Трите дейности са задължителни за изпълнение и включване в пакета документи за кандидатстване по процедурата за енергийно обновяване на жилищния фонд, която предстои да стартира до края на този месец или началото на следващия. Освен самото саниране и разходите за паспорти и обследване се покриват на 100 % от програмата, но едва, след като съответния обект бъде одобрен за финансиране. Това означава, че услугите ще трябва да се платят предварително от собствениците, а таксата върви около 6 лева на квадрат. Не всеки може да отдели сума от няколко стотин лева и би предпочел да не се съгласи за кандидатстване.
„Администрацията по тази причина си постави за цел да може максимално да създаде условия за направата на технически паспорти, енергийни одити и архитектурно заснимане на сградите и да бъдат подкрепени собствениците чрез заемообразно финансиране, тъй като при одобрение на сградата тези средства се възстановяват. Община Варна застава зад етажната собственост, за да бъдат хората спокойни и мобилизирани, че ще има бъдат осигурени необходимите средства. За да получат това финансиране, първо етажната собственост трябва да докаже, че отговаря на минималните условия за кандидатстване. Ако не бъде одобрена етажната собственост, няма да се изисква възстановяване на сумата за паспорти, заснемане и обследване от страна на собствениците.“, обясни зам. - кметът Христо Иванов.
Специализирано звено към Общината ще оказва безплатна консултантска помощ на кандидатстващите. Ще се разработят типове договори за изготвянето на паспорт, обследване и заснемане, което също ще е облекчение за Сдруженията. Ще бъде подготвена и хронологията за комплектоването на документите. Ще се съдейства за по – бързото набавяне на необходимите документи. Методиката да е така направена, че да гарантира възможността за възвръщане на средствата, коментира още Иванов.
„При предишната програма за саниране, когато финансирането беше 100% и от Националния бюджет, във Варна бяха санирани 40 сгради и има още 45 сдружения, които си подадоха документите, но не успяха да получат финансиране, защото беше прекратена програмата. Не успяхме да достигнем резултати като в другите градове. Там цели квартали придобиха нов облик.“, каза още Христо Иванов
Средствата за паспортите, обследването и заснемането ще дойдат от общинския бюджет за 2023 и 2024 година и ще са с общ размер до 20 млн. лева. Те ще се осигурят на сдруженията заемообразно с идеята, че след одобрението на съответните проекти за саниране, ще бъдат възстановени по безвъзмездната програма за енергийно обновяване.
Ще могат да кандидатстват жилищни сгради, в които предназначението е за постоянно обитаване и най – малко 60% от разгърнатата площ се заема от жилища. Могат да участват многофамилни жилищни сгради, които се управляват по Закона за управление на етажната собственост, в които броят на самостоятелните обекти са най – малко четири и принадлежат на повече от един собственик. Минималното условие е сградата бъде поне с двама собственици и да има четири отделни жилища. Трябва да са проектирани преди 26 април 1999 година.
Предвижда за новата програма за саниране на многофамилни жилищни сгради да започне съвсем скоро и да протече в два етапа. При първия ще може да се кандидатства до 31 март 2023 г., като одобрените кандидати ще получат безвъзмездно 100% от средствата.
Санирането ще се финансира със средства от Плана за възстановяване и устойчивост. Програмата ще се осъществява на територията на цялата страна, във всички 265 български общини. Бюджетът по първия етап е близо 1 млрд. и 130 млн. лв. с включен ДДС. Одобрените за финансиране сгради могат да получат между 100 хил. лева и 6,5 млн. лева.
Очаква се да бъдат обновени близо 4 млн. кв. м. жилищна площ в страната.