На него „се възприема идеята музеят да бъде построен „на дъното на алеята на Възраждането в приморската градина“. Идейният проект на музейното здание е изработен от архитект Рашенов, възпитаник на техническия институт в Прага. За модел е ползван музеят в град Сараево, научи Moreto.net.
"Проектът е предвиден върху терен, който е висок 4 м. над общия терен на Приморската градина и алеята "българското възраждане". Към музея водят монументално решени стълби с фонтан между тях. Между алеята и музея, на нивото на алеята са два паметника на науката-изкуството и на възраждането. Фасадата на музея е в моделизиран нашенски стил. По стълбите се влиза в голям вестибул, който е разрешен като пантеон. В него ще бъдат наредени бюстовете на заслужилите за българската наука хора. Пантеонът е покрит отгоре с купол от цветни стъкла. От пантеона се качваме по монументални стълби в първия етаж, дето ще бъдат наредени сбирките. В музея се предвижда зала за художествени изложби, картинна галерия, зала за сказки и др."
Реализацията на този амбициозен проект обаче така и не се осъществява поради недостатъчните средства, набрани във фонда. Според картата постройката е трябвало да се издига някъде в района на днешния Панетеон.