Мнозинството от съветници подкрепиха вчерашното становище на правната комисия да не бъде подкрепено насрочването на допитване до варненци да стига ли Приморският парк до морския бряг. Против се обяви Димитър Иванов от Атака, с „въздържал се“ гласуваха Януарий Вичев от БСП и Костадин Костадинов от „Възраждане“.
Водещият заседанието Димитър Карбов мотивира отхвърлянето на референдума с недостатъчния брой легитимни подписи, събрани от инициативния комитет, настояващ за допитването. От Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ (ГРАО) са зачели едва 14 854 подписа от всичките 33 хиляди. Броят им е по-малък от необходимата 1/20 от всички имащи право на глас в града с постоянен адрес и навършено пълнолетие.
На свои ред присъстващите граждани изтъкнаха, че не е редено част от подписите да не се зачитат, само защото не е представена пълна адресна информация. Председателят на комитета заяви, че счита данните в протокола на ГРАО към юли 2013, на които се базират съветниците, за неистински. Смята че документът е с невярно съдържание и цифрите в него се отнасят за друга дата. Това означава, че е създаден за измама, което е и причина да се сезира прокуратурата, смятат от комитета.
Другият мотив за отхвърляне на предложението за местен референдум е незаконосъобразността на поставените от инициативния комитет два въпроса: „Да достига ли паркът Морска градина до морето, като включва и зоната от ската до морския бряг?“ и „Да бъде ли крайбрежната зона на Варна паркова зона за отдих с обекти за хранене, спорт, атракции и развлечения, но без жилища, ателиета, офиси, молове, хотели, казина, конгресни центрове и яхтени пристанища?“.
Според Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление /ЗПУГДВМС/ местен референдум се провежда по въпроси от местно значение, които са от компетентността на органите на местно самоуправление. Конкретните въпроси са от местно значение, но не са от компетентността на Общинския съвет. По тях местният парламент не може да се произнесе, което е „непреодолима пречка за провеждане на допитването“, се посочва още в мотивите.
Евентуално положително решение на Общинския съвет за местен референдум би било в противоречие с действащата нормативна уредба, тъй като предвижда приемане на изменения в Общия устройствен /ОУП/ и Подобния устройствен план /ПУП/, без наличие на законово основание за това. Въпросът с промените в ОУП е разрешен със Закона за устройство на територията, се казва още в мотивите на комисията.
Окончателно въпросът за референдума ще бъде разгледан на сесия на местния парламент на 22 януари от 10.00 часа в зала „Пленарна“.
Свикването на сесия на ОбС е в изпълнение на решение на Върховния административен съд, който задължи председателя да внесе за разглеждане подписката в местния парламент, да свика водеща комисия за обсъждането й и да насрочи заседание на съвета. Административното дело беше образувано през 2013 г. по жалба на инициативен комитет относно подписка за провеждане на местен референдум за Морската градина и крайбрежната алея.