820 кг черна морска мида и над 3 700 кг риба са конфискувани, от която повече от 800 кг е дарена. Останалото количество жива риба и мидите са върнати незабавно във водата.
Общо над 5500 са проверките, като те са извършени по река Дунав, в Черно море, на пристанище при разтоварване, в търговската мрежа, във вътрешните водоеми и за нерегламентирана продажба на риба и рибни продукти по пътните участъци за последните три месеца. Близо 520 са установените нарушения, за които са съставени актове.
128 000 са издадените билети за любителски риболов за тази риболовна година. 65 са разрешителните за стопански риболов и 580 удостоверения за извършване на стопански риболов в Черно море и по река Дунав за текущата година.
440 са съвместните проверки, извършени с други институции, както и с доброволни сътрудници на ИАРА. Участници в тях заедно с инспектори на ИАРА са служители от Изпълнителна агенция по горите и регионалните й дирекции, БАБХ и регионалните й структури, Главна дирекция „Гранична полиция”, Изпълнителна агенция „Морска администрация”, РИОСВ, Изпълнителна агенция по околна среда, Областните дирекции на полицията и РПУ, представители на браншови организации и НПО.
90 са международните съвместни инспекции на пристанища, разтоварване на риболовни кораби и в търговската мрежа между български и румънски инспектори във водите на Черно море. Те са проведени в изпълнение на общ план за контрол на Черно море за 2017 г., одобрен на работна среща с европейските партньори в град Виго, Испания. Инспекциите са извършени от инспектори от отдел „Рибарство и контрол - Черно море“ на ИАРА и инспектори от Националната агенция за рибарство и аквакултури на Румъния -АНПА. Нарушения не са констатирани.
Обект на съвместен контрол бяха и териториалните води на България и Румъния, български и румънски острови, както и канали по двата бряга на река Дунав и на островите. При проверките от водите на реката беше издадени мрежи с обща дължина 310 метра и 14 винтера.
През август в Бургас бе проведено и обществено обсъждане на предвиждани промени в Закона за рибарството и аквакултурите. Дискутирана беше възможността за отпадане на задължението за попълване на риболовен дневник от лицата, извършващи стопански риболов с риболовни кораби с обща дължина под 10 метра. В срещата участва Изпълнителният директор на ИАРА доц. д-р Галин Николов и съветникът в Постоянното представителство на Република България в ЕС Константин Петров. Бяха поканени и представители рибарските сдружения от Царево, Созопол и Сарафово, както и Рибарско дружество „Свети Никола”.