Съдържателят на транжорната не е съгласен с констатациите на инспекторите за открити спори. Смята за неприемливо затварянето на обекта му, както и отписването на фирмата му от регистъра на Агенцията по безопасност на храните.
Вече има едно излязло решение на Варненски административен съд от февруари 2016 по отношение заличаването на регистрацията на фирмата, което е в полза на собственика. На този етап агенцията обжалва пред Върховния административен съд. Заседание е насрочено за февруари 2017 година.
По повод спирането от експлоатация на обекта до момента има проведени 4 заседания като последното е от 9 май. Съдебно решение се е очаквало в началото на юни, но такова към момента все още няма, каза д-р Димова. Тя допълни, че собственикът на транжорната е завел жалба и срещу наложения му наказателен акт за 10 хил. лева. Проведени са общо 6 заседания и са разпитани 20 свидетели, което е прецедент за подобни казуси, посочи д-р Димова. Следващото привикване в съда е за 21 септември тази година.
Води се и четвърто дело срещу агенцията, което обаче е завършило в полза на БАБХ. То е инициирано от съпругата на починалия от антракс мъж, чието разфасовано животно стигна до търговската мрежа. Наложено е наказателно постановление от 1500 лева, което жената обжалва. Тя твърди, че са спазени всички правила при смъртта на животното и ветеринарният лекар в населеното място е бил информиран за случая.