„Към момента обстановката в село Млада гвардия е спокойна, няма други животни със симптоми на заболяването. Вече са ваксинирани почти няколкостотин животни в селото. Останалата малка част ще бъдат обработени привечер, когато падне температурата.“, каза специалистът. Той допълни, че благодарение на ваксината в следващите 7-8 дни животните бързо ще изградят имунитет срещу антракса.
„Инкубационният период на заболяването при животните е до 14 дни. Ако приемем, че ние сме спрели реалния досег на животните до пасището на 17-ти юли, то означава, че до края на месеца, ако няма нов случай, на 100% няма да има повече проблеми. Освен това тогава вече трябва да има и изграден имунитет от ваксината. Може да се каже, че на сто процента ще бъде решена ситуацията.“, каза д-р Денев.
Ветеринарният специалист посочи, че на база на извършените проверки в транжорната, в която се смята, че са произведени надениците от първото животно и към момента няма данни, че местото е излязло в градска мрежа и че е изконсумирано от хора. Според установената информация е използвано само за лична употреба.
Установените лица, които са имали най-близък досег до починалото второ животно са две. Те обаче не са имали съществен контакт, не са консумирали месо или мляко. Все пак са им взети проби за изследване и са предупредени за рисковете от болестта. Резултатите на останалите четирима от общо 26 контактни лица с първото починало животно се очаква да излязат в следобедните часове. Към момента никой от изследваните не е проявил притеснителни симптоми, посочи временният шеф на РЗИ-Варна д-р Дочка Михайлова.