Към момента никой от 18-души, консумирали от заразеното с антракс месо във Варненско не е проявил симптоми на болестта. Без оплаквания са и близките на починалия пастир от Млада Гвардия. Здравните власти проследяват състоянието на всеки от потенциалните приносители на заболяването. Според д-р Михайлова, инкубационният период за проява на симптомите е до 8 дни.
Експертите от Областната дирекция по безопасност на храните във Варна тепърва ще установяват как е заболяла заразената с антракс крава. Още вчера в региона са предприети всички спешни дейности, съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност, увери временно изпълняващият длъжността директор на звеното, д-р Даниел Денев.
Наложена е възбрана абсолютно всички животни в населеното място да излизат на паша. В понеделник започва и ваксинация срещу заболяването антракс. Днес Гражданска защита е предприела дезинфекция на сметището на село Млада Гвардия, където бяха открити кости от заразената крава, както и в животновъдния комплекс, в който е приклано животното.
Здравните инспектори са конфискували всички количества от останалото месо, под формата на наденици, консумирани от хората. Продуктите ще бъдат унищожени в екарисаж, след като се вземе необходимото количество проби. Резултатите от изследванията ще са ясни в началото на другата седмица.
По думите на д-р Денев, на този етап няма информация за наденици, които да са разпространявани в търговската мрежа. Данните за производството им в транжорна в "Аспарухово" все още не са потвърдени. Надениците най-вероятно са произведени от заразеното месо, от хора, които са си купили за собствена консумация и са раздали от него на свои роднини. От Агенцията по храните нямат информация за други мъртви животни от стопанството на починалия. Издадена е забрана за консумация на месо, както и на мляко от фермата.
По случая са разпитани кметът на Ветрино и ветеринарният лекар, отговарящ за района на Млада Гвардия, но те не са подали информация за случаи на други починали животни. Според д-р Денев дори и след фаталния случай не е късно за ваксинация на добитъка от дворовете на стопани в селото, защото по този начин ще се създаде имунитет.
По данни на здравните власти, селото не е било стационарно за заболяването антракс. Тепърва ще се изяснява дали климатични или други условия са били причини за пренасянето му. В целия регион на Варна, през последните 30 години има останало едно единствено огнище на болестта с останал бацил в почвата. Това е град Игнатиево. Там всяка година се извършва ваксинация на животните, увери д-р Денев.
Той поясни, че Антраксът не се предава от животно на животно, а чрез спори в почвата, най-често по време на паша. По литературни и научни данни кучета и котки са устойчиви на заразата, а в световен мащаб са регистрирани изключително редки случаи на приносители. При тревопасните животни симптомите на болестта се развиват много бързо. Изразяват се във внезапна проява на конвулсивни движения и смърт. Хроничната форма е много рядка и се проявява с омърлушеност, диария и повишаване на телесната температура.