Вече повече от 5 години има закон, който вменява всички административни сгради да бъдат адаптирани и каква трябва да бъде визията на инженерната инфраструктура, така че да е удобна за ползване от хората с увреждания. Към днешна дата обаче по-голяма част от обществените сгради не са пригодени. Причината голяма част от тези, които все пак разполагат със съоръжения, да не са от полза на нуждаещите се хора е, че на спазени изискванията, които са разписани в специална наредба, смята Михов.
„Там са дадени скици с мерки кое и как трябва да се направи, с каква широчина и височина.“, обяснява той.
Придвижващите се с инвалидни колички в града са над 2000, а страдащите от опорно-двигателни нарушения са в пъти повече. Основните трудности, с които се сблъскват са по отношение на градската среда, която не е добре адаптирана за придвижването им. Рядко са спазвани изискванията за приспособяване на отделните съоръжения. Често височината на тротоара, уличните стълбове и знаци правят придвижването на хора с двигателни проблеми почти невъзможно и те се принуждават да стоят затворени в домовете си.
Все още прекалено много са държавни и общински институции, както и болнични заведения, които не са адаптирани. В много от случаите дори и да има монтирани съоръжения те не са съобразени със стандартите и на практика са неизползваеми.
От петте районни кметства проблеми с достъпа има до почти всички. Изцяло адаптирана е единствено сградата на администрацията на „Одесос“, защото е съвсем нова и съвременна. Сходна е ситуацията и в „Приморски“. Към информационния център на „Владиславово“ има циментова рампа, която е разбита и непригодна за влизане. В сградата, където е администрацията на кмета пък няма асансьор и няма как да се стигне до канцеларията на кмета. Същото е положението и в „Младост“, където входът е адаптиран само до информационния център на района, но не и до кметската администрация. В „Приморски“ също няма асансьор и там единственият вариант е кметът или даденият служител да слезе до нуждаещият се гражданин с инвалидна количка или трудноподвижен. В „Аспарухово“ входът към сградата на районната администрация е адаптиран, но бордюрът не е по-стандарти и е труден за преодоляване, констатират от дружеството.
Изключително сериозна е ситуацията и по отношение на болничните заведения в града и най-вече ДКЦ-тата. Михов даде за пример диагностичния център в „Чайка“.
„Там някой иска да си измие ръцете, че е направил нещо. Сами си сложиха табела, че преминаването е опасно.“, възмущава се председателят на „Бриз“. По думите не по-различна е и ситуацията с ДКЦ 1 „Св. Клементина“. Там е направена една рампа, която обаче не по изискванията и на практика не може да бъде полезна на хората с инвалидни колички. Разбира се, има и положителни примери като ДКЦ „Аспарухово“, където рампата е достъпна. Не така стоят нещата обаче с адаптирането на ДКЦ „Владиславово“.
Михов посочи, че в момента общински служители работят по описа на състоянието на ДКЦ-та и районни администрации по отношение на достъпността им от хора с увреждания. Резултатите трябва да са факт до 2 седмици. След това предстои да бъде обсъдено какви мерки могат да бъдат приложени през настоящата година.
„Предстои среща със зам.-кмета по инженерна инфраструктура, на която ще бъдат обсъдени места, които са реновирани, но не са направени като хората. Историческият музей е такова място. Там е съвсем наскоро реновирано, но няма платформа и скосяване. Пред Ритуална зала също стои проблемът. Там също е реновирано, но няма правилно изпълнение.“, заяви председателят на „Бриз“.
В началото на годината кметът обеща, че хора с увреждания, които са запознати с проблемите на придвижването в градска среда и нуждите от промени, да бъдат консултанти при реализирането на различни инфраструктурни проекти.
„Бяхме поканени при представянето на плана за високоскоростното трасе и за велоалеите, които са част от проекта за интегриран градски транспорт. Помолиха ни по наше усмотрение да направим за 30 спирки в едната посока и 30 в другата, където да бъдат направени платформи.“, каза Михов.
Той посочи, че имат намерение да представят и искане за увеличаване на броя на асансьорите за инвалиди до подлезите, защото в момента има само в две точки в града. Според него необходимост има в района на Автогарата.