Миналия четвъртък Милена Кирова, наблюдаващ прокурор по делото, което започна още на 20 февруари, обяви чрез кабинета на административния ръководител на варненската районна прокуратура Цветанка Гетова, че "специално изявление по случая ще бъде направено на 30 юли". Вчера обаче говорителят на институцията Десислава Йотова изненадващо съобщи за "Дневник", че обявяването на резултатите от разследването се отлага за неопределено време. "Няма да има новини. Изявление ще има най-рано в края на седмицата, но и това не е сигурно".
Пламен Горанов почина на 3 март т.г. във Военноморска болница след както според единствената, официално оповестена до момента версия, около 7.30 часа сутринта на 20 февруари се е самозапалил пред парадния вход на община Варна. Пламен е носил със себе си плакат с ултиматум за оставката на бившия варненски кмет Кирил Йорданов и целия общински съвет до 17 ч. на същия ден. Така въпросът защо е пламнал близо девет часа и половина преди изтичането на ултиматума му търси отговор вече пети месец.
На 20 март т.г. Милена Кирова поиска делото да мине под специален надзор.
Тогава Десислава Йотова обясни, че към тази стъпка обикновено се прибягва при тежки дела от особен обществен интерес. В този случай ходът на разследването трябваше да бъде наблюдаван от Върховната касационна прокуратура и окръжната прокуратура - Варна.
Във вторник Йотова отново припомни, че делото е под специален надзор. "При това положение висшестоящите прокурори трябва да бъдат уведомени за постановлението, издадено от районната прокуратура във Варна, и да се запознаят с него. А това отнема време", каза тя.
В пресцентъра на Върховната касационна прокуратура обаче останаха изненадани от липсата на информация по разследването и обещаха подробности за него по-късно. До края на работния ден (30 юли) обаче отговори на въпросите, поставени от "Дневник" не бяха получени.
"Не виждам как бих могъл да ви партнирам в този случай. Делото е изцяло от компетенциите на Районната прокуратура", каза и Радослав Лазаров, говорител на Окръжната прокуратура във Варна.
"Користна интерпретация"
Срокът за приключване на делото, което бе водено за подбудителство към самоубийство срещу неизвестен извършител, бе удължаван три пъти. Независимо от високата степен на обществения интерес мотивите за това също останаха тайна. Сега, отложеното обявяване на данните от приключилото разследване за смъртта на Горанов изглежда като поредно шикалкавене от страна на прокуратурата.
На 21 февруари т.г., само ден след трагедията, в официално телефонно интервю за "Дневник" Десислава Йотова подробно и детайлно разказа фактите, станали известни на дознанието в първите часове от началото на следствието. Само 24 часа по-късно обаче самата тя разпространи писмо до медиите. В него текстът на статията, изготвена при строго придържане към думите й, бе обявен за тяхна "користна интерпретация", а публикуването на фактите, които самата тя беше оповестила, квалифицирано като "некоректно, неморално и незаконно" действие. Варненската районна прокуратура обаче даде специална пресконференция седмица по-късно, на която повторно и публично оповести фактите от следствието.
Съобщаването на първите данни от разследването около причините довели до смъртта на Пламен Горанов през февруари, съвпаднаха с ескалиращото напрежение във Варна, нестихващите близо месец най-масови протести в страната и искането за оставка на кмета на града Кирил Йорданов. В крайна сметка тя бе подадена на 6 март.
"Не искаме прокуратурата да налива масло в огъня", бяха думите, с които Йотова опита да обясни некоординираните действия на институцията, която представлява десет дни преди това. Но именно тези действия хвърлиха сериозната сянка на съмнението, че случаят със смъртта на Пламен Горанов бе използван за политическите цели както от враговете, така и от защитниците на Кирил Йорданов.
Едно паралелно разследване
Внезапното отлагане на 30 юли на срока, в който обществеността трябваше да бъде информирана за резултатите от разследването за смъртта на Пламен Горанов отново подхрани подозренията, че разследващите органи по делото работят под натиск.
Разследването на "Дневник" можете да откриете ТУК