Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви
Пътеводител
Морската градина
Символите на Варна
Обществени
Музеи
Култура
Галерии
Храмове
Паметници
Забавления
Образование
Транспорт
Здраве
Хотели
Заведения
Клубове и барове
Черноморието
Интерактивна карта
Разписание
БДЖ
Градски транспорт
БМФ
Летище
Телефонен указател
Символите на Варна
Изглед от Морската градина
Снимка: Moreto.net
Морска градина - Варна

Морската градина е един от символите на град Варна. Разположила е своите красиви и прохладни алеи по цялата крайбрежна алея в града. Характерни за Морската градина са прекрасните поддържани градински площи, тихите алеи, красивата многообразна естествена растителност и множеството културни паметници, намиращи се на територията й.
Внушителният централен вход на Морската градина, оформен с колони, е построен през 1939 година по проект на тогавашния главен архитект Георги Попов.

Предистория:

След Освобождението, през 1881 г. кметът Михаил Колони пръв поставя въпроса за създаването на градска градина (зад Театъра) и съвременен приморски парк. Активността на М. Колони и съмишлениците му бързо дала резултати. Градината скоро стигнала 26 дка, засадени били първите 130 дръвчета, поправени били пътеките.

Завинаги Морската градина се свързва с името на чеха Антон Новак. По молба на варненската община през 1894 г. К. Шкорпил поканил във Варна паркостроителя, специализирал в дворците Шьонбурн и Белведере във Виена. Той се заел с ентусиазъм и в кратко време кланицата и сметището били преместени, брегът почистен, започнало и облагородяването на мястото зад дерето до гробищата. Огромна била работата по набавянето на подходящата дървесна растителност. С каруци били пренасяни ценни видове от Варненско, от Лонгоза и Странджа, от Средиземноморието и Цариград. Скоро Морската градина си спечелила славата на най-красивия парк на Балканите.

На 7.3.1897 г. общинският съвет решава да се направи резервоар (шадраван) зад бюфета (на мястото на сегашното "Морско казино"). На 25 септември същата година, разглеждайки състоянието на градината, се взема решение: "Да се разработи още неразработената част от градината оттатък дерето, като се продължи до гробищата." В заседание от 24.1.1898 г. е възложено на Анток Новак да изработи план за засаждане на "чуждоземни дръвчета", доставени от Цариград, ведно с "чимово семе". В друго заседание от 16.1.1899 г. Новак е натоварен да направи ситуационен план, по който да се разработи необработената още част от градината.

С протоколно решениe № 4 от 1.4.1908 г. комитетът решава да се изгради Алея на Възраждането с паметници на Христо Ботев, Васил Левски, Паисий Хилендарски, Георги Раковски, Любен Каравелов, Стефан Караджа, Георги Бенковски, Панайот Волов, Софроний Врачански, Неофит Бозвели, Антим 1, Петър Берон, Константин Фотинов, Васил Априлов, Петко Славейков, братя Миладинови, Гаврил Кръстевич и Тодор Икономов. За реализирането на поставената цел комитетът събира доброволни средства от частни лица, общини, окръжни съвети, дружества и от държавата. Съгласно чл. 6 от устава на комитета, първият паметник, на Христо Ботев, е трябвало да се издигне само с лични средства, събрани от членовете-инициатори, на брой двадесет и един варненски граждани. Комитетът си поставя за цел всяка година на 27 юли да се открива по един паметник, но балканската и Първа световна война попречват за реализирането на това високо патриотично начинание. Текст varna.info.bg

Виж на картата     Коментирай сподели

Изглед от Морската градина Входът на Морската градина Централната алея в Морската градина Фонтан в Морската градина Алея в Морската градина Алея на Въздраждането и Пантеона На разходка в Морската градина В морската градина В морската градина Пролетната морска градина Морската градина, пролет Пролетна Варна и хората Фонтан в Морската градина Влакчето в Морската градина Слънчевият часовник Морската градина Фонтан в Морската градина Централният вход на Морската градина Морската градина Входът на морската градина Арка от входа на Морската градина Есен-централната алея в Морската градина Централната алея в Морската градина-зимата Един от входовете на Морската градина- "Жабките"

Виж още снимки в албум:
Алеи, улици и площади
Алпинеума
Архитектура
Атракции и забавления
Езерцето и детски кът
Есенна Варна
Зимна Варна
И това е Варна
Култура
Морска градина 2004
Морската градина 2007-2008
Нощна Варна
Обществени
Паметници, скулптури
Плажът и морето
Пролетна Варна
Символи на Варна
Сцени
Хората

Коментари
16:37ч. 24 Април 2012 #23
Stanqo Varnenski
Призовавам всички варненци и всички които обичат морето да се обединят зад идеята "Едно море - един приморски парк" за развитие на цялото крайбрежие на Варна от Аспарухово до Златни пясъци в единен Приморски парк. Първата стъпка е обединяването на парка на "Евксиноград" с Морската градина на Варна.

Морската градина на Варна отдавна е парцелирана и заградена. Всичко започва през 1880 година, когато общинарите във Варна се натягат на Александър Батенберг и му подаряват Евксиноград. Парка на Евскиноград сега се ползва от 500 управници, а останалия приморски парк от 500 000 човека. Двата парка имат еднаква площ, но 1000 пъти разлика в количеството на ползвателите! Сега общинарите на Варна отново парцелират половината от останалата за ползване от гражданите морска градина и отново я раздават на силните на деня. Крайно време е гражданството на България да се пробуди и да защити интересите си! Първа крачка е обединяването на парка на Евксиноград с историческото ядро на Морската градина на Варна посредством разширяване на бреговата ивица съединяваща двата парка.

Брегоукрепването извършено през 80-те години с времето доказа пълната непригодност на начина по който е подходено за запазване на плажната ивица. Насипването на камъни по бряга моделира единствено до неговото загрозяване и размиване на пясъчната коса. Въздействието на щормовата вълна върху брега оформи по-нататъшното му вкаменяване, загрозяване и ерозия на каменното покритие. Световният опит показва, че единствено изграждането на подводен вал на няколко стотин метра навътре в морето ефективно запазва и увеличава плажната ивица и пясъчната коса. Ската над плажа е естествен източник на пясъчен материал, който подхранва бреговата зона с пясък, така че след построяване на подводен вал от Морска гара до плажа на Евксиноград и провиждането на подходящи мероприятия ще се достигне до постепеното разширяване на бреговата ивица с няколко стотин метра навътре в морето. Така се увеличава като цяло ширината на прибрежната зона
20:40ч. 11 Юли 2011 #22
kova4ev
Животът във Варна става все по изпълнен с цигания и кражби... на кой му харесва това?

Е явно има на кой, дали кмета не смуче заедно с ромите парички, дали кмета не участва в тяхните игри... замислете се сами..

Построен е специален пазар за крадени вещи и най различни стоки срещу Автогарата във Варна, където можете да си откриете своето откраднато колело, газова бутилка, радиатор или печка на сносна цена :)

Кой поддържа този пазар ? - Кмета на Варна и Пазари ЕАД

Зареждането на стоки е предимно вечер и рано сутрин от вашите разбити мази и счупени коли. Често се случва и стоката да е не втора ръка , ами поне 5 - 6 - та употреба :) доставка директно от казана :)

Трябва ли ние да плащаме за това , трябва ли да продължи играта?

Защо кмета и пазара толерират тези кражби и защо карат циганите и наркоманите да крадат от нас?

Трябва това да се спре !!!
21:08ч. 5 Май 2010 #21
Ина
Град Варна е супер красив! Живея в него и съм много горда. За Морската градина мога да кажа, че е великолепна. На тези, които не им харесва да си живеят някъде другаде. Мисля, че тези които не го харесват просто завиждат и айде да не я оплювате толкова много, защото ако започна да казвам недостатъците на някои други градове, като например София с нейните боклуци ще паднете.

Още от категория Символите на Варна
Драматичен театър "Стоян Бъчваров"
Катедрален Храм-Паметник "Свето Успение Богородично"
Фестивален и Конгресен Център (ФКЦ)
Пантеонът
Делфинариумът
Аквариум Варна
Дворец на Културата и Спорта (ДКС)
Аспарухов мост
Градският часовник
Висше Военноморско Училище - Варна
Вълноломът
Морска гара Варна
Военноморски музей
Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Новини от Варна, региона и света
Вдъхновяващите личности на Варна: Жените в ИТ сектора
Археолози смятат, че са открили вилата на Октавиан Август
РИОСВ – Варна провери автомивка, изливала отпадни води в дерето на „Царевец“
Разследващият журналист Димитър Стоянов е задържан за 24 часа (видео)
Още една партия напуска коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България"
120 безплатни туристически обиколки във Варна за тази година
Стартират проекти за 40 млн. лв. за обновяване на студентските общежития във Варна
Здравната комисия се събира извънредно заради ситуацията с коклюша
Пускат фонтаните във Варна до средата на май?
Снимат филми за живота около влажните зони от Дуранкулак до Казашко
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.9 + 1.4
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook