Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Българката, която откри как шарката изтрива имунитета

Вторник, 12 Ноември 2019 09:41
Източник: Свободна Европа   
Вирусът, причиняващ дребната шарка, изтрива имунната памет на човешкия организъм, събирана след всяко заболяване от най-ранно детство. Той увеличава риска от заболяване от други вирусни инфекции - включително такива, от които човек е преболедувал или срещу които е бил имунизиран. В продължение на поне пет години организмът се сблъсква с нещо като имунна амнезия, която може трайно да увреди имунната система.

Открието е на д-р Велислава Петрова, генетик в Института “Сангер” в Кеймбридж, Великобритания - един от трите най-известни центрове за генни изследвания. А забележителното ѝ постижение е нейната докторска работа, пише Свободна Европа.

Когато резултатите й са огласени, заедно с подобно изследване в американския университет “Харвард”, всички световни медии пишат за откритието. “За един ден дадох над 50 интервюта”, каза Петрова в телефонeн разговор за Свободна Европа.

Как можем да избегнем имунната лоботомия? Най-общо като не дадем на морбилите да ни изтрият паметта. Откритието на Велислава Петрова прави ваксинирането срещу морбили още по-наложително, тъй като преболедуването изтрива от 11 до 73% от антителата на децата срещу вируси. Използваната в момента ваксина срещу дребна шарка осигурява 99% защита от вируса.

“Действието на вируса е като да изтриеш историята на обажданията си от телефона и да му счупиш екрана, оставяйки достъпна само малка част от информацията“, обяснява Петрова.

Самата тя има всички задължителни ваксини, ежегодно се имунизира срещу грип и когато пътува на мисии, си поставя ваксините, които са препоръчителни за съответния регион. Като специалист по вирусите Петрова е категорична, че ваксините срещу шарка не причиняват аутизъм. Разказва, че лекарят, който пръв е направил връзката, е бил заинтересован финансово от разработването на друга ваксина. За това му деяние лекарският му лиценз е отнет.

“Хората трябва да се опитват да бъдат много по-информирани и да преценяват от какви източници се информират”, съветва Петрова, добавяйки, че има огромно количество научни факти, които изключват връзката между аутизма и ваксината срещу дребна шарка. В същото време тя смята, че не е достатъчно просто да се казва, че антиваксърите са глупави, а да се изследва по-задълбочено защо хората не вярват да експерти и на науката.

На помощ може да дойде и познанието за това, което се случва по света. Например да се видят засегнатите от полиомиелит деца в Африка, които са обезобразени или принудени да си служат само с ръце, защото краката им са деформирани. Само защото не са били имунизирани.

В момента тя работи по проект на Програмата на ООН за борба със СПИН, чиято цел да е помогне за развитие на устойчиво здравеопазване в Африка. Африка не е непознато място за Петрова, която е доставяла лабораторно оборудване в Сиера Леоне и е преподавала в тамошния медицински университет.

Иначе Велислава е от Сандански и е възпитаничка на Националната природо-математическа гимназия (НПМГ) в София. След известно колебание между медицината и биологията и след един стаж в прочутия германски университет “Макс Планк”, записва молекулярна биология в Бристъл, Великобритания. Със стипендия започва да прави докторската си дисертация в най-големия институт по генетика в Европа - “Сангър”. Друга стипендия - на ректора на Кеймбридж, ѝ позволява да започне постдоктурантурата си, върху която работи и в момента, наред с воденето на упражнения в университета.

Петрова е първият биолог в семейството си и разказва, че любовта към природните науки ѝ е от детските години. Тя я свързва основно с вроденото си любопитство към неизвестното. Навремето - в България, то е свързано с развитието на технологиите, с ГМО и с генетичните заболявания.

Успехът свързва със семейството, което цени образованието и с амбицията да не се отказваш от предизвикателствата: “Всичко става с много труд и с късмет в нужния момент, но за да го има, трябва дълго да се е доказвал”.

Разбира работата си като даване на възможност на хората да са информирани за здравето си и да имат достъп до здравна помощ. Макар за европейците, които имат лекар в квартала, лаборатория на съседната улица и достъп до специалист в града, това не винаги да е съвсем очевидно.

Според Велислава Петрова “на този, на когото е дадено много, трябва и да дава много”.

В живота на тази докторка по генетека има място и за любимото ѝ хоби - правенето на парфюми, за любимата ѝ музика - джазът, както и за спорта, който практикува в свободното си време - кикбокс. Какво прави, когато не е в лабораторията или на мисия ли? Пътува. Тази година наред е Азия, защото за Велислава Петрова “познаването на различни култури помага за работата”.

Коментари
14:20ч. 13 Ноември 2019 #31
Име(nick)
Ако някога имаш деца и искат да ти ги вземат могат да се свържат да съм свидетел че не ставаш за родител както и да ползват този архив. Съвсем сериозно ти го казвам.
14:18ч. 13 Ноември 2019 #30
Име(nick)
Нина ефекта от ваксините се разглежда преди да се пусне в мащаб. Затова никой не разследва разследвано и изследвано нещо.Защото е доказано безопасно преди да го инжектират на всички. Защото не са тъпи като теб. Отново се излагаш мухльото да ти е проблема ти сама си с мозъчни дефицити. И да търсиш оправдания във ваксините нищо не ти помага. Едно време светкавиците ги мислили за знак от бога сега прости кифли и такива като теб. Търсят знаци другаде когато развият болест. Не си предписвай проблемите на нсвързани неща. Особенно доказано несвързани при това.
14:14ч. 13 Ноември 2019 #29
Име(nick)
" Мой близък твърди, че на групата в детската градина, в която е бил и неговият син, е бита въпросната ваксина и в момента 30% от децата в тази група имат психични проблеми, а са били абсолютно здрави деца. Неговият син е говорел, макар и бебешката, след ваксината вече отказва да говори, а на следващия ден от поставянето на ваксината е пищял и не е искал да светват лампата"
Пълни глупости ако е имало рязки остри дефицити щеше да е за болница. Стига си измисляла патка такава. Аман от близки и знаещи. А Тиормесалът не е вреден във ваксина. Доказано е. А в детските ходи го търси.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
Безплатно измерване на кръвното днес на входа на Морската градина във Варна
Днес, 18 Май 2024 11:27
Варна се включва в кампания по повод Световния ден за борба с хипертонията - 17 май, организирана от Българската лига по хипертония в България под надслов „Измерване, което спасява живот. Твоя“, научи...
Министърът на туризма: Морето ни е прекрасно, но проблемът с липсата на кадри остава
Днес, 18 Май 2024 10:55
Основният туристически поток по родното Черноморие си остават българите. Вярно, че нашият туризъм се развива в условията на голяма конкуренция със съседите ни от Гърция и Турция, но нашия туристически...
ЕС криминализира заобикалянето на санкциите
Днес, 18 Май 2024 10:35
Решението за въвеждане на наказателна отговорност в ЕС за заобикаляне на санкции влиза в сила на 19 май. Това предаде ТАСС, позовавайки се на Европейската комисия. Новите правила гарантират, че такива...
Европейската нощ на музеите и галериите: Над 30 обекта във Варна с вход свободен тази вечер
Днес, 18 Май 2024 09:41
Над 30 музея и галерии отварят врати срещу свободен вход в Европейската нощ на музеите, която ще се проведе тази вечер, 18 май. В тази нощ музеи, галерии, творчески работилници и алтернативни арт и...
Държавният глава даде старт на туристическият сезон в Несебър
Днес, 18 Май 2024 09:22
България има своето място на световната туристическа карта като целогодишна дестинация и затова трябва да обогатим представата на хората по света за нашата страна. Това заяви президентът Румен Радев в...
С голям концерт тази вечер Варна дава старт на туристическия сезон
Днес, 18 Май 2024 09:04
Община Варна ще открие днес, 18 май, туристическия сезон. Денят не е избран случайно, а съвпада с инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“, в която морската столица участва активно от години....
Над 46 000 ученици ще се явят в понеделник на матура
Днес, 18 Май 2024 08:45
Близо 25 000 гимназисти се очаква да положат втора задължителна матура по профилиращ предмет, а около 21 000 - на държавен изпит за придобиване на професионална квалификация на 20 май (понеделник). Най-много...
Днес: 20% отстъпка за рождения ден на строителен хипермаркет „Алати“
Днес, 18 Май 2024 08:28
20% отстъпка на предлага днес, 18 май, строителен хипермаркет  „Алати“, а поводът е, че магазинът става на 20 години. Отстъпката е за всички стоки и важи както на място в магазините във Варна и в Пловдив,...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Сглобяеми къщи
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.0 + 0.5
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook