Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Евронюз: 10 г. след влизането в ЕС, България и Румъния днес живеят по-добре

Събота, 31 Декември 2016 13:40
Източник: EkipNews.bg   
Десетилетие след влизането в Европейския съюз какво влияние има членството върху България и Румъния? По-добре ли са българите и румънците? Анализ на „Евронюз“.

Брутният вътрешен продукт бележи увеличение и в двете страни през последните десет години.

В България БВП на глава от населението е 41% от средния за ЕС при влизането в съюза през 2007 г., достигайки до 47% през 2015 г. - последната година, за която има налична информация. В същото време в Румъния през 2015 г. БВП е 57%, покачване от отчетените 43% през 2007 г., показват данните на „Евростат“.

По-малък е и броят на хората, живеещи в риск от бедност или социално изключване и в двете държави. В България около 60% влизат в тази категория през 2007 г., а през 2015 г. са 41,3%. В Румъния стойностите спадат от 47% преди десетилетие до 37,4% през 2015 г.

Независимо от тези позитивни индикатори, не всички хора в Румъния усещат промените в портфейлите си, казва румънският политически анализатор Раду Магдин пред „Евронюз“.

„Да, може да се каже, че регистрираме икономически растеж, може да се каже, че след икономическата криза Румъния е икономическият тигър на Европа“, каза той. „Има обаче едно чувство на безсилие, което не е може да се обясни от Европа, в смисъл, че икономическият растеж не може да се отрази в джобовете на хората“, допълва Магдин.

„Структурата на икономиката е базирана основно на износ. Печалбите, които се правят от многонационални компании, се отразяват в растежа, но е много трудно да се отнесе този растеж към джобовете на хората, тъй като те не участват в преразпределението“, посочва политическият анализатор.

Какво се случва с всички българи и румънци, които работят в чужбина?

Софийски медии съобщават през 2015 г., че броят на българите, работещи в чужбина (2,5 млн.) е по-голям от работната сила в страната (2,2 млн.).

В същото време Румъния има най-бързо растящата диаспора в периода 2000-2015 г. за страна, която не се намира във военен конфликт, по данни на ООН.

„Има огромно изтичане на мозъци“, казва Магдин. „Истината е, че много малко от тях се връщат след години в чужбина“, допълва той.

Въпреки това някои се връщат за кратки периоди, също като работниците в Брюксел, които са помагали на румънския премиер Дачиан Чолош по различни проекти, посочва анализаторът.

„Бих казал, особено в случая на Букурещ, че все повече хора се връщат, дори и в други части на страната“, казва той. „Например аз почивах в Северна Румъния и там имаше цяло село от хора, които са отишли да работят в чужбина, цели семейства, заети в сферата на строителството във Великобритания, и всички те се бяха върнали за Коледа и започват да строят къщи у дома. Фактът, че правят това, означава, че виждат бъдещето си в Румъния“, посочва още Магдин.

И двете държави – и Румъния, и България, имат полза от парите, изпратени вкъщи, показват данни на „Евростат“. България е получила 456 млн. евро под формата на трансфери с лични средства през 2015 г., което е увеличение от 268,9 млн. евро през 2010 г. Румъния е докарала печалба от 503,7 млн. евро през 2015 г., увеличение от 375,9 млн. евро три години по-рано.

Ами всичките пари от Брюксел?

От 368-те млн. дадени за удължаване на софийското метро до 355-те млн. евро, отделени за подобряване на водата и инфраструктурата на отпадните води в Румъния, дори и най-пламенният евроскептик няма да може да спори за това, че Брюксел не инвестира в двете държави.

Румъния е разпределила 23 млрд. евро за финансовия период 2014-2020 в сравнение със 7,6 млрд. евро за България.

Според Магдин обаче и двете държави са получили милиарди през предишния финансов период до 2013 г. и са използвали зле парите.

„Хората очакваха, че през 2007 г. тези пари просто ще се налеят в страната и след това ще бъдат преразпределени“, казва той. „Ние ръководихме зле управляването на европейските фондове. Става въпрос за идеи, бюрокрация, канцеларщина, но също така и корупция“, допълва Магдин.

„Смятам, че от самото начало имаше липса на визия за това какво трябва да се прави с тези пари. Ние влязохме неподготвени в ЕС“, допълва той. Магдин казва също, че едно от ключовите преимущества на членството в ЕС за Румъния е натискът от страна на Брюксел за справяне с корупцията, което дава положителни резултати, за разлика от България.

По-щастливи ли са българите и румънците?

И българите, и румънците са по-щастливи отколкото преди десетилетие, според данни на проучване от „Евробарометър“. Само 36% от българите, запитани през 2007 г., са посочили, че са доволни от живота си, в сравнение с 53% от румънците.

До есента на 2016 г. 51% от българите са заявили, че са доволни от живота си, за сметка на 58% от румънците.

„Мисля, че ние имаме начин на мислене за оплакване, харесва ни да вярваме, че нашите държави са най-лошите на света, но това не е вярно“, казва Магдин. „Хората започват да живеят по-добре, по-щастливи са в държавите си, но нашият типичен навик да критикуваме всичко все още съществува. Ние живеем по-добре, най-вече в големите градове, където инвестициите са повече“, казва той.

Какво е бъдещето на Румъния и България в ЕС?

Според Магдин Румъния и България действат на европейската сцена така, сякаш са кандидатки за ЕС, а не пълноправни членове, но по всяка вероятност и двете страни ще се борят за повече присъствие в средносрочен план.

Това е така най-вече защото и двете държави се готвят да поемат ротационното председателство на Съвета на Европейския съюз през следващите две години. В допълнение, посочва Магдин, Румъния може да поиска от Брюксел повече гъвкавост по отношение на размера на нейния дефицит, тъй като новото правителство в страната ще се опита да изпълни предизборните си обещания.

„Понякога човек има усещането, че Румъния и България са заели позицията на добрите деца в блока – понякога прекалено добри и може би невинаги гледащи своите собствени интереси“, казва той.

„Смятам, че това ще се промени, не чрез по-твърд тон от София и Букурещ, но ще видим двете държави да казват „Хора, ние не ви причиняваме никакви проблеми, ние сме еврофили, и двете ще имаме европейско председателство през следващите две години , дайте ни почивка, дайте ни пространство, помогнете ни да представим успешно европейския проект“, допълва още румънският анализатор. /БГНЕС

Текстът е на Крис Харис и е публикуван от "Евронюз".

Коментари
19:20ч. 1 Януари 2017 #15
Mel Gipson
robyst; Тя затова и загуби изборите.И децата разбраха ,че загуби заради дебилската си същност,не за това че хората гласуваха за БСП ,препознавайки Радев в това.
15:47ч. 1 Януари 2017 #14
robyst
ДДС в Румъния бе намален с 1%
Очаква се увеличение на минималната заплата - до 319 евро месечно
От днес данък добавена стойност (ДДС) в Румъния е по-малък с 1% и е 19%. Освен това се премахват суперакцизът върху горивата (7 евроцента на литър) и таксата върху специалните строежи (1% от счетоводната стойност на строежа). Според румънски медии, очакванията са бюджетният ефект от тези мерки да възлезе на 6,5 млрд.леи (1.43 млрд. евро).

Също така за 2017 г. тази година е планирано увеличение на заплатите на служителите в бюджетния сектор средно с 10%. Освен това се очаква минималната заплата, която в момента е 1250 леи (275 евро), да достигне 1450 леи (319 евро).
....................
Какво ли ще кажат сега крадливите изроди седерасти и гробари???
15:05ч. 1 Януари 2017 #13
Ива
Не бях чела по-голяма глупост.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
Уникалният мюзикъл "Здравей! Как си, приятелю?" по песните на Стефан Диомов идва във Варна
Понеделник, 10 Юни 2024 08:22
„Роди се българската „Мамма миа“, това беше най-често срещаната реплика от зрителите, които посетиха премиерните спектакли на най-новия оригинален български мюзикъл „Здравей! Как си, приятелю?“ на сцената...
Суперпродукцията "Граф Монте Кристо" на сцената на Летен театър - Варна на 27 юни
Понеделник, 10 Юни 2024 09:30
Билетите са в продажба на каси Театър Българан и Летен театър. Онлайн билети за ГРАФ МОНТЕ КРИСТО могат да бъдат закупени от ePortal.BG Младежки театър "Николай Бинев" ще представи в Летен театър -...
На днешната дата преди 103 години Варна официално е обявена за морски курорт
Понеделник, 10 Юни 2024 12:21
На днешна дата преди 103 години Варна официално е обявена за морски курорт. На 10 юни 1921 година със специално Постановление № 21 на варненската управа, утвърдено през 1925 г. и с Царски указ, Варна...
Ясни са резултатите при 99,3% обработени протоколи
Понеделник, 10 Юни 2024 21:57
При обработени 99,31% от протоколите от изборите за Народно събрание резултатите са както следва: ГЕРБ-СДС - 525 454 гласа, 24, 68%. ДПС - 362 733 гласа, 17,04 %. ПП-ДБ - 306 401 гласа, 14,39%. "Възраждане"...
Младежкото БСП поиска оставката на Корнелия Нинова
Понеделник, 10 Юни 2024 21:46
Младежката организация на БСП поиска незабавната оставка на Корнелия Нинова, както и свикване на конгрес за избор на нов лидер на партията. Това съобщи Габриел Вълков - председател на младежката формация. Според...
Кърпят пътната настилка от 34-и до 36-и км на АМ „Хемус" в посока Варна
Понеделник, 10 Юни 2024 18:30
От 11 до 13 юни шофьорите трябва да се движат с повишено внимание между 55-и 54-и км на АМ „Тракия" в посока София. В участъка ще се извършват текущи ремонтни работи на пътната настилка. Дейностите ще...
За „Любов и власт“ по откъс от „Извора на Белоногата“ писаха десетокласниците (резултати)
Понеделник, 10 Юни 2024 18:12
Теза на тема „Любов и власт“ по откъс от „Извора на Белоногата“ писаха десетокласниците, които днес се явиха на национално външно оценяване по български език и литература. Те трябваше да отговорят и на...
Програма на Държавен куклен театър - Варна
Понеделник, 10 Юни 2024 18:00
ЗдрОт тази събота и неделя представленията за деца в Държавен куклен театър - Варна, ще се играят на лятната им сцена: 11-ти юни, вторник, 18.00 ч. - "Питър Пан", мюзикъл за деца над 6 г. /основна сцена/ 15-ти...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Сглобяеми къщи
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.9 + 0.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook