НИКОЛЕТА СТОЙЧЕВА
- Министър Найденов, каква оценка бихте си написали за първата година начело на министерството на земеделието и храните?
- Премиерът си писа „Много добър“. Аз не бих трябвало да имам повече от шефа, така че – „добър“. Извън шегата, наистина добра оценка. Имаше и анкета, направена от слушатели на радио и други оценки. Реално това, което заслужаваме, е добра оценка и то не аз, а целият екип.
- Каква оценка ви писа премиерът – говорили ли сте с него по този въпрос?
- Не. Разбира се, това са интерпретации на медиите. Няма оценки. Никой не ни пише оценки.
- Но лично вие сте доволен от работата си?
- Лично аз, въпреки че по принцип съм самокритичен човек, съм доволен от работата на целия екип. Мисля, че мога да го кажа така – ако така се работеше в миналите години, ние днес нямаше да ги имаме тези проблеми. Защото нека да съм откровен – това изхабява. Ние обещахме две прости неща – на първо място да деблокират спрените средства. Деблокираха средствата по САПАРД. Наистина оставаха броени месеци, преди средствата да бъдат загубени. И да спасим заплашените от блокиране средста, а това са преките плащания. И обещахме да изкараме на показ всички тези неща, за които се говореше.
- Да, имаме двама бивши министри с обвинения...
- Да, ако трябва да бъда точен първият бивш министър с обвинение е бившият министър на земеделието. След това само в този ресор има и втори с обвинение. А изобщо първият висш чиновник с обвинение е бившият директор на Държавната агенция по горите – Стефан Юруков. Направихме, разбира се и много повече неща и те доведоха до това, че според данни на НСИ единственият сектор с положително търговско салдо е аграрният. И то забележете – 4 пъти е по-високо в сравнение със същия период на миналата година. Това е най-важното, защото показва, че въпреки кризата, въпреки песимизма, този сектор е успял да дръпне.
- Една от първите срещи на премиера след изборите беше с животновъдите. Тогава той каза, че ще оценява бъдещият министър по тяхното отношение към него. Имате ли добър диалог с тях, защото видяхме отново протести и заплахи за такива?
- Диалог имаме. Нека да кажа, че първо ние се познаваме много добре и диалогът е ежедневен. За първи път през тази година българските животновъди получиха почти 60 милиона, нещо, което не са получавали години назад, защото никой не успя да пусне идентификационната система на НВМС. А тя умишлено не беше пусната, защото там се крадяха доста пари покрай ушните марки на животните. За първи път разсрочихме нисколихвените кредити, които те имат от Държавен фонд „Земеделие“ и не ги направихме изискуеми, така, както е било през предишните години. Успяхме, разбира се, да договорим с Брюксел 2 години отсрочка да приведат фермите в съответствие с изискванията на ЕС. Знам, че те винаги ще желаят все повече, но това са възможностите на държавата.
- Какви са отношенията ви с тютюнопроизводителите?
- Буквално преди броени минути тръгнаха средствата по премиите за реколта 2009-а година. Трудно. Много трудно се стигна дотук. Извървяхме този път заедно с тях. Години наред те бяха заблуждавани, че това ще продължи безкрайно. А то не можеше да продължи след 2009-а година, а това изключение, което направи ЕК от бюджет 2010 да се плати за 2009-а година, е само за България. И това е след огромните усилия на моята администрация, личната намеса на премиера Бойко Борисов. След това трябваше да променим бюджета, за да бъдат заложени. Във вторник се публикува бюджета. Ние приехме постановление, за да пренасочим средствата и ето те вече са при тях.
- Пред нашата телевизия един от бившите министри – Мехмед Дикме каза, че едно от най-голмите престъпления на тройната коалиция е, че не предоговори условията именно за тютюнопроизводителите, въпреки че това е било възможно. И още нещо – че са били лъгани през цялото време, включително и в тази последна изборна кампания?
- Съгласен съм. Прав е бившият министър Дикме. За разлика от Гърция. Аз разговарях с моята колежка – Гърция е договорила средства от ЕС за компенсиране на тютнопроизводителите. Това моите предшественици след влизането в ЕС са проспали и виновни за това са Валери Цветанов и Нихат Кабил.
- А сега е твърде късно?
- Свърши. Последното плащане беше за реколта‘2009-а и никой в ЕС въобще не коментира темата тютюнопроизводство. И това, което получават в момента – нека да е ясно, са пари от националния бюджет.
- Със санкцията на Брюксел.
- С разрешението да ги изплатим, но те можеше да отидат на други места.
- Тютюнопроизводителите наистина ли от вас разбраха, че това е краят?
- От нас разбраха, защото ние сме откровени. Ние търсим за тях алтернативна заетост. Търсим механизми за подпомогане на тези райони. Но това бяха субсидиите за килограм тютюн.
- Остава ли идеята да бъдат подпомагани по ОП „Развитие на селските райони“?
- Идеята е след междинната оценка месец септември, ако има средства, които могат да бъдат отделени, ние ще направи специална мярка за тези райони. Но за алтернатива, а не за тютюн. Защото всички тези ексцентрични идеи за внос на биволи и отглеждане на маслини са аболютно несериозни. Тютюн ще се произвежда. Всичкият тютюн, който произведат, ще се купи. Но няма да се субсидира. И нека да е ясно, че ако едно многочленно семейство разчита само на тютюна, то просто няма да оцелее.
- Според вас те могат ли да оцелеят без тази субсидия?
- Не могат да разчитат целите семейства. 10 човека чакат на 2-3 декара тютюн. И затова ние вкарваме ОП „Развитие на селските райони“. Ние буквално подпомагаме райони, които са гледали тютюн. И давам пак пример с община Сатовча.
- Друга тема, която придоби широка популярност – вие как гледате на внесената и оттеглена поправка собствениците на земеделска земя да я предлагат за продан първо на арендаторите и чак тогава на трети лица при евентуален интерес от тяхна страна?
- Много се коментира този казус. Давал съм коментар и друг път, но преекспонираха се нещата. Идеята беше наистина да се улесни арендуването. Идеята беше да не се използва за други цели. Когато земята се обработва, ние получаваме субсидии. Когато не се обработва, ние губим пари. Всички тези поправки целят земята да се обработва по най-лесния начин.
- Как гледате на това, че Сакскобургготски ще съди държавата за отнетите му имоти?
- Като негово право. Право обаче беше на държавата да се опита. Поръчахме правен анализ, който ни подсказа, че имотите са върнати неправомерно. Затова ние заведохме иск да бъдат върнати всички над 16 000 декара гори. Естествено е той да не се съгласява с това.
- Ще се бори ли държавата до край?
- Ние направихме това, което зависи от нас. Завели сме иска и е даден ход на делото от Софийски градски съд. Очакваме решението – каквото и да е то, нека да има съдебно решение, за да може тази сага да приключи.