"Трябва да се работи много в посока информиране на населението за това какво се опитва да направи науката в полза на хората. И едва тогава може да се каже дали имаме основание да се опасяваме от използването на генно модифицирани организми" - коментира Марк Ларус, вицепрезидент за Европа на водеща американска компания за производство на продукти от натурален и органичен произход за здравословно отглеждане на животните, което гарантира и безопасни хранителни продукти. "В САЩ, Латинска Америка и в Азия се използват генно модифицирани организми. Аз съм французин и знам, че френското правителство, както и повечето европейски правителства са против използването на ГМО" - каза г-н Ларус.
Всяка една компания е длъжна да се съобразява с нуждите на потребителите. Ето защо американската фирма е изградила производствена база за Европа в Сърбия, за да се въведе нова производствена линия. Тя използва протеин за даден процес при минералите, които се получават от соя и тази соя за Европа не трябва да бъде генно модифицирана.
"Мисля, че генно модифицирана технология никога не би била успешно наложена на европейски потребители. Аз не съм политик, аз съм учен, но знам че политиците се интересуват от мнението на своите гласоподаватели, защото искат да спечелят изборите, затова няма да е много добре прието решение да се приеме закон за генно модифицираните организми в повечето европейски страни" - анализира специалистът.
Проблемът с недоверието на потребителите към качествата на храните и контрола върху тяхната безопасност е глобален проблем и не касае само България. Хранително-вкусовата промишленост е изправена пред големи предизвикателства с изхранването на населението. През 2050 г се очаква то да достигне 9 млрд. души. Увеличаването на производството на месни и млечни продукти трябва да гарантира и безопасността им от фуражите до вилицата.