Биячите възнамерявали да прикрият случая, като напъхат деветокласника в контейнер и го оставят там. В резултат на жестоките крошета и ритниците в гръдния кош Самир Торк е получил сътресение на мозъка. Детето е освидетелствано в съдебна медицина и по случая работи Първо РУ. За побоя са били известени ръководителите на школото, но според майката на Самир – Росица Торк, никой от тях не й се обадил. По нейни думи те дори не са извикали „Бърза помощ“, както и органите на реда, а са накарали Самир да остане за последните два часа. Съпругът й не знае за случая, тъй като работи като лекар в полицията в Сирия.
Местната комисия за борба с противообществените прояви на непълнолетни и малолетни ще поеме случая. Това заяви шефът на варненската полиция комисар Димитър Димитров и подчерта, че за инцидента той не е бил известен веднага от ръководството на школото.
Правят му засада до задния двор
Самир Торк е в България от 2 години, защото преди това е живял със семейството си в Сирия. Според разказа на майка му съученичката му Илияна се закачала непрекъснато, а той не й отвръщал, понеже е възпитан. Така до четвъртък, когато в голямото междучасие негови съученици, сред които Давид и Любомира, го викат вън, в уличката до арменската църква, за да го попитат защо не обръща внимание на Илияна, разказва детето пред майка си. Самир понечва да си тръгне. В това време пристигат Симеон, който е ученик в „Св. Климент Охридски”, и Христо. Симеон хваща Самир отзад, а Христо го предупреждава да не се занимава с Илияна. „Тя постоянно ме преследва по коридорите”, отговаря Самир, но те го заплашват, че ако разберат, че той има вземане-даване с нея, ще си изпати. Докато Симеон го държи, Христо му удря силен бокс по лицето, разбива му устната, последват още крошета.
Поне 8 зяпачи гледат „шоуто“
Около себе си Самир вижда, че има поне 7 - 8 души, но никой не се намесва. Последвали силни ритници, блъскане и юмручни удари. Самир изгубва съзнание и не може да каже колко време е продължила вендетата. Но е сигурен, че преди да падне на земята, чул звънеца. Минути по-късно се съвзема и чува, че побойниците се готвят да го хвърлят в контейнер, защото ако умре, не трябвало да се разбере, че именно те са го били. В този ден Илияна не е била на училище, разказва Росица Торк. Любомира ги моли да не пъхат в казаните момчето и въпреки че тя също е забила нокти в ръцете му, за да не мърда, а те го подпирали за подмишниците, опитвайки се да го метнат сред боклуците, Самир все пак успява да се отскубне и да се добере до охраната на училището. Преди това казал, че ще се оплаче в полицията, но Симеон и Христо му отговорили, че доста жертви са минали през ръцете им, но до този момент никой нищо не им е направил.
Симеон отрича да е посягал
Потърпевшият и Симеон били отведени в стаята на директора Петко Петков. Там Симеон, който е син на преподавателка по математика в същото училище, отричал, че е удрял съученика си. Петков накарал Самир да излезе, за да си поговори с детето на своята колежка. Самир поискал да се обади на майка си Росица, но зам.-директорката Христова, която по специалност е психолог, и психоложката на СОУ „Св. Климент Охридски” го възпират, като му казват, че ако има нужда, то те сами ще звъннат. Тъй като в училището от няколко дни нямало лекар, пристигнала медсестрата. Огледала спуканата устна и без да почисти раната, се оттеглила. „Нищо ти няма”, отсякла тя и се прибрала в кабинета си. По-късно, по време на последните два часа, Самир получил силно главоболие. Отишъл в здравния офис, а сестрата му дала хапче, като отново не звъннала на „Бърза помощ“. Прибирайки се от училище, Самир вече бил много посърнал. Майка му забелязала това и провела разговор, в който с ужас установила, че синът й е пострадал тежко. Вечерта Самир получил още по-силно главоболие. Когато го прегледали в неврохирургията на Окръжна болница, станало ясно, че детето е със сътресение на мозъка и има още куп травми по цялото тяло и лицето.
Разговор в скайпа: Във вторник го довършват
Само ден след жестокия училищен инцидент Самир се сеща, че Давид, който му се правел на приятел, но е един от организаторите на боя, преди време му дал паролата си в скайпа. Самир влиза в скайпа с неговата парола и се натъква на групов чат. С очите си вижда, че Давид пише – „аз си свърших моята работа”. Започва дискусия, в която участниците се чудят дали ще носят отговорност пред закона, защото са непълнолетни. Следва и по–страшното заключение. Че ако Самир не оттегли жалбата си в полицията, то тогава следващия път ще го убият. На следващия ден Росица Торк потърсила зам.-директорката Христова за обяснение защо не се е обадила в полицията. Според заместничката на Петков Самир въобще не е невинен. Версията на Симеон, че побоят тръгнал, след като той си метнал цигарата по Самир, след което последвало сбиване, й се струвала далеч по–достоверна. „Симеон е действал при самоотбрана”, казала Христова на Торк.
Майката докладвала в Първо РУ за чата
Росица Торк потърсила Първо РУ за съдействие. Там докладвала за уговорката в скайпа, в която съучениците се канят да довършат сина й. Униформени служители пристигнали край сградата на школото веднага след сигнала, който майката подала. И в едно от барчетата открили Симеон и Христо. Моментално учителският син казал коя е майка му, но въпреки това той и възпитаникът на Морската гимназия били задържани и отведени в полицията. По-късно семейство Торк научило, че биячите си признали за изцепката още при първите разпити. Справка показала, че двамата имат и други прояви и са познати на инспекторите от Детска педагогическа стая.
Петко Петков -директор на СОУ „Св. Климент Охридски“
Реагирахме незабавно с разпити
Когато това се случи, реагирахме с разпити на ученици, разследвахме, изслушахме свидетелите, но не установихме причина да уведомим органите на реда или медицинските служби. Видях момчето. Беше само с подута устна. На другия ден информирах Детска педагогическа стая. Един от побойниците е от нашето училище и ще предприемем съответните наказателни мерки веднага щом от Първо районно управление си свършат работата. Ще видим какво ще реши педагогическият колектив, но ще се обърнем към правилника за приложение от Закона за народната просвета - член 139. Там са описани забележка, предупреждение за преместване и т.н. От тогава до сега и с единия, и с другия работи педагогическият съветник на училището.