Мислел си, че ако постави една кофа с вода зад него не след дълго тя ще се стопли. Случило се така, че скоро дошло и предложението на негов приятел да измисли как по-евтино да сгрява водата в басейна на двора. Това моментално дало поле за изява на самоукия механик. Той свързал климатика на приятеля си в система, която хем охлаждала дома, когато е необходимо, хем подгрявала водата. Наред с това, че децата на приятеля му имали постоянно топла вода за басейна и сметките за електричество паднали двойно.
"Ролята на климатика е да размести пластовете. Той е напълно достатъчен, за да топли водата на целия вход. С киловат и половина електроенергия се произвеждат около 6 киловата топлина и също толкова студ, обяснява изобретателят.
Светлозар Петков живее в блок, който използва услугите на топлофикационно дружество. Някои от хората обаче предпочитали да се топлят на твърдо гориво. През март станал пожар в блока. Напарени от нещастния инцидент, всички приели ентусиазирано идеята на Светлозар.
Себестойността на стоплената вода е между 2 и 3 лева. Това е в пъти по-малко от всички алтернативни форми на подгряване, които се предлагат във Варна.
Макар наскоро Топлофикация да направи доста промоции, особено при цената на топлата вода, за кубик се плащат поне 5 лева. Проблемът за семейството на Петков обаче, както и за всичките му съседи дошъл преди около месец, когато разбрали, че 2 седмици няма да имат топла вода, заради профилактика. Наложило се да мислят алтернативни варианти и вместо да минат на бойлер, както повечето варненци, те ползвали вода, загрята от климатик. Така значително паднала сметката им за топла вода и електричеството се увеличило ползваното количество. Преди да включат системата входът ползвал между 20 и 30 кубика вода. Сега потреблението скочило почти тройно.
Има възможност да включим и още 1 вход, твърди математикът. Към момента в системата са присъединени 21 апартамента, които са 75 на сто от всички обитатели на входа. Останалите все още били скептични и изчаквали да видят какви всъщност ще са резултатите от експеримента на Светлозар. Инвестицията се възвръща за по-малко от 1 година. Цената на топлата вода става на половина. Водата на блока се подгрява с ток, като за 1 котлон. Подгрятото до около 40 градуса количество се съхранява в голям резервен бойлер, изработен от варненска фирма специално по негов дизайн. Така по всяко време входът има запас за часовете на интензивно потребление.
Засега климатикът изхвърля студа навън. Най-евтиният вариaнт за охлаждане на апартаментите е с турбина и изолирани тръби да се пренесе из охладения въздух до жилищата. Светлозар не чака и вече се е заел с реализирането и на тази идея. Тръбите са набавени и остава само да се монтират. Изобретателят и съмишлениците му вече екпериментирали с временна и тя дала много добри резултати.
Макар топлите дни да са вече в края си, идеята за регулиране температурата на въздуха няма да остане на заден план. Със захлаждането входът ще може да ползва и по-евтино вътрешно отопление, ако получат съдействието на Топлофикация, както се случва до момента. Светлозар е решил да ползват затоплената от климатика вода
не само за къпане и миене, но и за подгряване на радиаторите каквито във всеки апартамент има инсталирани. Голямото му желание е изобретението му да се ползва в училища, болници, обществени сгради, където има инсталирани климатични системи. Твърди, че е престъпление да се изграждат молове, в които има различни външни тела. "Разхищение е едното да бълва 20 киловата студ, а до него другото още 20 киловата топлина. Ако им свържем тръбите, вместо 40 киловата електоенергия може успешно да ползваме 10 и многократно да намалим разхода, казва той. В тази насока трябва всички климатици да имат топлообменник генерираната топлина да не се изхвърля, а да се оползотворява за битови нужди. За мен бъдещето се движи в насока всеки апартамент да има 3 тръби - топъл въздух, студен въздух и свеж. Така отново могат да се правят огромни икономии", разказва той.
Има изобретение и за учебните стаи, където срещу 200 вата мощност може да се получи нагревател с еквивалент 2 киловата. Полезното е, че ще може да се подобри климатът за децата и да се намали заболеваемостта, твърди Петков.
Предложил е идеите му да бъдат реализирани безвъзмездно в близката детска градина "Морска звездица". Засега обаче все още няма отговор дали това ще се случи. Много е вероятно обаче никой да не му обърне внимание, както вече 3 години идеите му игнорират от Агенцията за енергийна ефективност.