Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Петър Кралев, психотерапевт: Държавата е абдикирала от лечението на алкохолизма

"Алкохоликът пие, за да живее, пие по принуда. Пияницата живее, за да пие."

Четвъртък, 18 Юни 2009 17:46
Източник: в.Черно Море    / Татина Младенова   
Петър Кралев работи и живее в Стара Загора. Гостува няколко дни във Варна, за да представи авторската си книга "Психотерапия на алкохолизма". Това е първата българска книга по проблемите на зависимостта.

Петър Кралев е завършил българска филология във Великотърновския университет. Работи като учител, после е главен уредник на литературен музей. Интересите му го насочват към Швейцария. Там се дипломира като неорайхиански психотерапевт при проф. Валдо Бернаскони в Лугано. След това завършва и магистратура по психология в България. Работи с групи в различни градове на страната. Главен редактор е на единственото у нас списание по психология, новосъздаденото издание на Българската асоциация по трансперсонална психология и холотропна психотерапия "Катарзис".



- Книгата Ви "Психотерапия на алкохолизма" е уникална по рода си в българското издателско пространство. Как започнахте работата си над нея?

- Започнах я първо като статия. Разработих проблема за характера на зависимостта и конкретно оралния характер. Разглеждам алкохолизма, но този характер се свързва и с анорексията, булимията. Характерът е онази първична емоционално-чувствена арматура, оформяща се от деня на раждането докъм седмата година от живота ни, когато възприемаме и опознаваме света предимно чрез чувствата и емоциите си. Около него се надстроява сградата на бъдещата личност, той предопределя до голяма степен бъдещите ни психични успехи или неуспехи, което често става по абсурдни и болезнени начини.

Характерът се ражда, за да ни предпазва при социалните и интимни контакти чрез определени реакции, плод на "хронифицирани" сътресения в емоционалния ни живот в ранна възраст. Заради тях говорим за характерови травми. Те деформират емоционалната арматура по определен начин, уж за да е по-устойчива в бъдеще точно на тия сътресения, пред които в една по-крехка възраст се е огънала. Там се пропуква осъзнатото ни рационално поведение и често пъти един тип мотивация, свързана със страхове, подтиснатост и гняв, изглеждащи за повечето хора абсурдни, взема връх. На базата на тези травми се определя и типът характер. За оралния това са зависимостите, хранителните психогенни разстройства. Става дума за задоволяване на потребности, свързани с устата. Те си съществуват и съвсем не са свързани само с яденето и пиенето, както се смята. В йерархията на останалите нарцистични потребности те са най-ранни. И тъй като пиенето на алкохол до припадък, пушенето на тютюн като комин, тъпченето с храна и после повръщането - булимията, както и тоталният отказ от храна - анорексията, не са начини да удовлетворяваш потребности, то стигаме до въпроса за какво все пак става дума? Кога е времето на техния генезис в психичен аспект? И защо заемат такъв важен момент в живота на индивида, та по-късно стават причина за цялостното му проваляне, че и за смъртта му?

- Означава ли, че зависимостта се предпоставя още от раждането на детето?

- В първите си месеци след раждането детето живее в състояние на "недиференцираност", то е и себе си, но и външния свят. Например то не може да почувства майчината гръд като нещо външно на собствения му Аз. Егото му се определя от физиологични механизми, които включват устата и зоните около нея. Външният свят не е нещо абстрактно, там все още отсъстват времето и пространството. Комуникацията с реалността е изцяло телесна. Некърменото, необичаното дете получава травми. В психологията този отрязък се определя като сензорна фаза, най-ранната в човешкия живот, тя приключва някъде около първата година. Тук се зараждат доверието или недоверието, любов или омраза към обекта на любовта, стремеж и движение по посока към света или бягство от него. Гладът за впечатления и усещания после, идващи през кожата и устата, чрез които се усвоява и опознава светът на психично ниво, се преживява същевременно и като глад за повече удоволствие. Той се хронифицира, оралите са ненаситни, изпитват глад за обич. При този вид характер откъсването от зависимостта е най-трудно. Тези хора са много крехки.

- Има ли разлика между мъже и жени?

- Хранителните разстройства са женският еквивалент на алкохолизма, който засяга повече мъжете. 90% от болните с хранителни разстройства са жени, млади, не винаги с напълно оформен характер. Алкохолизъм се развива при мнозинството от болните след 30-годишна възраст.

- Прави ли се статистика за броя на алкохолиците?

- Има общоевропейски изследвания, според които 5 - 7% от населението са алкохолици, в Русия са много повече. Развитието на зависимостта повишава толерантността към алкохола. В началните етапи болният носи много, може да изпие над 700 милилитра водка, без да му личи. После толерантността пада.

- Целта, която искате да постигнете с книгата си?

- Целта ми не е да се противопоставя на пиенето, разбира се, с мярка, умереното. Целта ми е да помогна на специалистите и на хората с такъв проблем. У нас няма подобна литература. Кошмарно е, че в България няма дори един краткосрочен курс за психология на зависимостите в университетите. У нас нерядко лекарите се карат на болните от алкохолизъм или ги лекуват с антидепресанти. По този въпрос у нас има глад на информация. Българските психиатри работят с концепции отпреди 40 - 50 години. А информацията, знанието за болестта алкохолизъм е най-важният компонент в борбата с нея.

- Познавате много добре какъв е подходът в Полша към зависимите от алкохола.

- В Полша, в света като цяло успеваемостта в лечението на алкохолизма е 30%. У нас е 5 - 10%. 95% от излезлите от психиатрия след лечение търпят рецидиви в рамките на една година. В Полша са организирани информационни обучения в училищата, създадени са много консултативни кабинети, съществуват обществени служби, където може да се потърси подкрепа от болния, от близките. Проблемът в България не е видим. В Полша е изградено обществено съчувствие към проблема. У нас все още той се прикрива от засегнатите. Акцизът на алкохолните напитки в Полша се разпределя изключително за превенция, за лечение и за осведомяване на хората за болестта. Там са организирани стационарни центрове. В тях се провежда първоначален курс на лечение за 40 дни. Отделят се значими суми за всеки пациент в рамките на 2500 долара. Във Варшава има над 200 групи анонимни алкохолици. Издаден е указател къде човек може да потърси помощ срещу алкохолизма. Например и в 2 часа през нощта може да телефонира, да посети център, ако почувства необходимост.

В книгата си давам добра представа какво се прави в света по проблема с алкохолизма, специалистите ще научат къде, какви терапии се прилагат, нови методики. А болните от алкохолна зависимост получават съвети към какво да се насочат, без да излизат от общественото си съществуване.

- Какви са разликите между алкохолик и пияница? Хората, които не пият дни наред, месец, а после правят запой, какви са?

- Алкохоликът е изгубил социалната си принадлежност, изгубил е механизмите си за адаптация. Той е скаран с целия свят. Престава да функционира като социален човек. Пияницата е злоупотребяващ с алкохола човек.

Запоите са категоричен знак за алкохолизъм.

Бих казал - алкохоликът пие, за да живее, пие по принуда. Пияницата живее, за да пие.

Важно е разпознаването на проблема. Причините за появата му са разнопосочни. Може да е моментна криза. За половин година се развива зависимост. Алкохолизъм може да се породи и от пиене в компании, а после - всекидневно. Най-трудното лечение е, когато зависимостта се превърне в съпътстващ симптом на оралния характер, характер, който има проблеми с взаимоотношенията със света.

- Защо у нас сме толкова назад не само в лечението на алкохолизма, а и в отношението на обществото, на отделната личност към болестта?

- Първо, държавата е напълно абдикирала от проблема. Имаме само две клиники - в Суходол и в Раднево. Но като цяло психиатрията е слаба в това направление.

Второ - пълна липса на психотерапевтична литература, на произведения, които да изследват различни методики.

- Оптимизмът Ви?

- Във Варна е създаден Център трансперсонален проект "Реализация", който организира представянето на книгата ми. Благодарение на д-р Мариян Господинов, на Елена Евтимова, създатели на центъра, основатели на Българската асоциация по трансперсонална психология и психотерапия, на която д-р Господинов е и председател, тук се развива трансперсоналната психотерапия - холотропно дишане, регресивна терапия, автогенен тренинг, много други методи на положително въздействие. Списание "Катарзис", което създадохме, също е успех.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини -
11 януари в историята
Четвъртък, 11 Януари 2024 06:55
1158 г. – Владислав II е коронован за крал на Чехия. 1477 г. – В хода на войната между Швейцария и Бургундия се състои битката при Нанси, в която загива херцогът на Бургундия Шарл. 1567 г. – В Лондон...
Yettel подкрепя кариерното развитие на млади таланти със серия от събития
Вторник, 9 Януари 2024 15:23
Компанията е единственият телеком партньор на петото издание на програмата Mentor the Young Yettel ще подкрепи кариерното развитие на участниците в петото издание на Mentor the Young. Компанията е генерален...
Българин е част от Barcelona Gipsy balKan Orchestra
Сряда, 10 Януари 2024 18:59
Акордеонистът Калоян Куманов пуска „Adagio Безвремие“ и тръгва на европейско турне с огнените музиканти Българският акордеонист Калоян Куманов отново поставя страната ни на международната музикална...
Honda показа нови футуристични концептуални автомобили (видео)
Сряда, 10 Януари 2024 18:02
Мотор Хонда разкри два концептуални автомобила във вторник на техническата конференция CES като предварителен преглед на нова гама електрифицирани превозни средства, които ще започнат да пристигат в Северна...
Топ 10 на световните рискове за 2024 г. - The World Economic Forum’s готови с доклада
Сряда, 10 Януари 2024 14:52
Докладът на WEF, който също беше изготвен в сътрудничество със Zurich Insurance Group, анкетира над 1400 глобални експерти по риска, политици и лидери в индустрията през септември 2023 г. относно техните...
НАСА отлага лунните мисии с екипаж на Artemis до 2025 г.
Сряда, 10 Януари 2024 14:17
НАСА измества графика за предстоящите мисии на своята водеща лунна програма Artemis с около година, тъй като изпълнителите на агенцията работят за завършване на технологията, необходима за връщането на...
10 януари в историята
Сряда, 10 Януари 2024 07:00
Събития: 49 г. пр.н.е. – Гай Юлий Цезар пресича Рубикон. 532 г. – Начало на въстанието Ника в Константинопол. 1810 г. – Бракът на Наполеон и Жозефина е анулиран. 1863 г. – Открита е първата линия на...
Валя Гиздарска е новият директор „Програмно съдържание“ в БНТ
Вторник, 9 Януари 2024 18:41
„За БНТ е важно присъединяването на личности с доказани качества, опит и визионерско мислене“, заяви Генералният директор на БНТ Емил Кошлуков. „БНТ има огромен потенциал, който можем да развием. Аз...
Търси в новини:
4567891011121314

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.6 + 1.5
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook