Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Изследователите се връщат към ваксините срещу Алцхаймер, подкрепени от скорошния успех на лекарството

Понеделник, 20 Ноември 2023 14:04
Източник: Moreto.net   
Революционните лечения на Алцхаймер, които премахват токсичните протеини от мозъка, съживиха интереса към ваксините за лечение на болестта, ограбваща паметта, като потенциално предлагат по-евтина и лесна за прилагане опция за милиони хора, според интервюта с 10 учени и ръководители на компании.

Клиничните изпитания са в ход или са завършени за най-малко седем ваксини срещу Алцхаймер, предназначени да впрегнат имунната система, за да отърве мозъка от свързаните с болестта протеини бета амилоид или тау, установи преглед на базата данни ClinicalTrials.gov на правителството на САЩ. Още са на път.

Подновеният интерес към ваксините срещу Алцхаймер следва обещаващ първи опит преди повече от 20 години, който беше изоставен, след като 6% от доброволците в проучването развиха животозастрашаващо възпаление на мозъка, известно като менингоенцефалит.

След това изследователите се насочиха към по-безопасен път, вливайки силно насочени изкуствени антитела на пациенти, които заобикалят имунната машина на тялото.

Eisai (4523.T) и наскоро лансираният Leqembi на Biogen (BIIB.O) и донанемаб на Eli Lilly (LLY.N) , които сега са под регулаторен преглед на САЩ, са две такива лечения, които циментираха мнението, че премахването на амилоида е от ключово значение за борбата с Алцхаймер при хората с ранен стадий на заболяването. Този успех последва години на провали, които накараха много експерти да поставят под съмнение теорията за амилоида.

Учените, включително тези от Vaxxinity (VAXX.O) , AC Immune и Prothena (PRTA.O) , вярват, че вече разбират какво се е объркало с първата ваксина и тестват инжекции, за които се надяват, че ще провокират имунен отговор, без да причиняват излишно възпаление. Американската администрация по храните и лекарствата даде на първите две ускорен статут, което трябва да ускори прегледа на тези ваксини.

Д-р Рейза Сперлинг, изследовател на Алцхаймер в Mass General Brigham в Бостън, каза, че вярва, че ваксините ще играят важна роля, тъй като изследователите се стремят да предотвратят Алцхаймер. „Много съм запален, че това е мястото, където трябва да отидем.“

Sperling води проучване при когнитивно нормални хора с протеини на Алцхаймер в мозъка им. Тя обмисля ваксини за следващото си проучване при асимптоматични хора с протеини на Алцхаймер в кръвта им, но не достатъчно, за да се регистрират при сканиране на мозъка.

Ваксините срещу Алцхаймер все още са в ранен стадий и ще изискват големи, продължили години опити, за да покажат, че работят.

Все пак ваксина, прилагана на всяко тримесечие или два пъти годишно, може да предложи почивка от скъпите инфузии на Leqembi два пъти месечно, разширявайки достъпа сред приблизително 39 милиона души по света с Алцхаймер.

„Те биха могли да бъдат навсякъде по света и да не са толкова скъпи“, каза д-р Уолтър Корошец, директор на отдела за неврологични заболявания на Националния институт по здравеопазване на САЩ.

„ПОРИТЕ СЕ ОТВОРИХА“

Vaxxinity може да е най-напред, тъй като вече е завършила малко изпитване Фаза 2 на своята ваксина, UB-311. Главният изпълнителен директор Мей Мей Ху каза, че успехът на Leqembi потвърждава дълго оспорвана хипотеза.

„Това, което знаем, е, че ако нокаутираме някои лоши форми на амилоид, ще видим ефект в клиничните резултати и това е невероятно“, каза тя за способността на Leqembi да забавя когнитивния упадък.

Данните от Фаза 2а проучване на Vaxxinity на 43 доброволци в Тайван, публикувани през август, показват, че ваксината е безопасна и поносима след 78 седмици, като почти всички участници произвеждат отговор на антитела. Няма случаи на подуване на мозъка, но 14% (6) са развили мозъчно кървене, страничен ефект, който също е общ за вливаните лечения.

Vaxxinity търси партньор, който да помогне за финансирането на по-голямо, потвърдително изпитание, но установи, че климатът през последните няколко години е „доста студен“, каза Ху. „С одобрението (на Leqembi) портите се отвориха и има много повече ентусиазъм, много повече инвестиции.“

КАКВО СЕ ОБЪРКА

Първата ваксина срещу Алцхаймер демонстрира признаци на полза, но също така предизвика извънконтролен отговор от Т-клетките на имунната система, които трябва само да унищожават заразените клетки.

Повечето от по-новите ваксини са насочени към В клетки, имунни клетки, които произвеждат антитела.

Ваксината на AC Immune активира само В-клетките, каза д-р Майкъл Рафии от Университета на Южна Калифорния.

Във Фаза 1 проучване, водено от Rafii, AC ваксината не е причинила никакъв менингоенцефалит, но само част от участниците са развили имунен отговор. Сега компанията тества преформулирана версия.

Главният изпълнителен директор на AC Immune Андреа Пфифер предположи, че устойчивият имунен отговор към ваксината при някои пациенти обяснява липсата на мозъчен оток или кървене, наблюдавани при моноклонални антитела като Leqembi, които достигат своя пик след всяка инфузия. Повече данни се очакват през първата половина на 2024 г.

AC също така си сътрудничи с Johnson & Johnson (JNJ.N) за ваксина, която е насочена срещу тау, токсичен протеин на Алцхаймер, свързан със смъртта на мозъчни клетки.

Prothena, която беше отделена преди десетилетие от компания, която съвместно разработи тази първа ваксина, следващата година се надява да започне изпитание на ваксина, която е насочена както към амилоид бета, така и към тау с цел превенция на Алцхаймер.

Prothena също има анти-амилоидно антитяло във Фаза 1 изпитвания и анти-тау антитяло, лицензирано от Bristol Myers Squibb (BMY.N) .

Главният изпълнителен директор на Prothena Джийн Кини каза, че ваксината на компанията произвежда високи нива на зрели антитела. Създаването на силен имунен отговор е от решаващо значение за такива ваксини, които обикновено се дават на възрастни хора с по-слаба имунна система, каза той.

Той вижда ваксините като идеални за хора с предсимптомна болест на Алцхаймер. „Това, което искате да направите, е да предотвратите появата на болестта на първо място.“

Репортаж от Джули Стейнхуйсен Редактиране от Каролайн Хюмър и Бил Беркрот

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини - На фокус
Ново проучване разкри истинската възраст на Вавилонската порта Ищар
Неделя, 28 Януари 2024 11:42
Археолозите измериха магнитните полета на глинените тухли и са успели да опровергаят твърдението, че монументалната порта Ищар на Вавилон е била издигната, за да отпразнува завладяването на Йерусалим....
Със зрелищна демонстрация откриха новия басейн на Военноморското училище във Варна (снимки)
Понеделник, 22 Януари 2024 12:30
Със зрелищна демонстрация по комплексно водно спасяване откриха новопостроения басейн на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ във Варна, предаде репортер на Moreto.net. Съоръжението е част...
Геймърите могат да бъдат изложени на риск от необратима загуба на слуха, сочи ново изследване
Сряда, 17 Януари 2024 09:41
Геймърите могат да бъдат изложени на риск от необратима загуба на слуха и шум в ушите, според ново изследване. Преглед на световни проучвания, включващи повече от 50 000 души, заключава, че нивата на...
Заведение вдига зимна градина пред сграда паметник на културата във Варна (снимки)
Понеделник, 8 Януари 2024 15:31
Събарянето на красивата ограда от ковано желязо на 100-годишен архитектурен паметник в центъра на Варна предизвика истинска буря и вълна от реакции в края на миналата година. Оказа се, че ограждението...
Ето кой извади кръста от водите във Варна (снимки)
Събота, 6 Януари 2024 12:05
Близо 140 души се хвърлиха за кръста в морето във Варна, но той бе изваден от 21-годишния Димитър Петров, предаде репортер на Moreto.net. Температурата на водата днес на Йордановден е 9 градуса, на въздуха...
Космосът през 2024 г.: 5 неща, които трябва да знаете
Вторник, 2 Януари 2024 15:28
Изследването на космоса достигна вълнуващи нови висоти през последните 12 месеца. Беше поставен нов рекорд за брой хора, пребиваващи едновременно в космоса - 20. Индийският космически кораб "Чандраян-3"...
Преобразиха с графити пасарелката до стадион „Спартак“ (снимки)
Понеделник, 18 Декември 2023 15:13
Пасарелката до стадион „Спартак“ вече се радва на съвсем нова визия. Свежи и красиви графити на футболна тематика радват минувачи и шофьори, видя репортер на Moreto.net. Преобразяването на съоръжението...
С литургия и рибен курбан започна Никулден във Варна (снимки + видео)
Сряда, 6 Декември 2023 13:48
С Божествена света литургия, отслужена от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, започна 6 декември - Никулден, празник на моряците, рибарите в храм "Св. Николай Чудотворец", предаде Moreto.net....
Търси в новини:
4567891011121314

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Сглобяеми къщи
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 Най-четено от На фокус 1 2 3
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.5 + 0.6
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook