Проектът „Шанс за заетост“ стана възможен благодарение на Програма „Активно включване“, която е част от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, финансирана от Европейския социален фонд. Проектът беше разработен в партньорство между Фондация „Съпричастие“ като водеща организация и партньорската организация – „ВР Вижън“ ЕООД като работодател. В рамките на проекта бяха изпълнени две групи дейности:
Подкрепа за трудова реализация – психологическа подкрепа, мотивиране и консултиране за активно търсене на работа, подпомагане от социални асистенти, обучение за производство на сувенири и обучение по Дигитална компетентност. В тези дейности се включиха 25 души с увредено зрение, които са потребители на социалната услуга „Център за социална рехабилитация и интеграция на хора с увредено зрение“ в град Варна.
Трудова заетост – наемане на 12 души с увредено зрение от партньорската организация – „ВР Вижън“ ЕООД в три вида професии: производителна сувенири – 5 души, рекламен агент – 5 души и 2 продавач-консултанти.
Една от дейностите в проекта е Инициативи за информиране и представяне на възможностите на хората с увредено зрение и позитивната им роля в обществото с цел разчупване на стереотипите и промяна на нагласата на обществото и работодателите спрямо тях чрез информирането им в достатъчна степен за възможностите на тези хора. За изпълнение на тази дейност е заснет документалният филм „Шанс за заетост“. Този филм ще бъде публикуван в социалните мрежи, за да могат най-голям брой зрители да придобият представа за хората с увредено зрение и техните професионални възможности.
Част от хората , включени в проекта, са незрящи по рождение, а друга част са загубили зрението си в трудоспособна възраст и това е голям удар за тях. Сийка Петрова – бивш учител, споделя, че усещането е като чели си в затворено пространство и не можеш да излезеш от него.
Някои от хората са изгубили работата си и не са работили в продължение на много години. Те дори са изгубили надежда, че някога пак ще работят. Жулиета Жекова споделя: „Когато преди 20 години изгубих зрението си, изхвърлих трудовата си книжка и дипломата, защото мислех, че никога вече няма да ми потрябват…“
За двама от участниците в проекта – Надежда Стойнова и Лъчезар Кючуков, за пръв път се създава възможност за работа. Това ги прави особено щастливи и удовлетворени.
В резултат от психологическата подкрепа, мотивиране и консултиране за търсене на работа нашите участници повишиха своите знания и умения за активно пазарно поведение. Благодарение на проведените обучения за производство на сувенири и по дигитална компетентност те придобиха и професионални знания и умения в три нови, нетрадиционни за слепите хора професии: производителна сувенири, продавач-консултант и рекламен агент.
В проекта включихме и 5 социални асистенти, които подпомагаха хората с увредено зрение при посещение на консултациите и обученията, а по-късно и по време на работа. Участниците в проекта са много благодарни на своите асистенти, защото те са незаменим помощник за тях. Една от асистентките – Цветанка Маринова, обясни, че помощта е само тогава, когато хората с увредено зрение не могат да се справят, например, когато е необходимо зрение. Във всички останали случаи асистентите не се натрапват и оставят хората без зрение да се чувстват свободни и способни.
В резултат на осъществените дейности по проекта:
25 души с увредено зрение бяха мотивирани и изградиха умения за включване в пазара на труда;
7 души бяха обучени в Ключова компетентност 4 – Дигитална компетентност, което впоследствие позволи наемането им като рекламни агенти и продавач-консултанти от партньора;
5 души с увредено зрение преминаха обучение по приложни изкуства, което им даде възможност впоследствие да бъдат наети като производители на сувенири от партньора;
по този начин на 12 души беше даден шанс да започнат работа, което повиши увереността им в собствените възможности, подобри социалния им статус, повиши самочувствието им като пълноправни членове на обществото.
Беше изработен и представен документален филм за професионалното израстване на хората с нарушено зрение, включени в проектните дейности, чрез който даваме добър пример на работодатели, посредници на пазара на труда и други хора с увреждания за пълноценна трудова реализация.
Нека дадем шанс на хората с увреждания да се реализират на пазара на труда. За тях важи крилатата фраза:
„Това, което не мога да правя,
Никак не ми пречи
да правя онова, което мога!“
Веселина Стоилова – ръководител на проект „Шанс за заетост“
"Настоящият документ е изготвен с финансовата помощ на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020 г. и финансовата подкрепа на Европейския социален фонд. Фондация “Съпричастие” носи цялата отговорност за съдържанието на настоящият документ, и при никакви обстоятелства не може да се приеме като официална позиция на Европейския съюз или Министерството на труда и социалната политика".