"Фалшива новина, която се разпространява е, че чакам да мине председателството, за да дам оставка, каза премиерът Бойко Борисов пред партийни активисти на Регионалната политическа академия на ГЕРБ - Стара Загора. "Държавата никога не е била с толкова добри параметри, колкото сега. Растат доходите, най-ниската безработица. Първият мандат като дойдохме, бяха 12-13% безработица. Расте БВП, растат доходите", мотивира се Борисов цитиран от "Фокус". "Предсрочни парламентарни избори не стоят на дневен ред. Ангажиментът ни е за четиригодишен мандат", заяви и заместник-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов. Борисов каза, че е поел ангажимент към транспортните фирми, където работят са 70-80 хиляди шофьори. "В понеделник еврокомисарката по транспорт ще бъде в 14.00 часа при мен, за да направим среща с транспортния бранш", допълни Борисов. Той отрича, че президентът Макрон се обърнал към него да бърза с реформите на връчването на наградата "Карл Велики" в Аахен. "Една дума не е казал по въпроса, а точно обратното. За толкова неща с канцлера са ме помолили да им помогна и да свършим работа. Понеже много ги е яд, защото специален гост в Брюксел на срещата на Франция, Германия, Холандия, Белгия е Борисов, сега в Германия президентът Макрон и аз. И пак им е неприятно и дай да почваме с фалшивите новини. Едва ли не специален гост съм, но да ми направи забележка. Малко поне да имаха срама", възмути се Борисов от критиките към него. Борисов се върна на случката в Аахен и каза, че Макрон не бил недобронамерен. "Той си постави неговата програма и каза: "Ако едните искат бързо да се развиват, а другите не правят реформи, не им се работи или ги мързи, или не са достатъчно стегнати, или не се справят с мигрантската вълна - то други правят някакви промени вътре, отнемат правата на съдебни органи, на медии. България в това отношение е пример - не само във върховенството на закона", заключи Борисов. И Рахой ще дойде на срещата за Западните Балкани... Премиерът Рахой ще дойде на 15 и 16 май на двустранно посещение, за да може и той да участва и да не ни създава проблеми. Благодарен съм за този жест специално към България", добави той. Испания е една от държавите, които не признават Косово (б.р.). "Сега всички казват колко съм бил прав, че не съм се изпокарал и аз с президента Ердоган и България ни е най-сигурното място. Ама колко и тогава "хейт" отнесохме, понеже е много модерна тази дума. Ако сега Стара Загора има 2000-3000 мигранти, кметът какво ще прави", попита риторично премиерът. Получихме много топло и мило писмо от президента на САЩ Доналд Тръмп, предлага да се видим в скоро време на тема Западни Балкани, каза още Борисов..." - в. "Дневник.
"Предсрочни парламентарни избори не стоят на дневен ред. Ангажиментът ни е за четиригодишен мандат. Това е заявил зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов, цитиран от пресцентъра на партията. "Политическите ни опоненти смятат, че внушенията и скандалите ще им донесат повече политически дивидент, а така се губи доверието на хората в политиците", казал Цветанов. Партийният заместник на Борисов обяснил, че ГЕРБ използвали българското председателство на ЕС, за да подобрят политическата култура в България. "Силата на председателството е, че ще се даде обективна оценка за лидерството на Борисов, ще е и оценка към всички администрации, ангажирани в процеса", заявил още Цветанов..." - в. "Сега".
"Предсрочни парламентарни избори не стоят на дневен ред. Ангажиментът ни е за четиригодишен мандат. Това заяви заместник-председателят на ГЕРБ и председател на ПГ на партията Цветан Цветанов пред повече от 160 участници в Регионалната политическа академия на ГЕРБ - Стара Загора, съобщиха от партията. Форумът се проведе на Старозагорските минерални бани и събра на едно място всички кметове, зам.-кметове и общински съветници от ГЕРБ в Старозагорска област. "Управлението на местната власт и на държавата е благодарение на подкрепата, която сме получили от хората", посочи Цветан Цветанов. Той допълни, че са направени добри екипи по места, за да се натрупа онзи капацитет, който днес ни отличава от останалите партии. "Политическите ни опоненти смятат, че внушенията и скандалите ще им донесат повече политически дивидент, а така се губи доверието на хората в политиците", категоричен бе зам.-председателят на ГЕРБ. По думите му около 1000 са проведените мероприятия, свързани с председателството. "Стараем се през това време да подобрим политическата култура. Силата на председателството е, че ще се даде обективна оценка за лидерството на Борисов, ще е и оценка към всички администрации, ангажирани в процеса", обясни Цветанов и допълни, че през последните години популизмът навсякъде взема връх. "Ролята на кметовете, общинските съветници, министрите и депутатите е много важна. Те трябва да обясняват на хората какво сме направили и постигнали през последните години, за да не позволим популизмът да надделее", посъветва той..." - в. "Труд".
Протестът на медицинските сестри също е сред актуалните теми.
"Стотици медицински сестри и други медицински специалисти излязоха на протест в София. Те настояват за поне 1500 лв. заплата, за да се спре изтичането на млади специалисти в чужбина и поискаха подкрепа от всички българи. Според тях това да не е протест на "белите престилки", а на целия народ. Те скандираха: "Не можете без нас". Днес е професионалният им празник. На протеста бе приета протестна декларация, в която медиците заявяват, че са най-многочислени в сектор "Здравеопазване" и поискаха политическо съгласие в сферата, промяна на модела за финансиране, стартова заплата в размер на три минимални работни заплати за медицинските служители, както и разработване на дългосрочна стратегия за развитие на системата и възможност за кариерно израстване. Медиците обявиха, че не приемат пренебрежителното отношение към професията си и обявиха готовност за протестни действия, докато не бъдат изпълнени исканията им. В първия работен ден декларацията ще бъде внесена във всички институции, които имат отношение към нея. Протестиращите носеха самолетни билети, на които пише "Тръгвам си". Медицинска сестра от Видин си бе подготвила символично и куфара. Според тях работата им е тежка, а апаратурата - недопустимо стара и в много лошо състояние заради липсата на пари. Често работят на по 3-4 места." - в. "Дневник".
"Медицински сестри, акушерки, фелдшери, лаборанти и рехабилитатори от цялата страна настояват за стартова заплата в размер на три минимални работни заплати за сектора. Основните проблеми за тях, освен ниските възнаграждения, са недостигът на кадри, липсата на млади специалисти и диференцирано заплащане и недостатъчните възможности за кариерно развитие, предава БНР. "Нощен труд, работа в почивни дни - на месец 650-700 лева. Според нас заплащанията са абсолютно мизерни и не оправдават работата", каза участничка в протеста. В сряда министърът на здравеопазването Кирил Ананиев се срещна с председателят на Асоциацията Милка Василева, а по нейните думи протестът днес не е за свалянето на Ананиев, а за да се чуят проблемите на съсловието..." - в. "24 часа".
"Организатор на протеста е Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, а проявата се подкрепя от редица пациентски, синдикални и съсловни организации. По данни на инициаторите у нас в момента работят около 25 000 медицински сестри, а на системата са нужни още 30 000. Акушерките наброяват 4000, а са нужни още толкова. Средната им възраст е над 53 години, обясни пред Дарик Милка Василева, председател на асоциацията, организирала недоволството..." - в. "Стандарт".
Вестниците съобщават също, че Божидар Лукарски няма да се кандидатира за нов мандат начело на СДС.
"Божидар Лукарски се отказва от битката за лидерското място в СДС Избор на лидер и членове на ръководството ще има в Съюза на демократичните сили. Това реши Националният съвет на "синята" партия днес на извънредно заседание, съобщава bTV. Настоящият председател на СДС Божидар Лукарски се отказва от битката за поста. Отчетно-изборната конференция ще се проведе на 7 юли. Решението беше взето на фона на исканията на различни структури на СДС за оставка на Лукарски и заплахи, че опозицията в партията може да проведе свое алтернативно заседание в Пловдив. Преди 2 седмици искането за оставка на лидера беше съпроводено с батални сцени, след като крилото около него обвини вътрешната опозиция, че изпълнява чужд план за разрушаването на СДС, докато насреща пък полетяха критики за лансираната от Лукарски позиция, че политическата сила трябва да търси съвместни действия с управляващите националисти." - в. "Сега".
"Божидар Лукарски няма да се кандидатира за нов мандат като лидер на СДС. Това стана ясно след заседание на Националния съвет на сините. Мотивът на Лукарски да не се бори за нов мандат е, че председателският пост има нужда от освежаване. На 7 юли да се проведе конгрес на СДС и там да се избира нов председател, реши форумът днес. На отчетно-изборната конференция ще се състои и дебатът за бъдещето на синята партия. Известно е, че самият Лукарски е за сближаването й с патриотичните партии, които в момента са в управлението на страната. Националният съвет даде свободата на организациите си по страната да избират сами с кого да се коалират на местни избори, без да е нужна санкция на националното ръководство. Божидар Лукарски, който изпълнява функциите си до избор на негов наследник, бе избран за лидер на 6 юли 2013 г. Така той ще закръгли 5 години начело на "Раковски" 134 и ще остане в историята като вторият най-дългогодишен председател на СДС след Иван Костов." - в. "24 часа".
В. "Стандарт" отделя място на коментар по бюджета на ЕС: "Финансовата рамка на Европейската общност след 2021 година е добра, балансирана и предлага много възможности на страните членки. Това коментира в "Седмицата" на Дарик Искра Михайлова, председател на Комисията по регионално развитие в ЕП. Парите за сближаване са намалени с около 6 процента, но финансовата рамка е много по-гъвкава и са възможни нови комбинации, които да компенсират излизането на Великобритания, посочи тя. Що се отнася до идеята фондовете да бъдат свързани със спазването на върховенството на закона, Михайлова посочи, че са нужни тълкувания какво точно се разбира под това и най-важното, в крайна сметка, не трябва да се стига до влияние върху крайните потребители на средствата. Либералите искат да има общи европейски данъци, например за финансовите трансакции и околната среда, допълни Михайлова. По отношение въвеждането на еврото, Михайлова каза, че еврото е общата европейска валута и всички страни трябва да въведат еврото, но да спазват всички критерии за членство. Трябва да се върви и към създаването на обща европейска армия, изрази мнение Искра Михайлова. От значение обаче е какви ще бъдат отношенията на ЕС с НАТО."