Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Празник на Военния орден „За храброст“

Неделя, 6 Май 2018 08:39
/ armymedia.bg   
Орденът „За храброст“ е единственият оцелял от времето на създаването си през 1880 г. до наши дни. Този факт, при цялата ни променлива политическа, а оттам и ценностна, система, би трябвало да предизвиква учудване, ако не отчитаме факта, че за да бъде връчен на някого се изисква задължителен изключителен героизъм на бойното поле – спасен живот или пленено вражеско знаме. А е знайно, че нашата история е изпълнена с геройства и бойни подвизи.

Ако се върнем назад във времето, то учредяването на ордена съвсем не се оказва лесно, защото още в Търновската конституция е записано: „Чл. 58. Титли за благородство и за други отличия, също и ордени не могат да съществуват в Българското Княжество.

Чл. 59. На Княза се предоставя да отреди един знак за действително отличие во време на война и само за военни лица“.

Княз Батенберг се възползва от „отреждането на знака“ и на 13 януари 1880 г. издава указ, с който създава първия български орден.

В него той казва, че се „учредяват два вида ордени: За офицерите и за нижните чинове. Офицерският орден има 4 степени, а солдатският 2 степени“.

Понятно е, че поради липсата на традиции у нас, за направата му се използват най-популярните за времето си ордени в Европа. Още по време на първото си посещение в чужбина в качеството му на български княз, през май 1879 г., той се консултира със специалиста по отличията в австрийската армия Фридрих Хайер фон Розенфелд, който през 1909 г. ще направи и ордена „Свети Кирил и Методий“ по поръка на вече цар Фердинанд.

За да изпълни указа на Александър Батенберг обаче, австриецът прави няколко варианта на първия български орден, като при това и времето го притиска. По повод на втората годишнина от подписването на Санстефанския мирен договор и 25-годишнината от възкачването на престола на руския император Александър II младият български княз е официален негов гост. А на приема той трябва да се яви със знаците на български орден.

Батенберг лично разглежда всички проекти

и накрая се спира на онзи, който съчетава в себе си две от най-популярните за времето си воински отличия. Единият орден е „За военна заслуга“, съществувал до 1866 г. във великото херцогство Хесен, а другият е руският „Св. Георги“, учреден още през 1808 г. и далеч по-известен като Георгиевски кръст. Защо Батенберг използва тези два ордена е разбираемо – баща му е принц Александър фон Хесен-Дармщат, а майка му – полската графиня Юлия фон Хауке, но и руска придворна дама на император Александър II.

Заради участието си в Руско-турската война в отряда на генерал Гурко бъдещият български княз е награден именно с Георгиевски кръст, а хесенския медал избира заради аристократичното си родословие. От руското отличие той взема и правилата за връчването му и по негово нареждане българското военно министерство официално моли за изпращане на статута на ордена от Санкт Петербург. В българския вариант е записано: „Знакът на тоя орден да служи пред светът в всички времена като доказателство за Милостивото Наше благоволение към военната служба и добро поведение“. Според статута, определен от княз Батенберг орденът има 4 степени за офицери и един „особен знак за отличие, установен за награда на нижните военни чинове“. През декември 1885 г. и двете степени на войнишкия знак по подобие на руския Георгиевски кръст са увеличени на 4.

Разделение претърпяват през 1886 г. и първата, а в началото на Първата световна война – и третата, и четвъртата офицерски степени на ордена, като са разделени на два класа. Така видовете отличия стават общо 11 – 7 за офицерите и 4 за войниците.

Най-висшата степен на ордена е Велик кръст

Той е привилегия на българския княз, който е и негов Велик магистър. С първа степен е наградено и Самарското знаме по повод третата годишнина от героичните боеве край Стара Загора от 31 юли 1877 г. През 1946 г. също с тази степен е наградено и знамето на Народното военно училище „Васил Левски“, което тогава е в София, а от 1958 г. във Велико Търново.

Първите храбреци, наградени със „За храброст“ са 33-има руски офицери и опълченци. Това става в Деня на ордена, който е определен на 29 април по нов стил. След това идва ред на генерали, офицери, дори и на санитари и медицински лица, за които тогава е отредена специална IV степен на отличието. През годините орденът се е печатал първоначално в Русия, а след това в Австро-Унгария, Германия, а след 9 септември и в българския монетен двор. Разбира се, в отделните си емисии е претърпявал и промени във външния вид. Първата е през 1915 г., след това в 1917 и 1941. Най-значимата промяна е след 9 септември 1944 г. Лъвът вече е без корона, а самата корона, свързваща кръста и лентата, е заменена с венец. През 1950 г. се прави новата система от ордени и медали, вече на Народна република България. В нея единствен „За храброст“ запазва мястото си от старите ордени.

Кои са носители на ордена „За храброст“?

Макар първата му степен Великият кръст да е привилегия на българските владетели, с нея са удостоени и Стефан Стамболов, Сава Муткуров и Георги Живков през 1887 г. Това е породено от факта, че и тримата са регенти, с други думи – държавни глави, управлявали страната в бурните 1886 и 1887 г. С втората степен на ордена са отличени командирите в Сръбско-българската война, тогава с различни чинове, но по-късно генерали Данаил Николаев, Константин Никифоров и Рачо Петров. Четвъртият е командващият артилерията по време на войната през 1885 г. Олимпий Панов. Той става двукратен носител на ордена, защото е отличен и сред първите 33-има души заедно с Атанас Узунов. Съдбата и на двамата е трагична заради участието им в бунта на офицерите русофили. Олимпий Панов е осъден на смърт от приятеля си Стефан Стамболов, който подписва смъртната присъда със сълзи в очите, а Узунов – разстрелян с останалите офицери. За проявен героизъм и заслуги пред България по време на Балканската и Междусъюзническата война са наградени генералите Михаил Савов, Никола Иванов, Васил Кутинчев, Стефан Тошев, внукът на Кольо Фичето Иван Фичев и други. През Първата световна война с втора степен на ордена са отличени главнокомандващият на българската армия ген. Никола Жеков, генералите Владимир Вазов, Климент Бояджиев, Иван Колев и други. Заради заслугите си в Отечествената война втора степен на „За храброст“ получава и ген. Владимир Стойчев. Съдбата на тези военни е различна, но едно ги обединява – всички са оставили принос в историята на България.

Сред чужденците, наградени в различни години със „За храброст“ се открояват руският император Александър II, сръбският крал Милан, черногорският Никола I и румънският Карол, великите руски князе Михаил и Николай Николаевич, както и генералите Гурко, Столетов, Радецки, Драгомиров и Куропаткин. По време на Първата световна война с отличието се сдобиват и немският кайзер Вилхелм II, турският султан Мехмед V, австро-унгарският император Карл, немските генерал фелдмаршали Паул фон Хинденбург, който през 1925 г. ще стане президент на Германия до 1934 и ще докара Хитлер на власт, Август фон Макензен, който командва българи, турци и германци на фронта срещу Румъния през 1916 г..

Няколко са и имената, чиито заслуги на бойното поле към България остават неясни и до ден днешен като ерцхерцога Карл Франц Йосиф, австрийски престолонаследник, Артур барон Арц, Карл Едуард – херцог Сакскобургготски, Евалд фон Масов, австрийски военен аташе в София. Това обаче се отдава на склонността на цар Фердинанд към отличията и ордените, който като Велик магистър на „За храброст“ има право сам да решава на кого да го връчва.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
TCV с нова оптична мрежа във Варна - надеждност, качество и бързина!
Днес, 15 Ноември 2024 08:02
Открийте новата оптична мрежа на TCV - с изключителна стабилност и скорост до 1Gbps, създадена, за да осигури интернет без компромис! TCV представя своята нова оптична мрежа - GPON, която бележи значителен...
Black Friday в магазините на "Интерсервиз Узунови"
Четвъртък, 14 Ноември 2024 16:00
За поредна година в навечерието на 15 ноември стартира "Black Friday" в магазините на "Интерсервиз Узунови". Клиентите могат да се възползват от големите намаления цели 3 дни в онлайн магазина www.intermarket.bg,...
Стартира третата коледна дарителска кампания в Моят А1 в полза на детското здравеопазване
Четвъртък, 14 Ноември 2024 13:00
• Клиентите могат да дарят през приложението Моят А1, а А1 ще удвои всички направени дарения. • Кампанията се провежда в партньорство с фондация „За доброто“. • Ремонтът ще подобри физическата и емоционална...
Нов дом - нов късмет. Как да се пренесем най-безболезнено?
Сряда, 13 Ноември 2024 14:01
Ето че и тази година бавно, но сигурно се отправя към финален реверанс. И докато градусите навън падат стремглаво, вкъщи усещаме все повече топлината на наближаващи празници и новогодишни желания. Какъв...
Трети опит за избор на председател на 51-вото Народно събрание
Днес, 15 Ноември 2024 08:14
Днес в 11 часа ще бъде подновено първото заседание на 51-вото Народно събрание, като депутатите ще направят трети опит за избор на председател. След като предходните гласувания бяха неуспешни, за поста...
Тръмп номинира Робърт Ф. Кенеди - младши за здравен министър
Днес, 15 Ноември 2024 07:51
Доналд Тръмп празнува предстоящото си завръщане в Белия дом, изнасяйки първата си публична реч след изборната нощ на събиране на свои поддръжници във Флорида. Той използва речта, за да каже, че конфликтът...
От днес започват Коледните пости
Днес, 15 Ноември 2024 07:43
От днес започва Рождественския пост, който продължава 40 дни и се спазва до 24 декември включително. Коледните пости са последните многодневни пости за годината. По време на Коледните пости има дни...
Най-важното от Варна във вчерашния 14 ноември
Днес, 15 Ноември 2024 07:30
Защо водата във Варна вече е по-варовита и има ли опасност от воден режим? От известно време чешмяната водата във Варна е значително по-варовита. Това вероятно вече са усетили голяма част от домакинствата...
15 ноември в историята
Днес, 15 Ноември 2024 07:11
1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В името на краля на Испания войските на Франсиско...
Без ток във Варна и областта днес ще са...
Днес, 15 Ноември 2024 06:52
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия днес, 15 ноември, без ток във Варна и областта ще са: - от 9:00 до 16:00 в района на гр. Варна...
Прогноза за времето - 15 ноември
Днес, 15 Ноември 2024 06:32
По Черноморието ще бъде облачно, на много места със слаби превалявания от дъжд. Ще духа умерен вятър от северозапад. Максималните температури ще бъдат между 8° и 10°. Температурата на морската вода е 13°-15°....
ЕК съди България заради непочистени градски отпадни води
Четвъртък, 14 Ноември 2024 18:51
Европейската комисия дава България и Румъния на съд за неизпълнение на директивата за пречистването на градските отпадни води. Според ЕК 10 големи агломерации с над 10 000 жители у нас не отговарят...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Работа с немски
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.8 + 1.0
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook