В своеобразния наръчник за успешен бизнес, добра реклама на града и доволни клиенти е обърнато внимание на всеки един детайл от средата, в която се очаква да бъде настанен гостът. Подробно е описано как трябва да изглеждат помещенията, с какво да разполагат и на какви стандарти да отговарят. Обърнато е внимание на специалното отношение, чистотата, както и допълнителните удобства извън помещението за отмора.
Още в началото на статията „Наставления за наемодателите“ се отбелязва, че „само природните красоти и отличните климатически условия, с които природата е била тъй щедра да надари Варна , не са достатъчни за привличане на повече летовници в нашия град.“ От курортното отделение считат, че „се явява от твърде голяма важност за успеха на курорта ни въпроса за квартирите, с оглед тяхната уредба, удобства и хигиена.“. Именно по тази причина се дават и цяла поредица от препоръки към наемодателите.
„Всеки, който приема курортисти, трябва да се ръководи от принципа: курортистът е мой гост. Следвателно той трябва да го посреща и изпраща с подобаваща любезност и внимание и да направи всичко възможно, за да се приспособи към желанието му, щото той да се чувства като у дома си.“, започва наръчникът. Продължава с това, че цените трябва да са точно определени и да са конкурентоспособни. Освен това се подчертава, че поетият ангажимент по отношение на цените не трябва да се изменя, даже и при най-голямото търсене през лятото.
„Бъдем ли упрекнати в измама, това добива валидност за града и страната и загубите, които впоследствие ще претърпим ще бъдат много по-големи от евентуалните печалби.“, заключват от отделението.
Сериозно внимание е обърнато на начина, по който трябва да изглеждат стаите. Препоръчва се чистота, удобство и уют с еднообразна, семпла и нескърцаща мебел. „Истински лукс не се изисква, а фалшивият такъв е смешен. Желателно е към всяко легло да има по един гардероб, обезателно нощно долапче, канапе и разтягащ се стол за следобедна почивка и стол-подложка за багажа. В случай че гардеробът бъде за два кревата, то той трябва да бъде с по-широки размери. Към необходимите прибори (леген с кана, ако няма течаща вода в стаите, чиниики за четки за зъби, четка за дрехи, подложка за гъба, стъкло за вода за пиене с по една чаша на лице, кофа за нечиста вода, обезателно с капак). Не пропущайте да добавите и специалния дамски умивалник и нощно гърне, мястото, на което е винаги в нощното долапче.“, се казва в наръчника. Продължава с това, че трябва да се поддържа чистотата на чаршафите, кърпите и завивките.
„Украса с картини, особено старомодни такива, илюстровани картички, семейни портрети и разни други украшения угрозяват стаите. Имайки предвид, че Варна след завършването на новия водопровод „Батова-Варна“ и включването му в градската мрежа, превъзмогна напълно нуждата от вода и че градът има вече в изобилие чиста вода, на лице е най-главното условие за прекарване течаща вода в стаите , модернизиране клозетите, инсталиране бани или поне душове.“, напомнят от управлението.
За санитарните възли се набляга, че трябва да бъдат „модерно обзаведени и в тях да има безупречна чистота. Автоматичните и други приспособления да функционират добре. В клозетите да се постави в достатъчно количество специална клозетна хартия, която след употреба се изхвърля в самия клозет, прави излишно употреблението на сандъчета и кошчета, които загрозяват и със съдържанието си (употребявана нечиста хартия) издават миризма. Порцелановите клозети, умивалниците и ваните лесно се изчистват и дезинфикцират с разтвор от солна киселина. Това трябва да се прави по-често, за да не се наслояват нечистотии, които издават неприятна миризма.“
Описва се подробно какви трябва да са завесите в стаята и как да бъдат защитени прозорците от нежелана светлина. „Да бъдат от тънки модерни платове, които по цвета и десена си да хармонират на общата обстановка и цвета на стените. Да се изхвърлят от употребление старите тежки вълнени и претрупани с разни бродерии и апликации такива.“, препоръчват от курортното отделение.
Наръчникът обръща нужното внимание и на настилката. Отчита, че е от голямо значение е състоянието на подовете, таваните и стените в коридорите и стаите. Подчертава се, че преди всеки сезон трябва да се предприема ремонтирането и боядисването им. Напомня се, че неприятно впечатление правят кърпежите и боядисването с тъмни и неприятни тонове, също и многоцветните тапети, които не са вече на мода. Препоръчва се стените да бъдат боядисани в светли едноцветни тонове, които да хармонират на общата обстановка в стаите.
„Чистотата е от най-голямо значение за реномето и като по-нататъшна препоръка на квартирата. Тя може да се поддържа много добре, ако входовете, стълбите и коридорите бъдат постлани със здрави и чисти пътеки, които всеки ден да се обезпрашават. Същите пътеки ще послужат и за претъпяване на шума и в същото време придават и хубав вид на жилището. Ако стаите не са с паркет или постлани с мушами, подовете обезателно трябва да бъдат боядисани с мазна боя, от което зависи освен хубавия вид, но и възможността да се поддържа чистота. Всеки ден след излизането на госта трябва да се пристъпи към почистване , подреждане и проветряване на стаите и намиращите се в тях мебели. Това трябва да става най-късно до обед. Поне веднъж в седмицата да се извършва основно почистване на всичко в жилището.“, пишат от отделението.
Напомня се за огромното значение, което играе тишината в и около къщата за комфорта на госта. Затова трябва“да се избягват всякакви звънци, тупане на килими, лаещи кучета, петли и други“.
Препоръчва се почистването на обущата на гостите да става сутрин рано, а така също, без да се чака заповед, сутрин и вечер да се носи топла вода в стаите.
„Много е важно да се погрижим, щото пребиваването на госта в квартирата му при лошо време да не бъде неприятно. Ако той се чувства там в известно отношение уютно, то той не ще си отпътува веднага, след като времето се развали. Препоръчва се при постройка на курортни квартири и пансиони да се предвидят закрити веранди към стаите за ползване в случай на дъжд и лошо време. При пансион избягвайте употреба на овчо, козе масло и мляко и разни растителни масла. При отпътуването на госта не трябва да се дава никакъв повод за оплакване. На прощалния поздрав на хазаина, госта би трябвало да отговори „Довиждане“, а не да не желае да посети града ни.“, завършват съветите си от отделението.