"Министърът на енергетиката Теменужка Петкова подаде оставка, след като бе съобщено, че малка фирма от Пазарджик купува българския клон на ЧЕЗ срещу 320 млн. евро, тъй като Петкова познава собственичката Гинка Върбакова от 20 г. "Понеже не искам по никакъв повод да се коментират отношения, да има поводи за съмнения по отношение на сделката, да се намесва името на премиера, достойната постъпка е човек да си подаде оставката", каза Петкова в парламента. Изключително странната сделка за българските поделения на ЧЕЗ доведе до оставката на енергийния министър Теменужка Петкова и до пореден политически скандал. Ден след като бе обявено, че за купувач на милионния български бизнес на ЧЕЗ е избрана напълно неизвестната малка фирма "Инерком", Петкова заяви, че подава оставка, защото се оказа, че е близка приятелка със собственичката на купувача Гинка Върбакова. Премиерът Бойко Борисов побърза да обяви от Брюксел, че ще я приеме. По закон, преди да стане факт, сделката трябва да бъде одобрена от Комисията за финансов надзор, Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за енергийно и водно регулиране. От трите институции вчера нямаше коментар, тъй като те тепърва ще се запознават с подробностите. Сделката вероятно ще бъде проверена и от ДАНС и прокуратурата, тъй като евентуална рискова продажба би поставила в опасност потребителите на ток в цяла Западна България, включително столицата София... В четвъртък Надзорният съвет на чешката компания ЧЕЗ се е съгласил да продаде активите си в България на "Инерком". Цената на сделката не се съобщава, но става въпрос за над 300 млн. евро. "Инерком България" ЕАД е регистрирана през септември 2017 г. в София с капитал 50 хил. лв. Собственик е учреденото няколко месеца по-рано дружество "Инерком Инвестмънтс" ЕАД, притежание на 43-годишната Гинка Върбакова..." - в. "Сега".
"Премиерът Бойко Борисов обяви от Брюксел, че оставката на енергийния министър Теменужка Петкова ще бъде приета, за да не се влияе върху репутацията на правителството. "Заедно с коалиционните партньори ще решим кой да я замести", каза още Борисов пред журналисти. Той обясни, че е посъветвал Петкова да подаде оставка след като е разговарял сутринта по телефона с нея. "За съжаление, когато говорих с нея, тя каза, че ги познава тези хора, и аз не бих оставил ни най-малко съмнение в който и да е българин, че стоим зад една абсолютно частна сделка. По никакъв начин ние не сме влияли на тази сделка, защото няма и как", каза още Борисов. Премиерът допълни, че според него Теменужка Петкова е честен човек, "но няма как да си махнеш 20-годишно приятелство". Почтеното, правилното и това я посъветвах, да отиде в парламента и да подаде оставка, съобщи той. По повод сделката за ЧЕЗ, заради която Петкова напуска поста си, премиерът бе лаконичен: "Сега са на ход нашите регулатори". Спомняте си какви конфликти, на прокурор ги давахме в предишния мандат, коментира той по повод дейността на ЕРП-тата у нас. Премиерът напомни и че първото му правителство падна заради протести след забавени фактури и високи сметки за ток, както и че с дружествата се водят тежки арбитражни дела. Борисов коментира още, че когато държавата е продавала участието си в тези дружества, ГЕРБ не е съществувала като партия. "Отдавна сме пазарна икономика и сме приели, че частният бизнес е този, който по-добре управлява активите и така в момента работи целият западен свят", посочи той. Премиерът каза, че е разговарял по-рано днес в Брюксел с чешкия си колега Андрей Бабиш, който буквално го уведомил за сделката. "Там има и по-малки акционери и всичко това се е вършело в Чехия", заяви той. Оставката на министъра на енергетиката Теменужка Петкова ще бъде обсъдена на коалиционен съвет след завръщането на премиера Бойко Борисов от Брюксел. Това каза пред журналисти председателят на фракцията на ГЕРБ Цветан Цветанов, цитиран от БТА. Той добави, че е разговарял по темата с министър-председателя. "Теменужка Петкова е един достоен човек, по никакъв начин не иска да оставя някакви съмнения, че има някакво отношение към сделката за продажбата на ЧЕЗ", заяви Цветанов. Той посочи, че това е сделка между две частни компании, тя е осъществена в Чехия, не в България и има компетентни органи като КЕВР, които трябва да се произнесат..." - в. "Стандарт".
"...Продажбата на българския бизнес на ЧЕЗ не слиза от политическата сцена и струваше оставката на енергийния министър Теменужка Петкова, в края на деня купувачът "Инерком България"ЕАД обяви официално подписването на сделката. Цената, на която се придобива бизнес за близо 2 млрд. лв., не се посочва. По неофициална информация на "Капитал" става дума за 320 млн. евро. Посочва се, че договорът е подписан днес (б. р. - вчера), а процедурата, която привлякла множество международни участници се провела съгласно законите на Чехия (каквато теза застъпи и енергийният министър Теменужка Петкова, когато по-рано обяви, че подава оставка - бел. ред.). Предстои сделката да бъде одобрена от българските регулаторни органи, едва след което ще бъде финализирана. Посочва се, че се чака одобрение само от Комисията за защита на конкуренцията. По-рано през деня Теменужка Петкова обяви, че сделката ще бъде проверена и от Комисията за финансов надзор (заради това, че обект на сделката са и публични компании - бел. ред.) и Комисията за енергийно и водно регулиране. Различни политици настояха с нея да се заеме и ДАНС. Дружествата, обект на сделката са: "ЧЕЗ България" ЕАД, "ЧЕЗ Електро България" АД, "ЧЕЗ Разпределение България" АД, "ЧЕЗ Трейд България" ЕАД, "ЧЕЗ информационни и комуникационни технологии Българи" ЕАД, "Фри Енерджи Проджект Орешец" ЕАД и "Бара Груп" ЕООД. Гордеем се, че придобиваме ЧЕЗ "Осъзнаваме обществената значимост на бизнеса, който ще придобием. Гордеем се, че сме сред малкото български компании, които инвестират в толкова мащабен проект в енергетиката", обявява купувачът в съобщение до медиите. В него се допълва, че намерението му е за отговорно отношение към милионите клиенти на ЧЕЗ, служителите и партньорите. "Ангажирани сме да работим прозрачно, изцяло в интерес на българските потребители, при спазване на законодателството и регулаторните изисквания. Това е голяма стъпка в развитието на нашата компания и ние се отнасяме много професионално и отговорно към нея", казва Гинка Върбакова, собственик на дружествата от групата на "Инерком", цитирана в съобщението..." - в. "Дневник".
"Няма да има сътресения в кабинета след оставката на енергийният министър Теменужка Петкова, заяви в в Смолян министърът на Регионалната развитие и благоустройството Николай Нанков. "Министър Петкова е изключително морален и достоен човек. Най-малкото виждаме с този акт. Изключително съвестен професионалист изключително съвестен колега. Между другото с министър Пекткова се работеше перфектно. Аз да не говоря в миналото време тъй като още не знам каква е и волята на премиера. Марален човек изключително добър експерт и професионалист. Сътресения не мисля, че ще има - напротив. Незаменими хора няма. Е и моята оставка е в джоба при нужда и на всеки един министър", каза Нанков..." - в. "Дневник".
"Лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви от парламентарната трибуна, че министър-председателят Бойко Борисов носи персонална отговорност за сделката за ЧЕЗ. Вчера се разбра, че ръководството на чешката компания е одобрило "Инерком България" за купувач на българския им бизнес. "Гинка от Пазарджик е регистрирала тази фирма преди няколко месеца с капитал от 50 хил. лв. Ние живеем в дивашка държава. И сега ли ще мълчим? Господин Сидеров, къде сте? Все пак ваши са думите, че ще изгоните ЧЕЗ от България", каза Нинова. Според нея Борисов трябва да иде в парламента и да дава отговори за сделката. "Има ли правителството на България информация за тази сделка. Защото, ако "да", и мълчи, значи имаме паралелна държава и паралелен министър-председател", подчерта тя. От БСП призовават омбудсмана да заеме позиция как ще бъдат защитени правата на 2 милиона български потребители на електроенергия, които са клиенти на ЧЕЗ. "Става въпрос за националната сигурност и тази тема е във вашите правомощия, моля да вземете позиция. Става дума за 2 млн. български потребители. Тук няма значение политическата им принадлежност", призова Нинова и попита в чии джобове ще отиват парите от сметките за ток, които те ще плащат..." - в. "Дневник".
В. "Труд" публикува изявление на омбудсмана Мая Манолова: "Като омбудсман и защитник на правата на българските граждани, обръщам специално внимание на действията на енергийните дружества в България, на които държавата е възложила извършването на услуги от обществен интерес. В този контекст следя и информацията за продажбата на ЧЕЗ. Безспорно в случая става въпрос за търговски отношения, но доставката на електроенергия засяга не само националната сигурност, но и пряко правата на българските потребители. Ще напомня, че за миналата година жалбите до омбудсмана от потребители на услуги съставляваха около 25% от всички оплаквания на гражданите, една четвърт, от които срещу енергоразпределителни дружества. Обявена е гореща телефонна линия - 02 8106948 и 0894777872 в институцията на омбудсмана, на която гражданите могат да се обаждат за нарушени права и проблеми с електроснабдяването. За мен и за всички граждани е важно сделката да бъде осъществена напълно прозрачно и с ясни гаранции, че няма да постави потребителите в по-неизгодна позиция. Важно е какви ангажименти ще поеме новият собственик, какъв е неговият капацитет за изпълнение на дейността, какви инвестиции ще направи и как ще подобри качеството на предоставяните услуги. Важно е също така продажбата да не доведе до ограничение или нарушение на конкуренцията в страната и да не засегне интересите на два милиона български граждани, които са клиенти на ЧЕЗ. В момента от ключово значение е контролът, който държавните органи следва да осъществят върху сделката. Очакването на гражданите е да се подходи отговорно, да се направят всички необходими проверки, за да се гарантира прозрачност и контрол. По този начин могат да се изяснят всички обстоятелства около икономическите субекти, прехвърлянето на собствеността и финансирането на сделката. Ще наблюдавам с повишено внимание развитието на сделката. Моят ангажимент е да защитавам потребителите и техните интереси да не бъдат неглижирани от институциите. Доставката на електроенергия е чувствителен въпрос и затова смяната на собствеността не бива да води до нарушения на правата на гражданите. Смятам, че са необходими законодателни промени, които да гарантират прозрачност, контрол и защита на обществения интерес и правата на гражданите при сделки от такъв мащаб."