"Още 73 милиона лева хвърлени на вятъра", държавата продължава да субсидира доказано неефективна заетост, пише "Земя". Дори Министерството на труда признава, че държавните програми за раздвижване на пазара на труда не водят до особен успех в дългосрочната заетост. За 2018 година обаче отново са предвидени средства по подобни програми, пише вестникът.
"Посред зима, цената на дървата за отопление се повишават с 20 лева на кубик от горското стопанство до склада", информира "Монитор". Много от отопляващите се с твърдо гориво вече предпочитат пелети, които са по-екологично чисти и по-калорични.
"Цяло чудо е, че българите са добре лекувани", коментира, в интервю за "Труд", главният секретар на Българския лекарски съюз, д-р Стоян Борисов. Той разказва, че положението в малките общински болници е трагично.
В интервю за "Дума", депутатът от БСП, д-р Анелия Клисарова, коментира нехайството на държавата към общинските болници. Тя подчертава, че общинското здравеопазване е стратегическо за националната сигурност.
В лична позиция, главният редактор на "24 часа" Борислав Зюмбюлев анализира: "Грешките в здравната система са в началото, конструирана е неправилно".
Страната ни изостана с 11 места в класацията за правене на бизнес, подчертава финансистът Димитър Чобанов в "Труд". В анализа за най-важните процеси в българската икономика през 2017 година, той отбелязва, че е започнало възстановяване на инвестициите.
"Монитор" разказва за нов вид бизнес - все повече жилища се наемат с дългосрочни договори за по хиляда лева месечно, след което се преотдават, също дългосрочно. Печалбата е от 50 до сто процента, показва проверка на вестника.
"Депутат започва акция в защита на малкия и среден бизнес от бюрокрацията", съобщава "24 часа". Петър Кънев от БСП ще пита председателя на енергийния и воден регулатор защо енергодружествата бавят шест месеца включването към тока.
"Шефове дават бонуси, ако доведеш нов колега", пише "Стандарт". Получаваш хиляда лева, ако осигуриш нов работник в така наречените колцентрове, концентрирани в София. Най-търсени са хората, които знаят чужди езици, различни от английския.
Януари е най-тежък месец, особено след дългите празници, констатира "Телеграф". Залагаме подаръците като бижута и компютри, за да си платим сметките, сред които и взетите бързи кредити. На челно място сме в Европейския съюз по лоши заеми, допълва вестникът.
На форума в Давос отчетоха, че икономическите механизми възнаграждават най-богатите, а работниците обедняват, пише "Стандарт". 82 на сто от богатството по света е в джоба на 1 процент от хората.
Мерки срещу замърсяването. "Сега": Продадени са над 10 000 зелени билета в градския транспорт в София
Над 10 000 зелени билета с цена 1 лев са продадени до момента за пътуване с градския транспорт в София. Това съобщи кметът на столицата Йорданка Фандъкова.
В днешния ден за първи път Столичната община пусна в действие продажбата на по-евтини билети за градския транспорт като мярка за справяне с превишените нива на фини прахови частици.
Общината призовава сутринта гражданите да използват градския транспорт за своето придвижване. Ето още от призива:
Особено внимание обръщаме на собствениците на автомобили с екологичен клас под ЕВРО5, да ограничат придвижването с тях. В случай, че използвате личния си автомобил, Ви молим да не оставяте двигателя включен при престой по-дълъг от 3 минути.
Спор. "Монитор": Цачева: С Истанбулската конвенция не се въвежда трети пол
Законопроектът за ратифициране на Истанбулската конвенция не е изтеглен, нужно е още време, за да се запознаят с документа всички коментиращи темата.
С конвенцията не се въвежда трети пол, с нея не се приемат еднополовите бракове, тя може да се ратифицира и със забележки, коментира правосъдният министър Цецка Цачева в студиото на БНТ.
Конвенцията е подписана през април 2016 г., ето защо се изненадващи мненията, че едва сега започвала информираността по темата.
"В идните дни очаквам да продължи дебатът, но той да не бъде под формата на агитки и квалификации, без да се познават конкретно текстовете, защото чух какво ли не през тази седмица, но за съжаление, в мнозинството си тезите на нашите опоненти не се припокриват със съдържанието в конвенцията", каза още правосъдният министър.
Бедствие. "24 Часа": 11 деца останаха без дом след пожара в Русе
11 деца останаха без дом, след като къщата, в която живеят под наем с родителите си в Русе пламна. Огънят тръгнал малко преди 14 часа, пише БГНЕС. Както "24 часа" съобщи по-рано днес, още 2 къщи са горяли. Инцидентът се е разминал без пострадали, но имуществото на многодетното семейство е било унищожено от водата, използвана от пожарникарите при борбата с огъня. Едно от децата е видяло дима в едната стая и е съобщило на майка си. Много бързо пламъците са се разпространили по целия покрив и двуетажното легло в стаята. Децата са излезли навън, а тъй като къщите в района са долепени една до друга, огънят се е прехвърлил на съседните покриви.
Избор. "Сега": Волен Сидеров: Предстои обсъждане кой ще оглави антикорупционния орган
Вотът на недоверие беше излишен, дебатите преминаха неубедително, а БСП загуби от този вот. Този прочит на едно от актуалните събития на изминалата седмица направи в предаването "Неделя 150" на БНР председателят на парламентарната група на Обединените патриоти Волен Сидеров.
Тези, които се явиха основните разобличители на корупцията - Корнелия Нинова и Елена Йончева, трябваше да отговарят на въпроси за самите себе си. Привкусът, останал у хората, в крайна сметка пак се върти около внушението "Всички са маскари". /.../ Става порочен кръг, в който внушението, че България е най-корумпираната държава в Европа, беше преекспонирано, твърди той.
Сидеров нарече възмущението от отсъствието на премиера от дебатите по вота като пресилено, тъй като програмата му е била предварително ясна. По темата корупция се "пресоли манджата", голяма част от мотивите на вота бяха сглобени по публикации, допълни Сидеров пред БНР.