Общо три слънчеви и две лунни затъмнения ще се случат тази година. От България ще може да се наблюдава само едно от астрономическите събития. На 27 юли от нашата страна ще можем да видим пълно лунно затъмнение. То обаче ще бъде особено специално заради своята голяма продължителност. Такова времетраене от почти 4 часа не се е случвало от век насам. По време на затъмнението Луната ще се намира в сянката на Земята почти час и половина и ще се украси в ален цвят.
Отново на 27 юли ще се наблюдава и друго интересно явление. През този ден Марс ще е най-близо до Земята от 15 години насам и ще се вижда най-ясно. Събитието се нарича „велико противостоене“. Марс се движи около Слънцето по орбита, която ту го приближава, ту го отдалечава. Всеки 2,5 години нашата планета догонва Мрас и ние се оказваме на близки разстояние, но ако в такъв момент Марс се е приближил до Слънцето, разстоянието между нашите планети се оказва възможно най-минималното . Именно това е "великото противостоене". В такива моменти силните телескопи може добре да различат елементите на марсианския релеф.
През годината край Земята ще преминат три комети. През септември най-близо до Слънцето ще бъде Джакобини-Цинер, през ноември-Стефан Отерман, през декември-най-ярката от трите-Вир Танин.
Още този месец януари в България предстои да се насладим едновременно на явленията Синя Луна и Супер Луна. Това ще бъде последната Супер Луна за 2018 година. Що се отнася до явлението Синя Луна - това е второто пълнолуние в рамките на един календарен месец. Това не означава, че небесното тяло ще има син цвят. Названието идва от израза “Once in a blue moon”, което означава нещо, което се случва много рядко. На 31 януари ще има и лунно затъмнение, но то ще бъде видимо предимно в Тихия океан, Източна Азия и Австралия. На 31 март ще бъде втората Синя Луна за годината.
Ловджийска Луна или Кървава Луна ще видим на 24 октомври. Явлението дължи името си на леко червеникавия цвят на Луната, който се дължи на позицията на Земята по време на това пълнолуние.
На 9 май Юпитер ще бъде най-близо до Земята. Най-голямата планета в Слънчевата система ще се вижда много ясно, а с по-добър бинокъл ще могат да се видят и 4-те големи луни на планетата - Йо, Европа, Ганимед и Калисто. На 27 юни пък ще бъде денят, когато Сатурн ще е най-близо до Земята. Планетата ще се вижда най-ярко в този ден за цялата година, а ако имате телескоп ще може да видите и пръстените на Сатурн.
Любителите на падащите звезди и през 2018-та ще имат шансове да се насладят на явлението с различни метеорни потоци. Вечерта между 22 и 23 април ще бъде максимумът на метеорния поток Лириди. След полунощ луната ще е залязла и няма да пречи на наблюдението на метеорите, чиято бройка ще е около 20 на час. На 12 и 13 август ще бъде пикът на Персеидите - най-добрият за наблюдаване метеорен поток. Луната ще бъде тънка и няма да пречи на наблюденията, като след полунощ ще могат да се очакват по над 60 падащи звезди на час. Вечерта между 21 и 22 октомври ще е пикът на метеорния поток Ориониди, като ще могат да се наблюдават около 15-20 метеора на час.
Между 13 и 14 декември ще може да се наблюдава метеорния поток Джеминиди. Около 120-160 метеора на час ще оставят своите разноцветни проблясъци и опашки в нощното небе. Луната няма да е много голяма и да пречи на красивото звездното шоу.
През 2018 година ще има 3 слънчеви затъмнения, като всички те ще бъдат частични и няма да могат да се наблюдават от територията на България. Първото затъмнение ще е на 15 февруари и ще се вижда само от южните части на Чили и Аржентина, както и от цяла Антарктида. Второто ще е на 13 юли и ще се вижда от изключителна малка зона между Австралия и Антарктида. Последното слънчево затъмнение за 2018 година ще е на 11 август и ще може да се наблюдава от Русия, Скандинавския полуостров, Монголия, Северен Китай и Корея.