Подписваме с Македония за "заедничка" история
"Очакваме след подписването да се предприемат реални действия от страна на властите в Република Македония за прекратяване на антибългарската пропаганда, езика на омразата и отказ от претенции към Република България", каза още Борисов пред членовете на правителството.
"Тази заедничка, както те наричат, история, можем да празнуваме празници заедно, да се радваме заедно, а не непрекъснато тази тежка конфронтация, която върви и досега, на практика не е от полза за никого", допълни още Борисов пред министрите.
Резултатите от подписването на договора за добросъседство ще бъдат улесняване на контактите между хората от двете страни на границата и разширяване на транспортните връзки, които ще бъдат изградени с трансгранични фондове, обяснил Борисов.
"Днес българското правителство, а вчера и македонското одобриха проекта за договор, с което упълномощават премиерите на двете страни да подпишат документа. Радвам се, че това е факт след усилия на поредица от правителства от 2008 г. и много кръгове от преговори. Документът е в интерес и на двете сърани." Това коментира външният министър Екатерина Захариева от Албания.
"Стандарт"
Хората харчат, бизнесът трупа
Хората движат кредитния пазар в страната. През месец юни заемите за домакинствата нарастват със 139 млн. лв. и достигат 19,266 млрд. лв., сочат данните на БНБ. Като устойчив ръст на заемите за гражданите се отчита и в предишните месеци. В същото време кредитите за бизнеса през юни намаляват с 63 млн. лв. и достигат 30,953 млрд. лв. Като спад в кредитирането за фирмите се отчита за втори пореден месец. Явно повечето компании в месеците май и юни, точно преди началото на активния летен сезон, са ограничили инвестиционните си проекти. Това се потвърждава и от данните на БНБ за депозитите.
"Монитор"
3100 чужденци ни сервират по морето
3102 украинци, молдовци и руснаци работят по родното Черноморие като сервитьори, рецепционисти, пикола или помощници в кухнята. Това показват данни на Агенция по заетостта (АЗ) за това лято. Става дума за сезонни работници, които са получили разрешение за труд у нас в рамките на 90 дни.
"Сега"
Правителството ще бори бюрокрацията с още бюрокрация
Месец и половина след като обяви тотална война на бюрокрацията, правителството реши, че за да постигне пълна победа, е нужно да създаде още бюрокрация. Новото чудо се нарича регулаторен борд и негов главнокомандващ ще е вицепремиерът Томислав Дончев, стана ясно след вчерашното заседание на правителството. Бордът щял да прави периодични прегледи сектор по сектор за излишните регулаторни режими за бизнеса и за гражданите и щял да дава становища и препоръки кои лицензи, разрешителни, удостоверения и декларации да останат и кои да се премахнат.
"Дума"
САЩ унизиха ГЕРБ заради "Америка за България"
Ден след като зам.-помощник държавният секретар на САЩ Хойт Ий след среща с Бойко Борисов заяви, че готвената от ГЕРБ забрана магистратски организации да получават пари от чужбина е "антиамериканска", Цветан Цветанов обяви, че партията оттегля поправката в Закона за съдебната власт. Тя не била удачна, а "Америка за България", заради която се разгневи щатският чиновник, била голям благодетел.
По същото време посланикът на САЩ Ерик Рубин бе в кабинета на Борисов. След това той сподели, че премиерът го запознал с одобрения вчера договор с Македония. Стенограмата на заседанието на МС показва, че Борисов не казва на министрите нищо по същество, а изчита нечия справка как се е стигнало до него. Дискусия няма.
"Капитал дейли"
Търг на МВР за джипове разби единодушието на КЗК
Търг за доставка на патрулни полицейски автомобили с висока проходимост "скара" членовете на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), което не е обичайно. Мнозинството комисари смятат, че нарушение няма, но двама излизат с писмено особено мнение, в което виждат основни пороци в поръчката. Двама от комисарите са в опозиция на решението, с което мнозинството в регулатора отхвърля жалбите на отстранени кандидати. Опозиция са Пламен Киров от квотата на ДПС и Красимир Витанов, посочен от СДС.
Вестник „Аз-буки“, бр. 30, 27 юли – 2 август 2017 г.
Пазители на българския дух
Министърът на образованието и науката подчерта на конференция по повод 10-годишннината на Асоциацията на неделните училища в чужбина, че е необходимо повече деца зад граница да бъдат обхванати да изучават български език. Според него за тази цел трябва да се развие дистанционното обучение. Министерството на образоването и науката подкрепя и усилията за признаване на българския език за матуритетен. Заедно с Министерството на външните работи и чрез дипломатическите представителства ще се осъществява и контрол в училищата зад граница, за да не се компрометира политиката заради единични случаи.
Чистото небе над Рожен
Знаете ли, че Европа няма на своя територия общоевропейска обсерватория за космически изследвания и наблюдения. Всички европейски изследвания в тази сфера се правят в Южната европейска обсерватория, която се намира в… Чили. Южноамериканската държава е предпочетена заради високите планини и чистото небе. В Европа небето е замърсено и снимките, които се правят с телескопите, невинаги са ясни. Другото място в света, в което има толкова чисто небе, все пак е в Европа, и то в България. Това е родопският връх Рожен. „Ако се инвестира в техническо оборудване, Рожен може да се превърне в общоевропейска обсерватория“, казва Златина Карова – и.д. директор на дирекция „Наука“ в МОН.
„Музейно училище“ в Габрово
Националният музей на образованието и Регионалното управление на образованието – Габрово, започват партньорска инициатива за създаване на Национална платформа и център „Музейно училище“ в НМО – Габрово, ориентирани към добрите музейно-педагогически практики. Изграждането им цели създаването на координация между музея и училището в помощ на учителите и педагогическите специалисти за представяне и ползване на националното културно наследство в образователния процес.