Димитър Буров завършва Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ във Варна в класа по цигулка на Димитър Райчев и Националната музикална академия „Панчо Владигеров“ в София при проф. Антон Хаджиатанасов. Още докато учи, той се явява на конкурси и печели международни награди. През 1988 г. получава пълна стипендия от Британския съвет и продължава музикалното си образование в Гилдхол Скул - Лондон, в класа на легендарния цигулар и педагог проф. Ифра Нийман. Две години по късно получава магистърска степен и специализира камерна музика с Дейвид Такено и Ерик Грумберг.
Следва интензивна международна кариера на изпълнител и педагог. Бил е солист на повечето големи български оркестри и водещи фестивали в страната, включително и на Европейския музикален фестивал във Варна, Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Концертирал е във Франция, Швейцария, Германия, Русия, Турция, Словакия и Далечния Изток. След като започва педагогическата си кариера в Lancing Colledge и Purcell School, през 1995 г. Буров е назначен за ръководител на струнна катедра в Harrow School, където има клас по цигулка, виола и камерна музика. Води успешни майсторски класове в Англия, Хонгконг, Китай, Турция, Словакия и България, журира на Международния конкурс за пианисти и цигулари „Панчо Владигеров“ в Шумен. Има записи в БНР и издадени компактискове, един от които е отличен за най добър диск на месеца от Classical Music Magazine в Лондон през 2009 г.
Димитър Буров даде специално интервю за читателите на Moreto.net часове преди изявата си.
- Маестро Буров, на какво се дължи Вашето специално отношение към музиката на Й. С. Бах?
- Всяка велика музика е неизчерпаема. Аангажира ни на много различни интелектуално-естетически нива - като мелодия, хармония, полифония, стилова интерпретация, звукова култура, емоционално въздействие и т.н. Никога не се отегчавам да свиря Бах, защото един инструменталист може да подходи по различен начин към музиката му - от най просто техническо предизвикателство до откриване и реализиране на апогея на инвенция в творчеството му.
- Само през религиозното посвещение ли можем да се докоснем до дълбочините на тази музика?
- Знаем, че Бах е бил силно религиозен и активен лутеранист. В същото време аз лично откривам нещо изключително дълбоко хуманно, човешко и земно в творчеството му. Произведения като Матеус Пасион, Йоханес Пасион или Месата в Си Минор, въпреки че третират чисто религиозни сюжети от Библията, ни показват че Бах философски е осъзнавал и разбирал синхрона и борбата на двата полярни елемента в човешкото щастие и страдание - земния и духовния.
- Какъв е ключът на Вашата интерпретация на Бах?
- Няма ключ... Мога да интерпретирам Бах по различен начин и продължавам да търся и експлорирам. Това е Барокова музика, в нея танцът и инвенцията са силно застъпени, това е силно емоционална музика, с много динамични и декламационни нюанси, силно изразен и вариращ пулс. Баховата музика пострада много от начина по който великите немски композитори на 19. век я „преодкриха и пре-интерпретираха“. Без да искат, разбира се, те я нагодиха и оформиха по един строг, стилово суров и еднообразен маниер, който ми е чужд. Сега ние вече знаем по-добре как е звучала тя и колко много лекота, импровизация, дори хумор и фарс има в нея. Да, не се шегувам, в една от кантатите му ,например, има музикална скица на весело пийнали хора, завръщащи се от забавление - Бах го прави, като пише невъзмоно неудобни шестнайсетинкови пасажи, които оркестърът просто не може да изсвири ясно, но ефектът е като от преминаването на много препъващи се и залитащи хора. Гениално!
- Какви послания ще отправите в навечерието на Великден към публиката на родния Ви град с Вашия концерт?
- Моето послание преди Великден към варненската публика ще е музикално - нека чуем Бах на свещи и нека имаме повече време да разговаряме със себе си чрез творчеството на такива духовни гении, композитори и философи като Бах.
- За кои сцени се готвите след Варна?
- Имам концерти в Англия в следващите месеци, по късно в Далечния Изток. Трябва ми и малко почивка, защото през последните десет дена имах концерти тук в България с три различни програми и съм поизморен.