От клиника Нова разясняват, че феталната морфология става с 3D (триизмерна) и 4D (четириизмерна ехография). При триизмерната ехография се получава детайлна информация за плода, може да се види лицето му, пола и общия вид на тялото. Образът обаче е статичен. За разлика от 3D ехографията, при четириизмерното изображение може да се проследят движенията на плода и това добавя допълнителна и възможно най-пълна информация за развитието му.
Защо е важна феталната морфология?
Феталната морфология представлява високоспециализирано ултразвуково изследване на всички основни органи и системи на плода. В зависимост от гестационния срок, се получава информация относно феталното развитие и протичането на бременността.
Феталната морфология между 11-14 г.с се използва за оценка на основните органи и структури на плода - главата, орбитите, предна коремна стена, стомаха, пикочния мехур, крайниците. Определя се локализацията на плацентата и броя на съдовете в пъпната връв, Виждат се и някои структурни аномалии на плода.
Важно за диагностициране на синдрома на Даун, е точно това изследване, защото между 11-14 г.с. се измерва дебелината на нухалната транслуценция, както и се оценява феталната носна кост. Тези два маркера са средство за ехографски скрининг на хромозомни аномалии в ранните срокове на бременността, вкл. за синдром на Даун.
Феталната морфология между 18-23 г.с. е втория важен ехографски преглед през бременността. В този период се отдава внимание на развитието на органите и структурите на плод, особено на сърцето. Добре се вижда и лицето на плода. Този преглед може да предвиди риска от преждевременно раждане чрез измерване на дължината на маточната шийка и Доплерово изследване на кръвотока между майката и плода.
Феталната морфология между 28-32 г.с. е третия по-важен ехографски преглед през бременността. На този преглед се виждат някои по-дребни аномалии, както и такива, които се изявяват в късната бременнност. Може да се оцени адекватно теглото и темпа на растеж на плода. В третия триместър може да се направи и Доплерово изследване на кръвотока в майчино-феталната и фето-плацентарната циркулация.
Биохимичен серумен скрининг – БХС
В отлично оборудваните лаборатории на клиника Нова можете да направите и другото по-важно изследване по време на бременността - Биохимичният серумен скрининг. Той е кръвно изследване в две фази от бременността – ранна и късна, с което също могат да се проследят най-често срещаните аномалии. Скринингът е желателен за всички бременни жени, но за тези в по-напреднала възраст – над 35 години, той е силно препоръчителен.
Биохимичният серумен скрининг (БХС) представлява изследване, с което е оценява риска от три групи вродени аномалии на плода - Синдромът на Даун , дефектите на невралната тръба като спина бифида, аненцефалия и дефектите на коремна стена.
Ранен биохимичен скрининг 11-13+6 г.с.
С ранния биохимичен серумен скрининг (БХС) се оценява риска по отношение на хромозомни аномалии на плода като синдром на Даун и някои други хромозомни аномалии, синдром на Едвардс (тризомия 18), Синдром на Патау (тризомия 13); синдром на Търнер (монозомия X), триплоидии. Ранният БХС е важен за бъдещите майки над 35 год. възраст, тъй като е по-чувствителен. Откриваемостта на аномалиите е около 90% при това изследване. С ранния БХС се избягват и някои ненужни интервенции.
Късен биохимичен скрининг 15-19 + 3 г.с.
Късния БХС е прецизен по отношение на индивидуалното развитие на плода в по-късния етап на бременността - вероятността за раждане на дете с вродена аномалия при конкретна бременност. Индивидуалният риск при различните случаи/бременности може да се различава понякога значимо от средната популационна честота на аномалията.
В клиника Нова ще изчислят риска и ще консултират за резултатите от БХС
Рискът се счита условно за повишен, когато е по-висок от 1 на 100 (например 1 на 50). При случаите на такъв повишен риск се обсъжда с бременната жена провеждане на диагностична инвазивна процедура – амниоцентеза (извършва се и по здравна каса) или прена тест.
При изчислени рискове между 1 на 100 и 1 на 1000 (например 1 на 250) се обсъжда допълнително провеждане на късен БХС и/или насочено УЗ изследване за фетална анатомия в 15-19 г.с.
Поради условния характер на определения риск от БХС, диагностичното потвърждаване (с точност до 99%) или изключване на предполагаемата аномалия става единствено след генетичен (цитогенетичен или ДНК) анализ на материала получен от амниоцентезата.
В клиника Нова разполагат с необходимата техника, отлични специалисти и можете да се доверите на компетентността им за тези важни изследвания. Всичко е с цел бременната жена да изпитва пълен комфорт, да е информирана обективно и професионално за развитието на бебето.
Медицински център “Клиника Нова”
гр.Варна, кв.Възраждане, ул."Вяра" 7
тел. на регистратура: 0700 17 340
www.novavarna.com