НАСА и ЦЕРН акостират във Варна
Народната астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ – Варна, ще бъде домакин на първия по рода си фестивал „Наука чрез изкуство“ в началото на юни, а критериите за участие ще бъдат публикувани до края на февруари.
„Ще използваме площта около обсерваторията, за да направим открита сцена. Децата могат да представят танцови или театрални изпълнения, да свирят или пеят, да рецитират собствено творчество, посветено на науката. Планираме да има и художествени изяви, като младите таланти ще рисуват на място“, разказва директорът на Обсерваторията Свежина Димитрова. Планира се преди форума да се организира видеоразговор с учени от световния научен център ЦЕРН. Идеята за фестивала идва точно от ЦЕРН, където се организират изложби за изкуство, посветено на детектора на елементарни частици CMS.
СБУ с три нови модела за делегиран бюджет
„Предлагаме три нови модела на делегиран бюджет. Не бива той да зависи от един-единствен компонент – брой ученици или брой деца в детската градина“, коментира д.ик.н. Янка Такева – председател на Синдиката на българските учители. По думите й единният разходен стандарт трябва да бъде разпределен съобразно разработени механизми за диференцирано финансиране на детските градини и училищата в зависимост от концентрацията на деца и ученици от уязвими групи и деца в риск с цел осигуряване на нормално финансиране и кадрово обезпечаване на учебните институции в малките населени места. Да бъдат осигурени целеви средства от държавния бюджет за финансиране на условно постоянните разходи извън единните разходни стандарти. „Готови сме с три работещи варианта как да се случи тази промяна. Ще ги предложим при обсъждане на бюджетната рамка. Нека политиците решат“, казва Такева.
Над 10 000 студенти с евростипендии
Над 10 000 студенти от всички висши училища ще получат т.нар. евростипендии през зимния семестър на академичната 2016/2017 г. Средствата в размер на 6 млн. лв. се отпускат от европейските фондове чрез Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.
7897 студенти от приоритетни професионални направления ще бъдат финансово подкрепени за много добър успех. Пет месеца те ще получават по 120 лв. Най-много класирани за стипендии за успех през този семестър има от специалностите „Предучилищна и начална училищна педагогика“ – 230 студенти, „Компютърни системи и технологии“ – 223, „Ветеринарна медицина“ – 205, „Архитектура“ – 199, и „Начална училищна педагогика с чужд език“ –168. Средният успех одобрените е 5,39. Списъкът на приоритетните 32 професионални направления бе приет от Министерския съвет през март миналата година. В него са включени направления като „Педагогика“, „Педагогика на обучението по…“, „Информатика и компютърни науки“, „Комуникационна и компютърна техника“, „Машинно инженерство“, „Математика“, „Биотехнологии“, „Физически науки“, „Химически науки“, „Биологически науки“, „Растетиевъдство“, „Растителна защита“, „Животновъдство“ и др.
Още 2793 студенти от всички професионални направления пък ще получат по 200 лв. еднократно за специални постижения. Най-много сред отличените за специални постижения са бъдещите медици – 452, юристи – 407, медицински сестри – 142, финансисти – 91, архитекти – 87.
Следващата кампания за кандидатстване по проекта се очаква през април 2017 г. – след началото на втория семестър на тази академична година.
Избори.
"24 Часа":
Приключи регистрацията на политическите партии за предсрочните избори
Приключи регистрацията на политическите партии за предсрочните избори на 26 март. Изтече срокът, в който Централната избирателна комисия приема документи за участие в изборите. Документи са подали 18 партии и 9 коалиции. Две формации са се явили малко след изтичане на срока в 17ч и в момента ЦИК заседава, за да реши дали да приеме документите им. Дали всички те ще бъдат регистрирани зависи от това, дали са събрали задължителния брой подписи, съобщава БНР. Движение "Да, България" се регистрира за изборите като коалиция с участието на партия "Зелените" и ДЕОС. Това стана в последния възможен момент и след като жалби в съда възпрепятствапа самостоятелното участие на Христо Иванов. Коалицията се придържа към приоритети, които всъщност и трите винаги сме си поставяли, това е борбата за върховенството на закона, за отвоюване на българската държава и нейните институции от корупционен плен, за чиста околна среда, по-силна интеграция с НАТО и ЕС.
Смени.
"Труд":
Нови шефове в АПИ и "Автомагистрали"
Пирин Пенчев ще е новият председател на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура". Той ще замести на поста инж. Дончо Атанасов.
Това стана ясно на брифинг в Министерски съвет с участието на служебния премиер Огнян Герджиков и министърът на регионалното развитие и благоустройството Спас Попниколов.
Валентин Николов е назначен за изп. директор на "Автомагистрали" ЕАД.
Аварии.
"Сега":
Още два дни ваканция в 6 квартала в София заради парното
Министърът на образованието и науката проф. Николай Денков обяви 9 и 10 февруари за неучебни дни в училищата в шест столични квартала. До края на седмицата няма да се провеждат учебни занятия в "Младост" 1, 1А, 2, 3 и 4, "Студентски град", "Дървеница", "Мусагеница", "Витоша" и частта от кв. "Малинова долина" между кварталите "Студентски град" и "Витоша".
Министърът разпореди учителите да преструктурират учебното съдържание, това да бъде одобрено от директора на училището и съгласувано с началника на Регионалното управление по образованието в София-град (РУО-София-град).
Трус.
"Монитор":
Земетресение в Румъния е усетено в Русе
Земетресение с магнитут 4,4 по Рихтер, с епицентър Вранча в Румъния е усетено в Русе. Не са постъпвали сигнали за нанесени материални щети в Русе след земетресението в района на Вранча, Румъния, регистрирано в 17,08 часа днес. Това коментира директорът на общинската дирекция "Обществен ред и сигурност" в крайдунавския град Спасимир Димитров, съобщава БТА. Той обясни, че са получени сигнали от граждани, които са усетили труса по високите етажи на сградите. Според Националния институт по геофизика, геодезия и география трусът е бил с магнитуд 4,4 по Рихтер.