Фийон, чиито вот от 44% миналата неделя изненада всички, е смята за фаворит. Той се представи много добре по време на телевизионен дебат в четвъртък срещу своя центристки противник Ален Жупе.
Според 57% от зрителите Фийон е бил по-убедителен, сочи независимо проучване за телевизионния канал BFMTV, проведено сред 908 души, които са проследили близо двучасовата размяна на реплики.
Близо 8,5 млн. души са слушали двамата бивши премиери, които изразиха различията си по редица въпроси като съкращения в обществения сектор, връзките между Франция и Русия и мултикултурализма.
Фийон проведе последния си митинг в петък вечерта. В същото време Жупе завърши кампанията си в град Нанси в Източна Франция.
И двамата политици вече гледат към съперниците си на следващите президентски избори в страната, в които ще участва десният лидер Марин льо Пен, както и независим кандидат и такъв на социалистите.
„Мисля, че с моята програма имам повече шансове да победя Марин льо Пен“, твърди Жупе, имайки предвид лидерката на консервативната партия „Национален фронт“.
Разликите между двамата кандидати
Дебатите от четвъртък вечер внесоха яснота по отношение на различията между кандидатите. Фийон често определя 71-годишния Жупе като недостатъчно амбициозен. Жупе от своя страна обвинява противника си в липса на реализъм.
„Вярно е, че моите проекти са по-радикални и може би по-трудни“, признава Фийон, чиито икономически идеи често са сравнявани с тези на покойната британска премиерка Маргарет Тачър.
Фийон – 62-годишният отдаден католик, иска да закрие впечатляващите 500 000 работни места в обществения сектор в рамките на пет години и да се откаже от 35-часовата работна седмица в опит да даде нов старт на забавената френска икономика. Той е и по-консервативен по отношение на социалните въпроси и вярва, че Франция е „на прага на революция“, заемайки по-твърда позиция спрямо исляма във Франция. Жупе от своя страна неведнъж е посочвал колко хора от консервативната десница подкрепят предложенията на неговия опонент.
„Не, Франция не е мултикултурна държава. Франция има история, език и култура, които естествено са били обогатяван отвън“, заяви Фийон по време на дебата в четвъртък.
Търсейки нов импулс след последната трудна седмица, Жупе сякаш изпитваше трудности да доминира върху своя опонент, но отбеляза точки с шега по отношение на близостта на опонента си с руския президент Владимир Путин.
„Това може би са първите президентски избори, в които руският президент си избира кандидат“, каза Жупе, имайки предвид похвалата на Путин за Фийон от сряда.
Според Фийон Европейският съюз и САЩ „провокират“ Русия като се разширяват по посока на Източна Европа. Той също така е изразявал и критики спрямо санкциите, наложени от Москва след инвазията на Путин в Украйна през 2014 г. Фийон отново атакува това, което нарича „абсурдна“ политика на президента социалист Франсоа Оланд, който влезе в конфронтация с Путин заради присъединяването на Крим и предполагаемите военни престъпления на руските сили в Сирия.
Битката в дясното
В момента Льо Пен се очаква да завърши първа или втора на предстоящия първи тур на изборите на 23 април 2017 с около 30% от гласовете и да се провали на балотажа на 7 май. Но след популистката вълна, повела британските избиратели към излизането от ЕС и стремглавата победа на Доналд Тръмп в САЩ, никой не отписва шансовете на лидера на „Националния фронт“.
Самият Фийон отрече твърденията, че консервативният му подход е направил трудно за избирателите разграничаването между него и Льо Пен. „Винаги съм се борил срещу Националния фронт“, заяви той, допълвайки, че „трябва да предотвратим стигането на мадам Льо Пен до балотажа“. По неговите думи, ако тя успее да стигне до там това ще е признак за „болнава демокрация“.
Льо Пен от своя страна посочва, че иска да премахне европейската валута и да организира референдум за членството на Франция в ЕС – ход, който ще постави бъдещето на европейската интеграция на карта.
В същото време Оланд, който е изключително непопулярен, може да се кандидатира за втори мандат, след като статистически данни показват лек спад на безработицата през октомври.
Досега той е заявявал, че ще се кандидатира отново, само ако може да постигне „заслужаващо доверие“ намаляване на безработицата до края на мандата си. Оланд заяви също, че настоящите данни показват плодовете на неговия подход.