- Ще бъде ли подписан CETA?
- Разбира се, в Канада, имаме широк консенсус за подкрепа от страна на правителството, опозицията, на 10 провинции, на три територии. Ние сме готови да продължим напред. Аз разбирам, че от европейска страна нещата са сложни, но че скоро ще бъдат взети решения. Ние наблюдаваме отблизо и вършим нашата част, но не сме на масата за дискусии. Ще се огласи съвместна тълкувателна декларация на страните, която ще изясни редица разпоредби, които са били център на дискусиите. Тя ще изясни какво сме постигнали и какво възнамеряваме да направим, за да има някаква сигурност.
- Редица страни все още може да искат изменения. Австрия, например, не е убедена по въпроса за инвестициите, как смятате, че ще се преодолее това?
- Мисля, че този въпрос е решен. Комисията представя CETA на Съвета като смесено споразумение, така че ще трябва одобрение от всички страни-членки на национално ниво. Частта, която ще се счита изключително от компетентност на ЕС, все още не е уточнена. Чуваме, че спорният въпрос около инвестициите ще бъде от смесена компетентност и следователно не би бил временно разглеждан. Много повече време ще бъде предоставено на страните-членки, за да разгледат въпроса. Но ние твърдим, че CETA е най-прогресивното търговско споразумение.
- Все пак, може да има много критики, които биха могли да доведат до провал на ратификацията. Трябва ли да се предвидят и да се предприеме нещо в тази посока?
- С промените, които направихме, ние се опитахме да успокоим критиците, които слушахме. CETA е предназначен за насърчаване на растежа и работните места, чрез увеличаване на търговията и инвестициите. И ЕС и Канада са зрели икономики, ние не просто продаваме на пазарите на всяка една; сме искаме да развиваме дейност в тях. Това на което се надяваме, е да видим, че повече канадци идват в Европа и основават компании и инвестират. И обратното. Искаме да използваме примера на енергията от възобновяеми източници. В Канада имаме много новатори, работещи по обещаващи проекти. Но ние нямаме толкова потенциал за растеж, както Ес. Много канадски компании, достигайки до определено ниво, се местят извън страната, където могат да намерят партньори, които да им помогнат да се развият. Ние искаме да видим по-голям растеж. Защитата на инвестициите е просто опит да се насърчават инвестициите и да стане ясно, че ние се противопоставяме на нелоялната конкуренция и експроприацията. Мисля, че всички сме съгласни по този въпрос. Начините, по които го правим, е чрез създаване на един процес, който е по-прозрачен от това, което сме виждали на други места. Това включва публичен списък за съдимост, по-строги правила за конфликт на интереси и по-ясни позиции за допустимост. Само фирми, физически присъстващи на нашия пазар, със значителна стопанска дейност, могат да получат достъп. Това е един от начините, които налагаме и се опитваме да покажем, че не е опит да се ограничи ролята на правителството.
Ние сме много категорични, че тези процедури по никакъв начин не са предназначени да се ограничи възможността на правителството да прилага законодателството в интерес на обществото. Ние сме наясно с тези проблеми; същото нещо беше и при нашето посредничеството в споразумението за свободна търговия между САЩ и Канада и NAFTA. Тези опасения не са се материализирали, особено в качеството на публичните услуги. Ние споделяме едни и същи ценности и CETA е нещо естествено приложимо в нашите отношения.
- Някои казват, че NAFTA се е провалил в създаването на работни места в САЩ. Какво научихте от NAFTA, което може да помогне за реализирането на CETA?
- Мисля, че това е мнение на малцина, особено сред икономистите. Нашият опит показва, че ние сме се възползвали много от NAFTA. Нашето общество извлече изключително много ползи от търговията, ние сме търговска нация. Търговията създава богатство, но тя не го разпределя. Трябва да стане ясно, че търговските сделки не препятстват съществената роля на правителството. И CETA прави това много ясно. Опасенията, че NAFTA ще влоши качеството на обществените услуги, не се сбъдна.
- Една от основните критики на търговията и глобализацията е въпроса за неравенството и провала на преразпределяне на богатството. Как мислите, CETA би ли имал положителен принос към глобализацията?
- След като CETA бъде подписан и се прилага, ще бъде в състояние да докаже собствените си резултати. Но това ще стане с тези важни разпоредби за ролята на правителството и суверенитета, включени в него. Ние винаги казваме, че не трябва да се съгласяваме с нашите критици, ние живеем в едно отворено общество, в което не искаме да прекъсваме мостове. Но ние ще се учим от тях, защото техните критики идват в резултат на фрустрация. Има ясен консенсус за ползите от отворените общества, глобализацията и технологиите. Но те не са били споделяни. Свободната търговия създава богатство, но държавите не са в крак с нейното темпо на растеж. Правителствата не стимулират нивата на социална подкрепа, от която споразуменията се нуждаят. Търговските споразумения не могат да налагат задължения на своите страни, защото ние живеем в един демократичен свят, но те се нуждаят от подкрепа на политиката. Като преразпределение на доходите, детски и пенсионни осигуровки, екологични стандарти и т.н. Нашето правителство беше избрано за подпомагане на средната класа, чието разочарование се дължи в голяма степен на неравенството. Това са важни въпроси, на които трябва да се обърне внимание, но това няма да се случи чрез спиране на търговията.
- Канадският премиер Джъстин Трюдо се възприема като нов лидер от 21-ти век. Може ли Трюдо да промени лицето на глобализацията в момент, когато чуваме много нападки срещу търговията в изборната кампания в САЩ?
- Една от критиките на търговските споразумения е, че те ограничават контрола на държавата. Ние не вярваме в това, подобно на Европа. CETA даде да се разбере, че ние искаме повече работни места и растеж, това е всичко. Обществеността да избира представители, които защитават техните интереси. Поддържането на средната класа в Канада означава, че подкрепяме отвореното общество. Основното предизвикателство е намаляване на неравенството. Ние трябва да останем отворени за борба с промените в климата, да помагаме на бежанци, да намаляваме неравенството.
-Вие говорите за отворени общества: България и Румъния дадоха да се разбере, че ще наложат вето на CETA поради неуспеха на Отава да отмени визовия режим за техните граждани. Дали този въпрос да бъде решен във времето?
- Уверен съм, че ще бъде. Един от начините, по които поддържаме широка обществена подкрепа за отворено общество, е чрез управлявана миграция. Ние посрещаме 1% от населението ни чрез имиграция всяка година. Ние даваме подслон на значителен брой бежанци. И всичко това се прави по правилния начин. За да направим това, трябва да сме в състояние да контролираме незаконната миграция, в противен случай, подкрепата отпада. Визовата политика не е част от търговски споразумения, ние не можем да ги свържем. Нашият министър на имиграцията беше наскоро в Брюксел и ние се ангажирахме да либерализираме визовия режим през есента.
- Юнкер спомена CETA в своето обръщение към съюза през септември, като го нарече най-добрата сделка, договаряна някога от ЕС. Тъй като не бяха споменати САЩ, бихте ли казали, че Канада ги измества като привилегирован трансатлантически партньор?
- Аз не бих го казал по този начин. САЩ ще си остане там. Ние сме суверенни държави и не бихме искали да бъдем сравнявани по този вид взаимоотношения. Мисля, че сме постигнали нещо голямо със CETA и ние споделяме мнението на президента Юнкер. Ако това означава, че ние можем да бъдем полезни в представянето на ползите от отвореното общество и търговията, това е страхотно; ако станем пример, толкова по-добре.
- За да се подготви за Brexit, Канада създава агенция във Великобритания за засилване на търговските връзки. Смятате ли, че Brexit е предимство или проклятие за Канада?
- Аз не бих го нарекъл нито едно от тези неща, това е просто факт. Последствията и последиците все още не са известни. Все още няма Брекзит. Докато не видим какво излиза от другата страна, всичко, което мога да кажа е, че ние сме ангажирани с близки отношения както с Великобритания, така и с ЕС, независимо от връзката им един с друг. Те са най-близките ни партньори и съюзници. Ние трябва да се държим заедно.
- Някои в Обединеното кралство се застъпват за оставане в рамките на единния пазар, без свобода на движение. ЕС няма да приеме това. Някакъв съвет към г-жа Мей?
- Тя не се нуждае от съвет от мен, тя има свои отлични съветници.
- Ако CETA бъде подписан този месец, може ли да има CETA 2 между ЕС и Великобритания?
- CETA е между Канада и ЕС. Великобритания все още остава част от ЕС и ние се надяваме, че можем да го приложим доста бързо и че ползите могат да се видят възможно най-скоро.
- В ООН, миналата седмица, Трюдо предупреди многократно за политици, експлоатиращи обществото за собствена печалба. Това беше ясен удар към Тръмп. Изразява ли загриженост Канада за нарастващия популизъм в Европа?
- Ние трябва да бъдем загрижени за популизма навсякъде. Но това е оспорвано понятие, така че трябва да бъдем внимателни. Бих предпочел да говорим за гнева и разочарованието у хората, особено младите хора. Това е което ги кара да поставят под въпрос основните институции, които са в основата на нашето отворено общество. Ние, обаче, трябва да се вслушваме, да се ангажираме и да се учим от тях, особено от младите хора. Ние трябва да работим много за постигане на откритост както на обществото, така и на пазарите. Надяваме се, че CETA може да бъде начин за демонстриране на това. Нашата взаимозависимост с нашите партньори е неизбежен факт и можем да постигнем велики неща.
- Какво е бъдещето на отношенията между ЕС и Канада?
- Бих искал да подпишем и прилагаме CETA и споразумението за стратегическо партньорство скоро. Нашият общ ангажимент към едни и същи ценности и отвореност означава, че можем да си помогнем взаимно да се изправим пред предизвикателствата на този свят и хората, които поставят под въпрос ползите от отворените общества. Тези нови споразумения отново потвърждават този ангажимент.