ЕК обяви, че извънредните проверки по границите, въведени в Шенгенската зона за свободно движение с цел ограничаване на мигрантския поток, все още са оправдани и няма да отпаднат преди 12 ноември. Въпреки това обаче Комисията е убедена, че контролът в рамките на 26-членната Шенгенска зона, която включва и 7 държави извън ЕС, трябва да бъде вдигнат възможно най-скоро.
Димитрис Аврамопулос – еврокомисар за миграцията:
Настоящият контрол по границите остава при условията, установени от Шенгенските правила. Затова на този етап Комисията няма да прави предложения за промени. Но нашата цел остава вдигането на всички вътрешни проверки по границите и възстановяване на нормалното функциониране на Шенгенската зона колкото се може по-скоро.
Аврам о пулос добави, че това не означава, че на петте държави, наложили контрол по границите си, включително Германия и Австрия, ще бъде автоматично позволено да удължат срока на действие на извънредните мерки по границите си след 12 ноември. Гръцкият еврокомисар каза още, че споразумението с Турция за ограничаване на миграцията работи добре и трябва да продължи.
Димитрис Аврамопулос – еврокомисар за миграцията:
Въпреки необичайните предизвикателства през това лято, сделката между ЕС и Турция продължава да работи и носи резултати. Изпълнението ѝ си остава наш основен приоритет. От март насам броят на пристигналите в Гърция мигранти е намалял драстично.
Средният брой на пристигащите в ЕС мигранти е намалял до 85 души на ден от юни насам, сравнено с 1700 на ден преди март 2016 г, когато влезе в сила сделката с Турция. През октомври 2015 г пък броят на пристигналите в ЕС мигранти е бил 7000 на ден. Брюксел е дал досега 467 милиона евро за сирийските бежанци в Турция, освен това е подписал договори за помощ на стойност 1.25 милиона евро – част от обещаните ѝ 3 милиарда евро. Освен това ЕС работи и по либерализацията на визовия режим за турски граждани, въпреки някои разногласия с Анкара относно антитерористичния ѝ закон. За да се справи с огромния мигрантски наплив, ЕС се фокусира основно върху по-добрата охрана на външните си граници, включително границите на България с Турция и Гърция. Новата съвместна служба за гранична и брегова охрана ще започне да действа от 6 октомври. Тя ще направи още по-ефективни усилията на Фронтекс по охраната на външните граници на Съюза.