Британското правителство ще обяви през тази седмица какво е свършило в подготовката за напускане на Европейския съюз и какви ще бъдат опорните му точки в преговорите с блока. Това обяви в интервю за Би Би Си премиерът Тереза Мей. Откакто встъпиха в длъжност през юли Мей и министърът за Брекзит Дейвид Дейвис са дали малко детайли как ще изглеждат бъдещите отношения на кралството с ЕС, подчертавайки само, че ще държат на ограничаване на имиграцията и на добро споразумение за търговията.
Тереза Мей - премиер на Великобритания:
"Държавният секретар за Брекзит Дейвид Дейвис ще направи изявление в парламента през тази седмица относно свършената от правителството подготвителна работа през лятото за предоговаряне на отношенията с ЕС.
Бях много ясна, че британците не искат дълго отлагане на активирането на Член 50 от Лисабонския договор."
Последното твърдение на Тереза Мей обаче влиза в противоречие както с казаното от нея преди това, така и с волята на мнозинството британски избиратели - че няма да бави активирането на Член 50 от Лисабонския договор, с който започва формалният двугодишен период, в края на който Великобритания ще напусне ЕС. Освен това Мей продължава двустранните срещи с лидери на други държави и на форума на Г-20 в Китай, подчертавайки че ще търси справедлива сделка с Брюксел. Мей проведе разговори с американския президент Барак Обама, руския президент Владимир Путин, австралийския премиер Малкълм Търнбул. С последния бе обсъдена възможността Австралия и Великобритания да сключат двустранно споразумение за свободна търговия след излизането на Обединеното кралство от ЕС.
Тереза Мей обаче трябва да преговаря с ръководителите на европейските институции Жан-Клод Юнкер и Доналд Туск, тъй като те са оторизирани да защитават интересите на останалите 27 държави-членки на Съюза.