Специално за събитието във Варна гостуваха художници от над 20 страни, като повечето от тях посетиха града и страната ни за първи път. Все още групи от държави – участнички разглеждат експозицията в Художествена Галерия „Борис Георгиев“. Голяма част от тях изразяват многократно своята благодарност за възможността да участват в подобен форум, приветстват добрата организация на конкурса и са приятно изненадани от общата приятелска атмосфера и добро отношение. Всичко това бе осъществено благодарение на добрата симбиоза между екипите на Художествена Галерия „Борис Георгиев“ – Варна, арт галерия „Папийон“, Фондация „Международно Акварелно Общество – България“ и Фонд „Култура“, Община Варна, които показаха отдаденост към проекта и вложиха много енергия и сили.
В залите на Градска художествена галерия-Варна са били представяни мащабни селекции на графичното, монументалното и видео изкуство. За първи път в България и специално от Варна тръгна традицията международен акварелен форум да бъде представен и пред българска публика. До 15.08.2016г. International Watercolor Triennial - Varna представя акварелни творби на 272 професионални художника от 51 държави.
Изложбата, разположена в залите на ГХГ „Борис Георгиев“ - Варна се радва на голям интерес и е ежедневно широко посещавана от варненци и гости на града. Разглежда се не само от любителите и ценители на изобразителното изкуство, но и от много чуждестранни гости любопитни да видят международния форум.
Отличени са 37 творби, като в това число наградени с парични и предметни награди са 16 художника от 8 държави, а отличените с почетни номинации са още 21 картини. Връчени бяха и три специални награди за Принос в развитието на световното акварелно изкуство на автори от България и Китай.
Награди на Първото международно триенале на акварела
Награда на ZN ART – Краси Тодоров за изключителен принос в световното изкуство (пластика) се присъжда на Лю Уи от Китай
Наградата на IWS България (пластика) за принос в развитието на световното акварелно изкуство - на Кирил Божков от България
Наградата на ГХГ Варна (самостоятелна изложба) се присъжда на Иван Милушев от България
Награда (парична) на Архитектурно студио „Дизарх“ - Станислав Золадз - Швеция
Награда на Янчо Янков (парична) се присъжда на Мулиото Карно Сучитро - Индонезия
Награда на Галерия Le Papillon (парична) се присъжда Атанас Мацурев - България
Награда на Индологическа фондация "Изток-Запад" (парична) - Прафул Савант - Индия
Награда на Милен Бъзински (парична) - Васил Вълев - България
Награда на винарска изба "Едоардо Миролио" (парична) - Мункбатар Суренцесег - Монголия
Награда на "Фабриано" (парична) - Николай Панайотов - България
Награда на галерия за акварел "Абсент" (парична) - Сахар Сании - Иран
Награда на "Хелиос" АД (парична) - Бункуанг Нончарон - Тайланд
Награда на Даниел Смит (художествени материали) - Андриан Бекяров - България
Награди на "Шминке" (художествени материали) – Андрей Янев –България И Пламен Монев - България
Награда на "Ескода" (художествени материали) - Цветан Казанджиев - България
За нас като организатори е изключителна радост и специалното участие на проф. Владимир Василиев (Русия), председател на журито на VARNA - International Ballet Competition; на г-н Иван Станчов, председател на УС на фондация Карин Дом и изтъкнат варненец; специалното участие на Зоу Тианя, куратор на най-престижното биенале на акварела в Shenzhen Watercolour Biennial , Китай. Почетно посмъртно участие има и арх. Марин Маринов (1928 - 2007).
Амбицията ни е провеждането на Международно Триенале на акварела да се превърне в едно от водещите събития с активно международно присъствие и влияние върху цялостния културен живот на града. Културният туризъм е основна мотивация на редица хора за посещението им на определен град и държава. Една от главните цели, която организаторите си поставиха за Първото издание на Международно Триенале на Акварела бе да се популяризира тази трудна за овладяване техника и да се покаже многообразието от възможности за изразност и въздействие чрез нея. Експозицията обедини любознателността и помощта не само на млади хора, занимаващи се с рисуване, но и определено приобщи нови публики не само към живописта, но и към акварелната техника. Основна заслуга за постигането на тази задача е големият отзвук и интерес, предизвикан от Съпътстващата програма на Международно Триенале на Акварела – Варна.
0 По думите на участниците демонстрационните събития превърнаха Варна в „градът на художниците“ за няколко дни.
Особено любопитни и интересни за широката аудитория се оказаха проведените демонстрации от световни майстори на акварела в Художествена галерия „Борис Георгиев“: Лю Уи, Китай, рисуване на балерина по натура; Стела Кенфилд, САЩ Хелидон Халити, Албания Али Абас Саид, Пакистан Иван Додов, Атанас Мацурев и Ненко Чанев, България; Атанур Доган, Канада; Си Си Лай, Хонконг, Рейнбоу Тзе, Хонконг.
Демонстрациите на открито от български и чуждестранни художници и майсторските класове, водени от Атанас Мацурев имаха въздействие в няколко посоки: от една страна – за почитателите на тази техника е невероятен шанс да наблюдават отблизо техниката на рисуване и да получават напътствия от световно признати автори, от друга страна – този процес събуди любопитството и заинтригува много зрители, бъдещи почитатели на акварелната техника.
В централната част на града в пешеходната част пред хотел „Черно море“ имахме възможност да станем свидетели на живописно изпълнение на 10 метрова картина с акварел, едновременно от 16 художници, изобразяваща емблематични сгради за град Варна.
Акварелната техника има ярки последователи в България още от края на 19в. Акварелът добива високо признание и популярност у нас с изкуството на Константин Щъркелов, на Николай Райнов, на Дечко Узунов, Васил Стоилов, Димитър Чорбаджийски – Чудомир и мн. други обичани художници. И днес, във форум като този, виждаме творби на съвременните доказали се творци на акварела, със собствен утвърден и разпознаваем почерк в лицето на проф. Ивайло Мирчев, Цвятко Остоич, Свилен Блажев, Атанас Мацурев, Иван Милушев, Кирил Божков и мн. др. участници. Международен форум като настоящия, особено когато това се случва в България, е мястото, където могат да бъдат забелязани и да добият признание и популярност по-лесно други нови Български творци, непознати на ценителите на изкуството и на широката публика. Българският почитател на изкуството е емоционален и чувствителен и затова когато участват добри творби на Български художници в международен конкурс, провеждащ се в България, то те биват отличени и получават бързо оценка и признание.
След Варна изложбата ще бъде представена в галериите Галерия Райко Алексиев - София, Художествена галерия "Димитър Добрович"- Сливен, Художествена Галерия Жорж Папазов - Ямбол, Художествена Галерия Владимир Димитров Майстора - Кюстендил и Градска художествена галерия "Асен и Илия Пейкови" - Севлиево.
Организатори на на International Watercolor Triennial - Varna са IWS Bulgaria, Le Papillon Art Gallery и Градска художествена галерия-Варна/Varna City Art Gallery