"Мухтаров Клима" ООД има дългогодишен опит в монтажа на климатични системи и сега в няколко общи стъпки ще ви очертаем подхода при избор на климатик.
1. Оразмеряване на климатика. За да работи правилно съоръжението, неговата мощност трябва да е съобразена с няколко елемента на сградата, като едно от тях е размерът на помещението, топлоизолацията, светлата част - прозорци и тип дограма, изложение на стаята, географско положение и др. Препоръчваме ви винаги да се доверявате на ерудирани специалисти с дългогодишен опит в бранша. Избягвайте онлайн калкулаторите и грубата преценка. Факторите, от които зависи мощността на климатика са много и са пряко обвързани с неговата енергийна ефективност. Ако сложите неподходяща мощност за вашето помещение, климатикът много трудно ще достигне температура, ще работи прекалено много и ще изгори; или ще постигне много бързо температура, но с цената на големи разходи за електроенергия.
2. Конвекционален или Инверторен? Принципът на работа на климатиците е възможността да обръщат посоката на движение на работния хладилен агент, като по този начин пренасят енергията през стената на помещението в посоката, в която желаем. Общо казано в това се състои работата на компресора. При конвекционалните климатици, той работи с цялата си мощност до достигане на зададената температура в помещението и поради това е много неикономичен. За разлика от него, инверторният климатик разполага с компресор с плавно, цифрово регулиране на мощността в зависимост от зададената температура. Когато тя е постигната, компресорът на външното тяло започва да работи с по-малки обороти и така се компенсира по-малко количество фреон и съответно се консумира по-малко енергия. След като температурата в помещението се отклони от зададената, компресорът увеличава оборотите, докато конвекционалните, както указахме по-горе, работят при режим on/off. Безспорен е фактът, че инверторният климатик работи и спестява приблизително 72% в сравнение с конвекционален модел.
3. Шум. Нивото на шума се измерва в децибели (dB) - относителна единица, показваща с колко един звук е по-силен от друг. За 0 dB е приет прагът на уваемост, но на практика звуци под 25 dB трудно се долавят. Като пример: нивото на шепот е 25-30 dB, шумът в офиса, както и силата на нормален разговор, отговарят на 35-45 dB, а шумът на оживената улица или разговор на висок тон - 50-70 dB. За повечето климатици, нивата на шум на вътрешното тяло са в рамките на 19-43 dB, а на външното - 46-56 dB. Може да се каже, че шумът от работата на вътрешното тяло не надвишава шума в офис пространството, затова да обърнете внимание на нивата на шум на климатика има смисъл, ако смятате да го инсталирате в тиха стая (спалня, кабинет и др.). Изглежда е достатъчно да се избере климатик с най-ниско ниво на шум и с това да се гарантира комфорта, но не всичко е толкова просто. Може да се окаже, че климатик с 26 dB на практика работи по-шумно от друг, с ниво 29 dB.
4. Цената. Не оставяйте фактора "цена" да е основен критерий в избора ви на климатик. Като всяко съоръжение, климатикът има нужда от профилактика и в редки случаи - подмяна на части (в зависимост от това дали се поддържа редовно). Убедете се, че марката, която сте избрали, има оторизиран от производителя сервиз във вашия град. Трябва да сте сигурни, че при евентуален проблем с агрегата, няма да се наложи да чакате по два месеца за доставка на част.
5. Монтиране. Проучете пазара, попитайте ваши приятели и колеги за впечатления от инсталиращи фирми. Най-добрата информация ще почерпите от опита на вашите приятели. Често цената за монтажа при различните фирми е различна и това се дължи на факта, че се предлага различна услуга, различно количество тръби, различен вид стойки и др. елементи. Правете разлика между цената, която сте получили по телефон и цената, която ви дава фирмата, дошла на място, за да огледа спецификата на вашата сграда и мястото за монтаж на климатика.
6. Обслужване. За да се гарантира безпроблемната експлоатация на съоръжението, то трябва да се обслужва на определен период, в зависимост от вида на помещението. При индустриални - всеки месец; при офиси, болници и други обществени сгради - всеки месец; при жилищни помещения, домове - на всеки четири месеца или поне два пъти годишно. Уверете се, че инсталиращата фирма предлага и поддръжка на съоръжението. В повечето случаи, фирмите предлагат удължаване на гаранцията при условие, че поддържат агрегата. Това може да ви спести не малко разходи.
Съветите за избор на климатик са от консултанти на фирма "Мухтаров Клима" ООД.
Рекламна публикация