В днешната програма можем да видим филма „Госпожиците от Рошфор“ (17:30 часа, зала "Европа" на ФКЦ). Утре - 26 декември е прожекцията на „Шербургските чадъри“, а на 27 декември можем да гледаме при вход свободен „Магарешка кожа“.
Катрин Деньов днес несъмнено е първата дама на френското кино; Мишел Льогран - най-прочутият френски композитор на филмова музика на всички времена; режисьорът Жак Деми покори публиката на шейсетте с музикалните си филми. А програмата на варненската Киноваканция включва трите най-известни шедьовъра на знаменитото трио – „Шербургските чадъри“, „Госпожиците от Рошфор“ и „Магарешка кожа“, всеки с по две прожекции .
През 1964 г. романтичната екранна история за несбъднатата любов на 16-годишната Женевиев, която продава чадъри в магазина на майка си, наречен „Шербургските чадъри“, и 20-годишния беден механик Ги, лудо влюбени, но разделени от войната в Алжир, очарова зрителите в цял свят и е отличена със „Златна палма“ в Кан. Филмът е решен в типичната визия на авангардната по онова време френска Нова вълна, с чиито автори Деми се родее, и както нейните филми, задава много повече въпроси, отколкото на пръв поглед предполага сюжетът му – например, дали животът би разделил героите и без фаталната повиквателна, дали и докога любовта им би устояла на доводите на вече улегналите им родители за търсене на финансова стабилност. А необикновеният му емоционален заряд идва безспорно и от необичайното за киното решение героите да пеят всяка една реплика от екрана – похват, превърнал се в запазена марка за Деми и направил го световноизвестен. „Шербургските чадъри“ варенци ще могат да гледат на 26 декември.
„Госпожиците от Рошфор“ е заснет три години по-късно със същия основен екип, но и с още много звезди, включително и американски, с очевидната цел да повтори успеха на „чадърите“. Към триото се присъединяват Мишел Пиколи, Даниел Дарийо, Джин Кели, Джордж Шакирис, Жак Перен, както и Франсоаз Дорлеак - истинската сестра на Катрин Деньов и любима актриса на Рене Клер, Трюфо и Полански, загинала в катастрофа едва три месеца след премиерата на филма. Действието на филма обхваща само няколко дни - в малкото крайморско градче Рошфор пристига пъстър панаир, който шеметно преобръща съдбите на героите. Близначките Делфин и Соланж мечтаят за кариера в шоубизнеса в Париж – Делфин е учителка по танци, а Соланж преподава пиано и композира. Симон, собственик на музикален магазин, се връща в града за пръв път от 10 години, когато се е разделил с голямата си любов. Виждайки таланта на Соланж, той й обещава да я запознае с известен американски композитор, който гостува за панаира. Но Соланж, без дори да подозира, вече се е запознала с Анди. Делфин пък среща художника Максенс, а едно момиче от неговите картини странно прилича на нея. Симон вижда любимата си в кафенето на центъра – това е Ивон, майката на Делфин и Соланж. И накрая най-неочаквано се оказва, че танцьорките от шоуто на панаира са заминали с двама моряци, така че сестрите получават покана да ги заместят - срещу пътуване до Париж. Всеки от героите иска да срещне любовта и е готов да пропътува света, за да я открие. А тя, оказва се, е толкова наблизо... Жанрът, разбира се, е мюзикъл, композиран от Мишел Люгран, а песните в него стават световни хитове, които се изпълняват и до днес. Прожекциите на „Госопожиците от Рошфор“ са на 25 декември, и филмът несъмнено ще зареди своите зрители с много настоение.
Жан Маре, Делфин Серийг и Фернан Леду се присъединяват към триото на Деньов, Льогран и Деми за последния филм от поредицата – музикалната приказка „Магарешка кожа“. Създадена по популярния сюжет на братя Грим за краля, който иска да се ожени за дъщеря си и в знак на любовта си й подарява не само три невиждани рокли с цвета на Времето, Луната и Слънцето, но и кожата на безценното магаре, осигуряващо богатството на кралството, екранизацията на Деми от 1970 г. е заснета с пищност, достойна и за най-вълшебните приказки. За зрителите просто е очевидно с какво удоволствие всички - от режисьора и оператора, до художниците и модните дизайнери упражняват фантазията си. Но въпреки приказната си фабула, „Магарешка кожа“ не точно е забавление за деца – не че не биха могли да я гледат, а комедия за любовта, при това с капка екзестенциален привкус и с щипка ексцентрика, напълно в духа на своето време. На 27 декември са нейните прожекции за варненци.