От Фич посочват, че имаме излишък по текущата сметка, както и високо ниво на международни валутни резерви, което осигурява стабилното функциониране на валутния борд.
От Фич напомнят все пак и риска, свързан с факта, че България изтегли близо 4 милиарда лева нов външен дълг заради фалиралата Корпоративна търговска банка.
Освен това от американската агенция смятат, че имаме структурни слабости на икономиката, което няма да осигури бърз растеж.
От финансовото министерство посочват, че в оценката на Фич има една много положителна новина, а именно, че икономическото развитие на България през 2015 - а година е учудило анализаторите и опровергало техните предходни прогнози. Сега от Фич вече очакват текущата година да завърши с ръст от 2,5% при предварителни очаквания за 1,2 на сто.
„Слабият вътрешен сектор, поставен под натиск заради спада на потреблението на домакинствата и инвестициите в частния сектор, бе засенчен от силния ръст на нетния износ“, гласи оценката.
По данни на Националния статистически институт през първите 9 месеца на годината износът ни нараства общо с 6,6% на годишна база и се равнява на 34 милиарда лева. Износът за трети страни се увеличава с 5,3 на сто спрямо 2014 - а и е в размер на 11 милиарда лева.
Европейският съюз остава най-важният пазар за компаниите – износителки. В периода януари – септември експортът за страните от Общността се е увеличил с 9,1% и достига 21 милиарда и 700 милиона лева.
Основните търговски партньори на България са Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия. Интересен е фактът, че през лятото износът ни за Гърция се връща на нивата от миналата година.
Изнасяме предимно за Европейския съюз електроника и машини, като при тях ръстът на експорта е близао 20% на годишна база.
Основните парньори извън Общността са Турция, Китай, Сърбия, Русия, Сингапур, САЩ и Македония, които формират 55.1% от износа на България за трети страни.
За Турция от страната се изнасят най-много мед и изделия от мед, минерални горива, електрически машини, дървесина. Продължава да нараства експортът и за Китай: най-вече на мед и изделия от мед и руди.
Що се отнася до прогнозите за следващите две години за разлика от другите държави с нашия кредитен рейтинг от Фич прогнозират за България излишък на БВП от 1,1% за 2016 - а и 1,5 на сто за 2017 - а. Докато за останалите страни с нашия рейтинг очакванията са за дефицит от 2,1% от БВП.
От Фич посочват, че имаме излишък по текущата сметка, както и високо ниво на международни валутни резерви, което осигурява стабилното функциониране на валутния борд.От Фич напомнят все пак и риска, свързан с факта, че България изтегли близо 4 милиарда лева нов външен дълг заради фалиралата Корпоративна търговска банка.Освен това от американската агенция смятат, че имаме структурни слабости на икономиката, което няма да осигури бърз растеж. От финансовото министерство посочват, че в оценката на Фич има една много положителна новина, а именно, че икономическото развитие на България през 2015 - а година е учудило анализаторите и опровергало техните предходни прогнози. Сега от Фич вече очакват текущата година да завърши с ръст от 2,5% при предварителни очаквания за 1,2 на сто. „Слабият вътрешен сектор, поставен под натиск заради спада на потреблението на домакинствата и инвестициите в частния сектор, бе засенчен от силния ръст на нетния износ“, гласи оценката.По данни на Националния статистически институт през първите 9 месеца на годината износът ни нараства общо с 6,6% на годишна база и се равнява на 34 милиарда лева. Износът за трети страни се увеличава с 5,3 на сто спрямо 2014 - а и е в размер на 11 милиарда лева. Европейският съюз остава най-важният пазар за компаниите – износителки. В периода януари – септември експортът за страните от Общността се е увеличил с 9,1% и достига 21 милиарда и 700 милиона лева. Основните търговски партньори на България са Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия. Интересен е фактът, че през лятото износът ни за Гърция се връща на нивата от миналата година. Изнасяме предимно за Европейския съюз електроника и машини, като при тях ръстът на експорта е близао 20% на годишна база. Основните парньори извън Общността са Турция, Китай, Сърбия, Русия, Сингапур, САЩ и Македония, които формират 55.1% от износа на България за трети страни.За Турция от страната се изнасят най-много мед и изделия от мед, минерални горива, електрически машини, дървесина. Продължава да нараства експортът и за Китай: най-вече на мед и изделия от мед и руди.Що се отнася до прогнозите за следващите две години за разлика от другите държави с нашия кредитен рейтинг от Фич прогнозират за България излишък на БВП от 1,1% за 2016 - а и 1,5 на сто за 2017 - а. Докато за останалите страни с нашия рейтинг очакванията са за дефицит от 2,1% от БВП.