„Бойко Борисов е категоричен, че България няма да се намеси по военен път в битката срещу ИДИЛ. Не, отговори той на въпроса дали ще участваме във военна операция срещу "Ислямска държава".
"Ние сме страна, която не воюва и настояваме по дипломатичен път да се реши този проблем. Когато пращаш самолети и ракети, не може да очакваш мир от отсрещната страна", каза премиерът в Благоевград.
Според него трябва да се направи ревизия на поведението на ЕС и НАТО.
"Да видим дали винаги нашата външна политика е била адекватна и дали това, което сме правили е донесло очакваните резултати", каза министър-председателят." - в. „24 часа".
„България няма да участва във военна операция срещу "Ислямска държава". Това отсече премиерът Бойко Борисов вчера в Благоевград. В същия ден военният министър Николай Ненчев пък каза, че на теория не е изключено да се включим в сухопътна операция, макар и никой досега да не е водил разговори по този въпрос.
Премиерът подчерта, че на фона на сериозните пробиви в сигурността на Европа България е показала, че много добре си охранява границите. Външният министър Даниел Митов също не допуска на този етап България да се включи в операции срещу ИД.
"Франция все още не е поискала помощ от нас за ответния си удар срещу "Ислямска държава", обяви в парламента дипломат номер 1. На 13 ноември Париж бе окървавен от серия координирани терористични атентати, които отнеха живота на 129 души. В отговор Франция, която от септември нанася въздушни удари срещу ИД в Сирия, засили бомбардировките и столицата на халифата Ракка. Митов подчерта, че сме солидарни и готови да помогнем с каквото трябва, но за участие на България във военни действия не се говори по никакъв начин..." - в. „Стандарт".
„Франция все още не е поискала помощ от България за ответния си удар срещу "Ислямска държава". Това обявиха един след друг пред журналисти в парламента външният министър Даниел Митов и военният министър Николай Ненчев...
Франция по силата на Договора на ЕС поиска помощ от всички страни от ЕС, но това ще става на двустранна основа, тоест чрез двустранни отношения Франция ще търси възможности за колаборация по отношение на ответния си удар към "Ислямска държава". До момента не е искано такова двустранно съдействие и ако бъде поискано, ще ви уведомим, уточни Митов...
Ние имаме определен опит от миналото, не зная дали ще се наложи изобщо, но ние заявяваме своята готовност, каза министърът.
По думите му помощта може да не е военна, може да е логистична или свързана с информация, никой не можел да каже още отсега.
Военният министър Ненчев коментира, че не знае какво точно очаква Франция от нас. "Доколкото разбирам, очакват в позициите, в които са те, в някои международни мисии да бъдат подпомогнати от други страни - членки от ЕС, за да могат те да се концентрират върху вътрешните си проблеми", посочи той. До момента от нас не е поискана каквато и да е помощ, но ние сме длъжни да окажем такава, ако това се случи, посочи Ненчев и уточни, че за първи път се прилага този текст от Договора за ЕС.
Според Ненчев може да участваме с логистична подкрепа или обмен на информация...
Митов посочи, че за участие на България във военни действия не се говори по никакъв начин. "Вие знаете, че сме помогнали с друго - изпратили сме въоръжение и амуниции на кюрдските въоръжени сили преди повече от година", обясни той.
Митов повтори тезата си, че няма как ситуацията в Сирия да бъде овладяна без намесата на сухопътни войски. "Няма как да си представим, че "Ислямска държава" ще бъде изкоренена от Сирия и Ирак без сухопътна операция. Как обаче това ще стане? Нашата теза е, че тук трябва да са много силно и тежко въвлечени държавите от региона и самата Сирия, разбира се. Като имат потенциал както умерената сирийска опозиция, така и сирийската армия при постигане на примирие, заедно с иракската армия да постигнат сериозни успехи при завоюването обратно на територии, завладени от "Ислямска държава", коментира той.
Митов е привърженик на мирното решаване на кризата в Сирия. В момента трябва да се върви към други смели стъпки, които да доведат бързо до стабилизиране на региона и Сирия и да доведат до контролиран политически преход в края, на който да има изход за Башар Асад, каза външният министър..." - в. „Дневник".
„Въпреки че все още няма запитване от страна на Франция за участие в евентуална сухопътна операция в Сирия, властите в София се опитват да формулират българската позиция по въпроса. Вместо обаче това да стане в Министерския съвет, те решиха да го правят пред медиите. Така вчера се стигна до драстично разминаване между премиера и министъра на отбраната, заради което се наложи по-късно Николай Ненчев да се поправи.
Премиерът Бойко Борисов беше категоричен, че България няма да участва във военна операция срещу "Ислямска държава". "Винаги съм декларирал, че сме страна, която не воюва, и настояваме по дипломатически път да се решат тези проблеми. Защото, когато пращаш самолети и ракети, не можеш да очакваш мир от другата страна. Ние трябва да си направим ревизия на нашето поведение, говоря на нашето като ЕС, като НАТО, дали винаги външната ни политика е адекватна и дали това, което сме правили, е донесло очакваните резултати", каза той в Благоевград. От думите му стана ясно, че иска да предотврати евентуалното превръщане на България в мишена на терористичен удар.
Военният министър Николай Ненчев обаче допусна, че "теоретично бихме могли да участваме в сухопътна операция срещу ИД". "Бих се радвал, ако е възможно. Не сме водили до момента разговори в този смисъл. Предполагам, че това решение ще се вземе на ниво министри на отбраната на ЕС и в НАТО. Естествено, че имаме готовност да участваме в сухопътна операция, имаме и задължение. Една от основните мисии, която е пред МО и въоръжените сили, е точно такава - да участваме в мироопазващи действия извън границите на България", каза Ненчев в парламента, цитиран от "Фокус".
Няколко часа по-късно позицията на военния министър коренно се промени, след като беше установено разминаването й с тази на премиера. След съвместно заседание на парламентарните комисии по вътрешната, външната политика и за специалните служби относно терористичната опасност за България Ненчев обясни, че е говорил напълно хипотетично и че дори да ни поискат помощ, България няма да осигури дори логистика.
Премиерът и Ненчев се изказаха и по неофициалната информация, съобщена от БНТ, че автоматите "Калашников", използвани от терористите в Париж, са българско производство от 80-те години на миналия век. "В последните 15-20 години такъв автомат не е изнасян, това мога да кажа със сигурност. Ако някъде има от 80-те години нещо продадено и останало там... Но това са хипотези, които нито мога да опровергая, нито да потвърдя, докато не ни изпратят официално самия автомат. Тогава нашите експерти могат да кажат дали е произведен в България. Към този момент такова искане и такава информация нямаме", заяви Борисов. Министърът на отбраната пък каза, че "дори хипотетично да се предположи, че оръжието, открито в атентаторите в Париж, е българско, то е било произведено около 70-те и 80-те години и затова би било сложно и трудно да се направи проверка"..." - в. „Сега".
Гласуванията в парламента по бюджета и данъците също са във фокуса на всекидневниците.
„Бюджета за 2016 г. прие парламентът на първо четене вчера. "За" гласуваха 138 депутати, 65 бяха против, а 9 се въздържаха. Подкрепата дойде от ГЕРБ, РБ, АБВ, ПФ и БДЦ. Против бяха БСП, ДПС и "Атака". Петима от патриотите обаче изненадващо избраха позицията "въздържал се", макар до последно да уверяваха, че ще дадат подкрепа. Причината за раздразнението на лидера на НФСБ е, че премиерът Бойко Борисов не е дошъл в пленарна зала. "Стабилност, реалистичност, резултати - това са думите, които обобщават този бюджет", обяви от парламентарната трибуна финансовият министър Владислав Горанов.
Той припомни, че точно преди година финансовата система на страната е била силно стресирана от кризата с КТБ и необходимостта да се намеси Фондът за гарантиране на влоговете. "Уроците са прочетени от всички, а финансовата ни система е стабилна", подчерта Горанов. Планираният дефицит е 2% при 3,3% в момента на касова основа, и 3 на сто - на консолидирана, посочи той.
Планираната годишна инфлация е в размер на 0,5 на сто, а очакваният икономически ръст - 2,1% (1,8 млрд. лв.), каза още Горанов. В бюджета е заложена минималната заплата догодина да е 420 лв., а помощта за втората година от майчинството - 340 лв. Предвидените приходи са 33 млрд. лв. (34,6% от БВП), разрешено е емитирането на дълг на до 5,3 млрд. лв. нов дълг." - в. „Стандарт".
„След като изобщо не се включиха в дебатите по предложените промени в основния пакет от данъчни закони, депутатите от ГЕРБ пропуснаха и дискусията на първо четене на проекта за държавен бюджет за 2016 г. В залата не присъстваше и премиерът Бойко Борисов, който предпочете да открие спортна зала в Дупница.
Основен акцент в проектобюджет 2016 са националните разходи за строителство, които се завишават с близо 1.7 млрд. лв., без изчерпателна информация за какво ще се харчат. С проектобюджета за догодина се актуализира и бюджет 2015, като заради лоша финансова дисциплина и преразходи по европейските фондове дефицитът по общия бюджет се завишава от 3 на 3.3%.
Както "Сега" писа, актуализацията в бюджет 2015 се налага заради преразходи на 13 министерства в размер на 387.8 млн. лв. и нужда от допълнително финансиране на разходи по еврофондовете в размер на близо 495 млн. лв. Тези извънредни разходи изконсумират преизпълнението на приходите в размер на 833 млн. лв. Преразходи са извършени и по други бюджети извън държавния, като например тези на общините. Така дефицитът по консолидирания бюджет за 2015 се вдига от 2.49 на 2.87 млрд. лв.
За 2016 г. по държавния бюджет (без общини, социалноосигурителни фондове и европейските средства) се залага ръст на приходите от 1.5 млрд. лв., включително 600 млн. лв. от концесия на летище София. Срещу този ръст се предлага и ръст на разходите, отново в размер на 1.5 млрд. лв. (без вноската в ЕС). Почти цялата сума отива да покрие рекордното увеличение на капиталовите разходи, за които се залагат 2.57 млрд. лв., или с 1.7 млрд. лв. повече от т.г. Само за част от тези суми е ясно за какво ще се харчат.
Финансовият министър Владислав Горанов вчера изобщо не навлезе в детайли по отделните разходни пера на проектобюджет 2016, като се ограничи до посочване на отделни макропоказатели за растеж, безработица, дефицит. Той подмина набързо преразходите на министерствата с аргумента, че не може служителите им да се оставят без възнаграждения, не хвърли никакви допълнителна светлина и по преразходите заради приключването на стария програмен период. Като успех Горанов отчете стабилизацията след кризата с КТБ и новата тригодишна програма по емитиране на международен дълг. Стабилност, реалистичност, резултати е философията на проектобюджет 2016, декламира Горанов.
Формалното представяне на проекта не спести острите критики към него от страна на опозицията и отделни представители на управляващото мнозинство. "Какво стана с хвалбите за преизпълнение на приходите и обещанията да няма актуализация на бюджета? Какво стана със заканите за оставки на министри, ако харчат недисциплинирано? Виждаме точно обратното - нов дефицит и дълг", коментира лидерът на БСП Михаил Миков. Според него е показателно, че участващите във властта партии се чудят как да се разграничат от темата и защитават параметрите доста свенливо. БСП разкритикува остро и празния чек, който кабинетът си отпуска през 2016 г. за непосочени конкретно капиталови разходи. БСП критикуват и това, че за поредна година се замразяват основните социални плащания - за отглеждане на дете от 1 г. до 2 г., за обезщетенията за безработица и още 12 плащания.
Сходни критики към актуализацията отправиха и депутати от ДПС и БДЦ. ДПС използва актуализацията, за да нападне министрите от Реформаторския блок с аргумента, че оглавяват секторите с най-много потъващи средства въпреки солидните преразходи и в други ведомства. Според Йордан Цонев бламирането на реформите, за което главна вина има РБ, е поставило финансовия министър в ситуация да предлага секторни реформи, които се отхвърлят. Това предизвика Янаки Стоилов да го репликира, че на практика с изказването си пази Горанов и ГЕРБ..." . в. „Сега".
„Данък „градина" и данък „уикенд" няма да се въвеждат. Това решиха депутатите от бюджетната комисия при гласуването на второ четене на промените в Закона за корпоративното подоходно облагане. Чрез него се въвеждаха новите данъци по предложение на финансовото министерство.
Данък „градина" предвиждаше земеделските земи в рамките на населените места да се облагат. С „уикенд" финансовото министерство предлагаше да се възстановява частично ДДС за фирмени автомобили на стойност над 5000 лв. и фирмени имоти, които се ползват не само за служебни, но и за лични нужди. Фирмите трябваше да подават декларация в НАП, в която да посочват каква част от активите се ползват за лични цели. По специална методика данъчните трябваше да определят каква част от ДДС ще се възстановява.
Всички народни представители, включително и от управляващата коалиция, вчера единодушно гласуваха против текстовете. Така те няма да стигнат до гласуване в зала. Не беше прието предложението на шефката на бюджетната комисия и депутат от ГЕРБ Менда Стоянова данъкът да важи само за имоти с данъчна оценка над 1680 лв.
Остава принципната забрана в закона да се ползват за лични нужди стоки, за които е приспаднат данъчен кредит, коментира счетоводителят Велин Филипов. Той припомни обаче, че тези злоупотреби се установяват трудно.
Депутатите гласуваха таванът на разплащанията в брой да бъде намален от 15 000 на 10 000 лв. Финансовото министерство предлагаше ограничението да бъде 5000 лева, но депутати от ГЕРБ обявиха още преди месец, че прагът ще е по-висок." - в. „Труд".
Всекидневниците проследяват и развитието на скандала около съдийките Владимира Янева и Румяна Ченалова.
„Временно отстранената съдийка от Търговското отделение на Софийския градски съд Румяна Ченалова получи най-тежкото дисциплинарно наказание - уволнение. Висшият съдебен съвет взе решението единодушно, с нито един въздържал се и нито един против.
Самата Ченалова не се яви, за да бъде изслушана, а преди това е коментирала, че е знаела от 3 ноември за предложението на дисциплинарния състав. Тогава излезе и първият запис от разговорите на бившата председателка на СГС Владимира Янева с Ченалова, които разтресоха върховете на съдебната власт.
Уволнението на Ченалова дойде след протакане на дисциплинарните дела, които бяха три, а впоследствие обединени. Едното заради изнасяне на информация по същество на сайта на СГС делото на френската компания "Белведере" и дъщерните й фирми в България, второто за забавяне написването на мотиви на над 50 дела, третото - по искане на правосъдния министър Христо Иванов за нарушения, открити при проверката на синдика Панайот Велков, с когото Ченалова е работила.
Още когато бяха образувани дисциплинарните производства на Ченалова юристи обърнаха внимание, че те може да бъдат минирани тъй като в дисциплинарните състави участват членове на ВСС, които са и предложили завеждане на делата - Галя Георгиева и Даниела Костова. Това противоречи на стандартите на Европейския съд по правата на човека за безпристрастен процес. Наред с това има и практика на Върховния административен съд, пред който се обжалват наказанията. Ченалова настоя да се коригира това - да се оттеглят споменатите членове на ВСС и на тяхно място да влязат други, за отвод настоя и министърът на правосъдието Христо Иванов, но Георгиева и Костова не се оттеглиха..." - в. „Дневник".
„Скандалът със записите на разговори между бившия председател на Софийски градски съд Владимира Янева и Румяна Ченалова може да предизвика още по-голям трус. В последната порция записи, разпространени от сайта "Биволъ", Янева говори за специални разузнавателни средства (СРС) в посолства. Тя разказва как е ходила при градския прокурор на София Христо Динев, за да го разпитва за преписката срещу себе си. Съдията е подсъдима заради дадените от нея разрешения за следене на информационната система на МВР в разработката "Червей".
В поредния запис, публикуван вчера, Янева разказва как е отказала да предостави на прокуратурата секретния регистър на СРС-тата, който се съхранява в съда, и казва, че в него има информация за посолства. Не става ясно дали тя е давала разрешения да се следят дипломатически представителства.
"Aз фърча в петъка при Ицо Димов (градския прокурор Динев - бел. ред.). И му казвам: Ицо. Преписката е при вас. Кажи ми кво е положението? Ицо Динев казва: Влади, такива данни няма и в тази посока не работим. Само те моля информацията, която ви искаме, да ни я давате, щото имаше един спор, че те искаха регистъра за 6 месеца, а аз им казах, вие си искайте от регистъра само СРС-та, които ви интересуват, защото ми искате целия регистър? И казвам: аз се притеснявам да ви го дам, щото там има за посолства, за това, за онова и така нататък информация...", казва Янева.
Досега от записите стана ясно, че председателят на Върховния административен съд Георги Колев се е опитвал да я спасява от отстраняване от поста. Янева разказа също, че премиерът Бойко Борисов натискал главния прокурор Сотир Цацаров да я "опраска", но след това й писал съобщение да я успокои, че всичко ще е наред...
В разгара на скандала със записите Висшият съдебен съвет (ВСС) уволни Румяна Ченалова..." - в. „Сега".
Вестниците информират и за случая с полския турист, който се пошегува, че има бомба на борда на самолет, изпълняващ полет от Варшава за Хургада.
„67-годишният поляк Войчех Майевски приземи извънредно в Бургас самолет "Еърбъс 320" от Варшава за египетския курорт Хургада. На борда той се разкрещял, че има бомба.
Екшънът се разигра около 5,48 ч, когато машината кацна в Бургас. Сигналът с искане за разрешение да се приземи бил подаден в 5,30 ч, докато самолетът със 161 пътници прелитал над България на път за Египет, а най-близкото разстояние се оказало летището в Сарафово.
Сигналът вдигна на крак властите, връщайки ги в спомените за атентата на Сарафово преди 3 г. Докато се установи, че сигналът е фалшив и туристът си е направил шега в нетрезво състояние, в продължение на 5 часа държавата бе в състояние на повишена степен на готовност за реагиране на терористичен акт.
Шокът в Бургас беше още по-голям заради първоначалната информация, че самолетът идва от Египет.
Още при кацането машината бе заобиколена от антитерористичния отряд, а на пистата имаше линейки, пожарни и химически служби.
След това еърбъсът бе преместен на безопасна стоянка за проверка..." - в. „24 часа".
„Пиян поляк на инсулин "приземи" самолет в Бургас
Полякът, заради който днес бе приземен аварийно самолет на бургаското летище, се казва Войчех Майевски. Той е задържан за 72 часа, привлечен е като обвиняем и го грозят от 3 до 15 години затвор.
След изтичането на първоначалния срок на задържане ще се иска постоянен арест. Това заявиха от прокуратурата в Бургас.
Войчех бил в нетрезво състояние. Той казал за поставено взривно устройство в самолета на една от стюардесите, обясниха още от прокуратурата.
От ръцете са му взети натривки, които показали че той не е докосвал взривно устройство в последните дни. Срещу него ще бъде повдигнато обвинение по чл.341 А, ал.2 - заплаха за сигурността на въздухоплавателни средства. Полякът ще бъде съден у нас, защото с действията си той е застрашил националната ни сигурност." - в. „Труд".