Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Започна мащабно подводно археологическо изследване в Черно море

Понеделник, 14 Септември 2015 13:01
Източник: Moreto.net   
Преди дни в Черно море бе даден старт на един от най-големите морски археологически проекти, предприемани някога, научи Moreto.net.

Проектът по подводна археология в Черно море (Black Sea M.A.P) е първото голямо проучване на Черно море и първият път, когато българската акватория се проучва в толкова голям мащаб с цел да се картира подводното културно наследство на България и да се опише праисторическото и историческото антропологическо въздействие върху околната среда в региона.

Експедицията стартира работа на терен на 12 септември 2015 г, а операциите в морето ще продължат 30 дни. След това данните ще се анализират и интерпретират и ще бъдат представени на българското правителство през пролетта на 2016 г.

Черно море се определя като една от най-добрите подводни лаборатории в света заради своите аноксични води, в които артефактите се запазват по-добре, отколкото в която и да е друга морска среда. Районът като цяло е от основно значение за историята на човешкото развитие и за разселването на праисторическите хора от Ранния палеолит насам.

Целта на проекта е да се проучи подробно българската акватория на Черно море и да се хвърли светлина върху периода от ранната праистория до късното пост-средновековие и/или да се намерят потънали кораби с историческо значение от по-нови времена. Проектът има и потенциал да отговори на едни от най-големите въпроси в археологията: как и кога Черно море се свързва със Средиземно море и световните океани, съответно, и как това е повлияло върху развитието на крайбрежните популации.

Тригодишният проект, който се финансира от Фондация „Експедиции и образование" (Expedition and Education Foundation), която заедно с Центъра за морска археология към Университета на Саутхамптън (Великобритания) и Центъра за подводна археология и Националния археологически институт с музей при БАН (България), Университета на Кънектикът, (САЩ) и др.

Професор Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт с музей при БАН и директор на изследването, коментира: „Ние сме развълнувани не само от перспективата какви данни могат да бъдат събрани в този задълбочен, тригодишен проект, но също така очакваме с голямо нетърпение да работим заедно с нашите научни партньори от Университета на Саутхамптън и от другите международни институти. Работата в сътрудничество предоставя безпрецедентна възможност да се приложат иновативни археологически изследователски технологии, които ще бъдат много полезни за българската подводна археология. Проектът ще обогати познанията ни за историята на региона на Черно море и ще ни помогне да разберем как е реагирала човешката цивилизация на измененията на климата."

Съвместният проект ще събере на борда на изследователския кораб учени от всички авторитетни научни организации, които ще работят заедно за провеждане на проучването.

Водещият български морски археолог на експедицията, Христина Ангелова, Център за подводна археология в Созопол, коментира: „Тази експедиция предоставя перфектната възможност за обединяване на съществуващите изследвания от предишни проекти, провеждани в Черно море, както и да се използват и други проекти от цяла Европа, включително SPLASHCOS („Подводна праисторическа археология и ландшафти в континенталния шелф") – четиригодишна изследователска мрежа (2009 г. до 2013 г.), финансирана от Европейската комисия в рамките на програмата COST (Сътрудничество в областта на науката и технологиите), като COST Action TD0902, за да се изгради възможно най-обширната картина на нашите подводни ландшафти, която ще ни помогне да изучим напълно нашето богато културно наследство."

Международният научен екип, ръководен от професор Джон Адамс от Центъра за морска археология към Университета в Саутхамптън, е избрал оптимална площ от над 1000 кв.км от българското морско дъно за научни изследвания, които ще се осъществяват от борда на два плавателни съда – един за плитки и един – за дълбоки води. През първата година на проекта основният акцент ще бъде върху геофизиката, за да се картира районът. През втората година се предвижда разширяване на дейността – взимане на проби от дъното и по-детайлно анализиране на данните, получени през първата година. През третата година екипът ще се задълбочи още повече и ще проведе още по-детайлно проучване на избрани места, използвайки най-модерна техника, включително ROV, AUV и пилотирани подводници. Проектът ще се осъществява в пълно съответствие с Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на подводното културно наследство (2001 г.) и в съответствие със статута на България като един от първите поддръжници, подписали конвенцията. Проектът има за цел да илюстрира най-добрите международни практики в отговор на различните заплахи за Подводното културно наследство, които са преобладаващи в други части на света. От името на българското правителство проектът е одобрен от Министерството на културата, като са издадени разрешителни за всички дейности.

Професор Джон Адамс, Университет на Саутхамптън, коментира: „За разлика от изследванията, при които се прилагат изкопни работи, нашето изследване картира морското дъно, използвайки най-модерна техника. Това е ключов проект за морската археология – най-голямото изследване, което някога е провеждано в региона. Най-важните места в този регион ще бъдат изследвани в по-големи подробности по време на втората и третата година на проекта."

За новаторския научен проект на професор Джон Адамс и неговия екип ще бъде направен голям документален филм. Екип от водещи документалисти ще следи неотлъчно развитието на проекта през трите години на експедицията.

Дейвид Белтън и Анди Байът, изпълнителни продуценти на Black Sea Films, сформират екип от водещи творци, създатели на печелилите многобройни награди филми „Синята планета" и „Планета Земя" на Би Би Си, „Бог в Америка" на PBS, „Експедиции" на Channel Four; „Застреляй кучетата", „Дълбокото синьо", „10 милиарда" на Theatrical Features и 3D филма „Ураган".

Имайки сериозен опит в подводната документалистика, кино екипът заедно с научния екип на Адамс, ще разработят по поръчка дълбоководна техника, която ще пренесе научните тайни от дълбините на Черно море до екрана на зрителите по цял свят. Екипът ще се погрижи документирането на това изключително научно международно сътрудничество да вдъхнови зрителите от всички възрасти и националности и да остане като наследство от експедицията много години напред.

Коментари
15:29ч. 14 Септември 2015 #1
Sea_dog
А нещо за археолозите и РС-8 от И.О. БАН-Варна?? Няма! Едно е да вършиш работа,друго е да приказваш и да си получаваш само заплатата!
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Весели празници от екипа на Moreto.net (видео)
Вторник, 24 Декември 2024 17:11
Скъпи читатели, Желаем здраве, топлина и светлина в домовете ви! Имайте уют, хармония и магията на споделените моменти! Познавайте важното и смисленото! Благодарим ви, че сте с нас през цялата...
Рождественско послание на Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан
Днес, 25 Декември 2024 07:38
† ВАРНЕНСКИ И ВЕЛИКОПРЕСЛАВСКИ МИТРОПОЛИТ ЙОАН ПОСЛАНИЕ ЗА РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – 2024 г. „И ето, звездата, която бяха видели на изток, вървеше пред тях, докато дойде и се спря над мястото,...
Честито Рождество Христово!
Днес, 25 Декември 2024 07:16
Настъпи Рождество Христово - един от най-големите и светли празници в християнския календар. На този ден си пожелаваме да сме по-добри, здрави и смирени. Днес отбелязваме един от най-големите църковни...
25 декември в историята
Днес, 25 Декември 2024 06:53
800 г. – Карл Велики е коронован за император на Свещената Римска империя. 1000 г. – Основана е Унгария, като християнско кралство от Стефан I. 1066 г. – Провежда се коронация на Уилям Завоевателя като...
Прогноза за времето - 25 декември
Днес, 25 Декември 2024 06:30
Метеорологичната обстановка ще се усложни. С умерен, в Източна България и силен вятър от север-североизток ще нахлува студен въздух. По Черноморието ще е облачно и дъждовно. Ще духа силен вятър от...
American Airlines отмени всичките си полети за кратко
Вторник, 24 Декември 2024 16:16
American Airlines казва, че възобновява полетите, след като всички полети бяха спрени в началото на Бъдни вечер - един от най-натоварените дни за пътуване в годината, съобщи BBC. Авиокомпанията обвинява...
Космическата сонда „Паркър“ на НАСА е на път да постигне исторически рекорд
Вторник, 24 Декември 2024 15:45
Мисията „Паркър“ е създадена с цел да отговори на ключови въпроси за Слънцето, сред които произходът на слънчевия вятър и причината за необичайно високите температури в определени зони на короната. Космическата...
Какво ще бъде времето на 25 декември
Вторник, 24 Декември 2024 14:29
През следващото денонощие метеорологичната обстановка ще се усложни. С умерен, в Източна България и силен вятър от север-североизток ще нахлува студен въздух. Ще бъде облачно, с почти повсеместни, на места...
Нападателят от Магдебург вероятно е планирал да загине в атентата
Вторник, 24 Декември 2024 13:43
Нападателят от Магдебург вероятно е планирал да загине в атентата, разкриват германски медии. В наетия от него автомобил разследващите открили бележка, в която саудитският лекар заявява, че завещава всичко,...
Млади таланти свериха часовници в навечерието на Рождество на плувен комплекс „Приморски"
Вторник, 24 Декември 2024 12:58
В навечерието на Рождество Христово таланти от няколко клуба от варненската школа по водна топка, родени 2013 г. и по-малки, свериха часовници в контролни срещи, които се проведоха на плувен комплекс „Приморски". ...
Във Варна ще бъде отслужена Божествена света Литургия
Вторник, 24 Декември 2024 11:52
Архиерейски богослужения за Рождество Христово ще бъдат отслужени във Варна. На 25 декември 2024 г. – Рождество Христово – от 09:00 ч. ще бъде отслужена Божествена света Литургия в храм „Свети Атанасий"...
Проф. Кантарджиев: Против вирусите, киселото зеле и туршията
Вторник, 24 Декември 2024 11:17
Антибиотиците трябва да са навреме и то само за бактериална инфекция, понякога за профилактика. Затова трябва да се реагира, когато има някакъв обществен интерес или се увеличава броя на някои инфекции....
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Рекламирай ТУК
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.4 + 0.4
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook