Основната тема на Седмицата тази година е „Мисията на Църквата за спасението на човека”. Освен представяне на нови книги в рамките на програмата са включени богословска конференция на тема „Въцърковяването и катехизацията” и семинар по въпросите на православната педагогика.
Тази година цялото събитие е свързано отново с 1150-та годишнина от Покръстването на България. Отбелязването й започна за първи път в цяла България на Седмицата на православната книга през септември 2014 г. и продължи през цялата 2015 година, тъй като Покръстването на България не е било еднократен процес, който е извършен веднъж завинаги, а е дело на всяко поколение. Затова основна тема на Седмицата на православната книга тази година е – „Мисията на Църквата за спасението на човека”, а на 9 септември ще се проведе богословска конференция, посветена на катехизацията и въцърковяването, т. е. на подготовката за Свето Кръщение и за приобщавана към Църковната общност.
През тази година се навършват и 175 години от раждането на Варненския и Преславски митрополит Симеон. Във връзка с това Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски Митрополит Йоан на откриването на Седмицата на 7-ми септември ще изнесе беседа, посветена на личността и делото на „последния български възрожденец”. Митрополит Симеон е известен с големия си принос за духовното и просветното дело във Варненска епархия. Той провежда през 1873 г. в Шумен първия събор на учителите във Варненска епархия, на който се решава да се уеднакви началото и краят на учебната година и да се унифицират учебните програми. По-късно Българската екзархия препоръчва решенията на Шуменския учителски събор на всички други епархии и така в крайна сметка на Митрополит Симеон дължим началото на учебната година да бъде на 15 септември – веднага след 14 септември – Кръстовден, и нейната продължителност от 9 месеца, в което има вложена дълбоката връзка с Кръста Христов и с бременността и раждането на новия човек след всяка учебна година.
Семинарът за християнската педагогика ще постави въпроси и ще търси отговори за православното възпитание и образование на децата днес, в началото на свръхосветскостения 21 век.
Специален акцент в програмата на Седмицата тази година е гостуването на Лимасолския Митрополит Атанасий от Кипърската Архиепископия, който е духовен ученик на наскоро канонизирания атонски монах св. Паисий Светогорец. Митрополит Атанасий е един от най-превежданите в света християнски духовници. На 11 септември ще бъдат представени две нови негови книги на български език, в които се говори за автентичния духовен опит на Света Гора, почерпан в годините на духовно послушание в градината на св. Богородица.
Черногорският Митрополит Амфилохий ще представи своята книга „Косовски дневници” – за духовното си служение в Косово по време на войната през 1999 г., и документалния филм по тази книга „Вие отивайте, аз не искам”. Той е ученик на св. Юстин Попович и също е един от най-известните православни духовници и богослови днес.
От Русия на форума ще гостува православното издателство „Флавиан Прес”, което издава книгите на протойерей Александър Торик – руски свещеник, автор на няколко православни романа за младежи – изключително интересно явление в православния свят. На седмицата на православната книга неговите книги за първи път ще бъдат представени в България. В Русия това е един от най-четените църковни автори.Другия участник от Русия във форума е д-р Атанасий Зоитакис от Историческия факултет на Московския държавен университет. Той ще изнесе лекция, в която ще направи сравнение между европейското просвещение и православното просвещение. Ще представи и дейността на православно издателство Света гора, което издава книгите на най-известните гръцки православни духовници на руски език.
В съпътстващата програма тази година ще бъдат представени два филма, за двама големи подвижници на 20 век от руската емиграция, които са живели в България – схиигумения Мария Докторова и архиепископ Серафим Соболев. Това са две личности, които са оставили дълбок отпечатък в духовния живот на България през XX век и които скоро ще бъдат канонизирани.
В рамките на проявата ще се проведат два концерта на православни песнопения, които ще изпълни сборен хор с ръководител Андрей Касабов – докторант по църковно пеене, и ще бъде открита фотоизложба във фоайето на Пленарна зала на Община Врана, посветена на поклонническия път „Рилския чудотворец”, провел се за шеста поредна година от 1 до 6 август 2015 г.,
Домакин на Седмицата на православната книга за втора поредна година ще бъде Варненският и Великопреславски Митрополит Йоан, с благословението на който се провежда това важно за нашия град и за Църквата духовно и културно събитие.