Право на глас имат всички български граждани навършили 18 години, които са живели най-малко през последните три месеца в България или друга страна от ЕС, не са поставени под запрещение и не изтърпяват наказание „лишаване от свобода”.
В избирателните списъци официално фигурират около 6 875 199 души. В тях обаче могат да бъдат дописвани избиратели.
Студентите могат да гласуват в населеното място, в което учат, срещу заверена студентска книжка и документ за самоличност. Ако нямат заверена студентска книжка, ще могат да гласуват и с уверение от съответното висше учебно заведение, че се обучават в него.
В изборите за 43-тото Народно събрание се състезават 25 партии и коалиции (18 партии и 7 коалиции) в 31 избирателни района. 6076 кандидати за депутатите ще борят за 240 места в бъдещия парламент.
В 43-тото Народно събрание ще влязат само тези формации, които на вота са успели да получат над 4% електорална подкрепа.
15 депутати ще влязат в следващия парламент от Трети многомандатен избирателен район, който включва общините Варна, Аврен, Аксаково, Белослав, Бяла, Ветрино, Вълчи дол, Девня, Долни Чифлик, Дългопол, Провадия и Суворово.
11 729 секции ще отворят врати за вота в страната, а извън нея те са 428 в 59 държави. Най-много секции са открити в Турция - 136, Испания - 56, САЩ - 42 и Великобритания - 40
401 са избирателните секции в община Варна, 631 са в Област Варна.
Във Варна са организирани и секции за гласуване на избиратели с увредeно зрение или със затруднения в придвижването. Заявки за помощ в изборния ден ще се приемат на тел. 052 500 652, GSM 0888 914 922 и 0887 627 380 от 07.00 ч. до 19.00 ч.
Бюлетината, с която ще упражним вота си, изглежда по същия начин, както тази от изборите за Европейски парламент. Гласът ни ще бъде валиден само, ако поставим „Х” или „V” в квадратчето с номер пред избраната от нас партия, коалиция или независим кандидат.
Изборният ден започва точно в 6.00 ч. Забавяне с един час може да има в случаите, когато в секционните избирателни комисии няма необходимия кворум. Официалният край на изборния ден настъпва в 19.00 ч., но ако след този час пред секционното помещение има избиратели, те ще имат възможност да предадат личните си документи на членовете от комисия, след което да упражнят своя глас. Това трябва да се случи най-късно до 20.00 ч.
Всеки български гражданин, който има право да гласува и желае да даде своя вот, може да го направи в изборна секция, според неговия постоянен адрес.
Легитимирането пред СИК става единствено с валидна лична карта. Изключение правят хората родени преди 31 декември 1931 г., които ще могат да се представят със стария зелен паспорт.
Звената „Български документи за самоличност" към МВР ще работят днес от 8 до 18 часа и ще оказват съдействие на хората, които не притежават валидни документи, за да могат да гласуват.
Всички сигнали за нарушения, свързани с предизборна агитация, следва да бъдат отправяни до РИК или Районна прокуратура, които да се погрижат за отстраняване на проблема и евентуално съставяне на протокол на нарушителя.
Сигнали до Районна прокуратура – Варна могат да бъдат подавани на вътрешен тел. – 302; 303; 306; 101, както и на телефоните за връзка: 052/ 64-80-82; 61-21-82; факс: 052/ 61-21-84 и на e-mail: rp@vn.prb.bg.
За вота към момента има регистрирани наблюдатели от 39 неправителствени организации. Международните наблюдатели са от 7 организации, общият им брой е 69.
Забранява се продажбата на спиртни напитки в магазините, заведенията за обществено хранене и други обществени места за периода от 00.00 часа до 20.00 часа на 05.10 2014 г., с изключение на тези, в които се провеждат организирани тържества.
Според Конституцията след изборите президентът трябва да даде на първата по резултат партия проучвателен мандат за съставяне на правителство.
Ако тази партия успее да събере мнозинство в бъдещия парламент, ще състави и следващото правителство. При положение обаче, че не получи достатъчна подкрепа, връща мандата на държавния глава. След това той трябва да даде втория проучвателен мандат на втората по проценти на изборите партия. Тя също може да се опита да получи подкрепа за съставяне на правителство. Ако и втората партия върне мандата, президентът дава трети мандат на партия по свои избор. При трети неуспешен опит, служебният кабинет продължава да функционира още два месеца и се провеждат нови избори.
Правила за гласуване на днешните парламентарни избори?
Влизаме в изборното помещение, легитимираме се с документ за самоличност или паспорт. Член на СИК (Секционната избирателна комисия) сверява данните ни в избирателния списък. Член на СИК откъсва пред нас една бюлетина от кочана, сгъва я и поставя един печат на гърба й. Вземаме бюлетината и влизаме в кабината за гласуване. След това отбелязваме своя вот с химикал, пишещ със синьо със знак X или V само в едно от квадратчетата с номера на избраната от Вас партия, коалиция или независим кандидат.
Ако предпочитате някой от кандидатите от избраната от Вас листа, поставете знак X или V в кръгчето с неговия номер.
След като сме е направили вота си, сгъваме бюлетината по начин, по който не разкрива тайната на вота, но да се вижда номера на бюлетината в долния десен ъгъл. След излизането ни от кабината подаваме сгънатата бюлетина на член на СИК, който сверява номера й, скъсва го пред вас, след което ще сложи втори печат на гърба й. След това Вие пускате бюлетината в урната, подписвате се в избирателния списък, вземаме документа си за самоличност и напускаме помещението.
Пред помещението, където гласуваме, трябва да има информационно табло с образец на бюлетината и списък на кандидатските листи. Има и указание, че избирателят може да гласува само със знак X или V с химикал, само със син цвят. В кабината има същото информационни табла и списък с кандидатите.
Списък на партиите и коалициите в бюлетината
№ 1 - ПП Движение 21
№ 2 - ПП Българска социалдемокрация
№3 - ПП Български национален съюз - НД
№ 4 - ПП Новото време
№ 5 - ПП Обединена България
№ 6 - ПП Социалдемократическа партия
№ 7 - Коалиция Реформаторски блок
№ 8 - ПП Нова България
№ 9 - ПП ГЕРБ
№ 10 - ПП Общество за нова България
№ 11 - ПП Атака
№ 12 - ПП НДСВ
№ 13 - Коалиция България без цензура
№ 14 - Коалиция АБВ
№ 15 - Коалиция Левицата и Зелена партия
№ 16 - ПП Нова алтернатива
№ 17 - Коалиция Десните
№ 18 - ПП ДПС
№ 19 - ПП Глас народен
№ 20 - ПП Партия на Зелените
№ 21 - ПП Нова сила
№ 22 - Коалиция БСП - лява България
№ 23 - ПП Зелените
№ 24 - Коалиция Патриотичен фронт - ВМРО и НФСБ
№ 25 - ПП Република БГ