По време на изслушването си пред Европейския парламент кандидатът за еврокомисар за миграцията и вътрешните работи Димитрис Аврамопулос, заяви, че ще съдейства за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. Досега двете балкански държави са спирани от опасенията на някои централноевропейски страни като Холандия, че не отговаряли на условията за членство, тъй като контролът по границите не бил достатъчно ефективен, а освен това не показвали резултати в борбата с трансграничната престъпност и корупцията.
"Смятам, че Румъния и България изпълняват условията, и аз поемам ангажимента скоро двете страни да станат част от Шенген. Шенген е едно от най-големите постижения на европейската интеграция и ние трябва да съхраним липсата на проверки по вътрешните граници. Задължително условие за това обаче е ефективният контрол на външните граници, без това да прави от Европа крепост.", заяви Димитрис Аврамопулос - кандидат за еврокомисар за миграцията и вътрешните работи.
Аврамопулос е бивш министър на външните работи на Гърция и познава в детайли дебатите около разширяването на Шенгенското пространство за свободно движение.
От изслушването на Йоханес Хан, кандидат за еврокомисар за политиката по съседство и разширяването, стана ясно, че Сърбия може да срещне проблеми в процеса на присъединяването си към ЕС, ако продължи да оказва съпротива на санкциите на Съюза срещу Русия заради кризата в Украйна.
Номинираният за еврокомисар по здравеопазването Витенис Андриукаитис заяви, че ще се противопостави на вноса на част от хранителните стоки от САЩ и в частност обработвано с химикали месо. Вашингтон се надява да може да започне да продава тези продукти на европейския пазар по силата на новото трансатлантическо споразумение. В изслушването си пред европарламента литовецът заяви също така, че вносът на генетично модифицирани растения представлява "философски проблем", който заплашва биоразнообразието в Европа. Смята се, че това изказване на Андриукаитис ще се хареса най-вече на широката публика във Франция и Германия.
САЩ твърдят, че споразумението за свободна търговия ще създаде обща пазар от над 800 000 души и призовават ЕС да възприеме по-научен подход към геномодифицираните и третирани с химикали храни.