Поредното издание на изложението стартира вчера и ще продължи до 22-ри август. Всички търговски щандове са разположени на бул. „Сливница“, посока входа на Морската градина.
Според някои от производителите интересът към продукцията им на подобни изложения намалява. Отдават това на резервираността на хората като цяло, както и на повишените цени, които плашат клиентите. Ръстът в цените е следствие от намалелия добив заради проливните дъждове.
На пчелния пазар може да се открие изключително разнообразие от видове мед. Предлагат се най-различни разфасовки от липов, акациев и билков мед, които има две разновидности-полски и горски. При горския преобладава липата. Срещат се по-нестандартни варианти от кориандър, който помага при проблеми с бъбреците, или от магарешки бодил, който помага при проблеми с половата система при мъжете и за сърцето.
Повечето от производителите търгуват буркан мед от 800 гр. срещу 9-12 лева. Традиционно по-висока е цената на мановия мед. Той е с най-силен вкус, най-богат на минерали и ензими. Мановият мед е единственият, който не се прави от цветен прашец. Той е изцяло дървесен и се добива по-трудно, в много малко региони на България. Един от най-богатите в това отношение е Странджа. Във Варненско също го има, но в по-малки количества. Затова и цената му е по-висока. Половинка от него върви около 9 лева. Разбира се, има и по-малки разфасовки срещу по-малки суми.
От различните видове мед се намират бурканчета и по 3.50-6 лева. За най-големите почитатели на сладкото изкушение, които си обичат да си го похапват често, има възможност да закупят съдове с по няколко килограма срещу около 60 лева.
Действително закупуването на мед от производителя коства по-голяма сума, но дава по-голяма гаранция за качествата, които носи. Предлаганият продукт в търговската мрежа често струва значително по-малко, но не рядко е примесен с глюкоза.
„В пълен буркан човек трудно може да разпознае качественият мед. Когато го обърнете от дъното трябва да започне да се спуска струя надолу, която да капе като олио, а не като вода.“, съветва Николов.
Освен всички тези видове мед пчеларите предлагат и ред други продукти с не по-малко положително действие за организма. Сред тях е пчелният прашец. Половин килограм от него струва около 25 лева. Препоръката за хората, които не са го опитвали, е да не прибързват с големи количества, защото е възможно в някои случаи да провокира алергия. Предлагат се и малки разфасовки за няколко лева.
Прашецът се предлага и в смесица с пчелно млечице и мед. Една лъжица от тази комбинация дава необходимата доза от витамини, минерали и ензими за деня. Пчелното млечице е най-силният продукт от пчелните и се държи винаги на студено. Веднъж попаднало в мед той го консервира и не се разваля. Подобна комбинация струва над 20 лева. Причината е във високата стойност на продуктите в него. Само една разфасовка млечице струва 12 лева. Причината е, че се добива изключително трудно и в малки количества. То се извлича от пчелата майка.
Разбира се, не липсват и производители, които влагат пчелни продукти в мазила. Комбинират ги с етерични масла. Предлагат ги за справяне с редица проблеми. В повечето би трябвало да присъства прополисът, който може да се определи като ествествен антибиотик. Чрез него в кошера пчелите постигат една абсолютно стерилна среда и никакви бактерии не могат да навлязат вътре. Той се изрязва от кошера. След това се разтваря в спирт и по този начин може да се приема. Подходящ е за абсолютно всякакъв вид вътрешни болести, зарази, настинки, грип. Използва се за стомашни проблеми, лечение на венци, кожни проблеми. Достатъчни са само една-две капки от него.
Между всички търговски щандове прави впечатление този на Любо, които привлича вниманието с богато разнообразие от восъчни свещи. Разказва, че с изработването им започнал да се занимава преди 4-5 години. Калъпите си излива сам. В началото имал 3-4 калъпчета, но по-късно станали над 130 модела. Шегува се, че тънкостта в изработката се крие в многото свободно време.
Част от восъка добива от собствения си пчелин, а останалата купува. Трудно му е да определи към кой тип фигурки има най-голям интерес. Общото му впечатление е, че българинът все още не е склонен да отделя средства за подобни изделия. Предпочита нещо, което се хапва, завършва с усмивка младият пчелар.