Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

За да работите по-добре, работете по-малко

Понеделник, 11 Август 2014 19:42
Източник: DarikNews.bg   
Ако работи по-малко и има повече време за почивка, човек е склонен да работи по-добре и с по-висока производителност, съобщава БТА.

Между 1853 и 1870 г. барон Осман наредил голяма част от Париж да бъде разрушена. Коптори били изравнени със земята и градът, който някога бил истински лабиринт, се превърнал в добре подредено място, пълно с широки булеварди (например, "Сен Жермен") и ъгловати авенюта ("Шан-з-Елизе"). Бедните парижани се опитали да окажат съпротива, но в крайна сметка били принудени да напуснат, като техните домове били сринати за съвсем кратки срокове след съответното отправено предупреждение и срещу малко или никакво обезщетение. Френската столица претърпяла пълно преобразяване - от град на работническата класа със средновековен облик тя станала буржоазен и модерен и то за по-малко от две десетилетия.

Всеки август Париж сега става свидетел на друга бърза трансформация. Туристите са господари на живописните улици. Магазините са затворени. Обичайната френска монотонна реч отстъпва място по улиците на напевен английски, италиански и испански говор. При условие че френските работници са задължени да си вземат най-малко 31 дни отпуска всяка година, почти всички те избраха тази година "да избягат" в Кан или Италия, Испания или Гърция, където средиземноморските фарове и живот не са спрели както тук.

Някои наричат това мързел, но като почиват през целия август, французите избягват преработването. Точно както Париж се преобразува за една нощ, това става и с трудовите навици в страната - и този ваканционен период дава дивиденти. Това е така, защото въпреки че времето, което работите, е правопропорционално на вашата продуктивност, това съотношение става обратнопропорционално в определена точка. С други думи от един момент нататък, колкото повече работите, толкова по-малко продуктивни ставате.

Например, полагането на труд в продължение на дълги часове често води до разсеяност, която убива производителността. Тази теза е поддържана от т. нар. Закон на Паркинсон, който гласи, че работата се върши за времето, определено за нейното свършване. Работете по-малко и ще сте склонни да работите по-добре. Нещата стоят по същия начин и с практикуването на занимания.

Андерс Ериксон, професор по психология във Флоридския щатски университет, проведе проучване в Берлин и установи, че количеството време, което успелите музиканти свирят всеки ден, е изненадващо малко - само 90 минути. В действителност най-успелите музиканти не само свирят по-малко, но и си взимат повече почивки през деня и прекъсват своите репетиции, когато се почувстват уморени или стресирани.

Отдавна е известно, че прекомерното работене причинява съкращаващ живота стрес. То води и до загуба на интерес към работния процес, тъй като вниманието просто не може да поддържано повече от 50 часа седмично. Дори Хенри Форд е бил наясно с проблема с преработването, след като е намалил работната седмица на своите служители от 48 на 40 часа. Той мислел, че полагането на труд повече от 40 часа седмично кара служителите да допускат много грешки, както пише в своята автобиография "Моят живот и работа".

Разбира се, някои работници с ниски доходи са принудени да работят дълги часове и на няколко места просто за да свързват двата края. Защо обаче много други служители - включително такива, които получават невероятно добри възнаграждения - продължават да се преработват дори когато често не им се налага? Александра Мичел, съдружник в Goldman Sachs, която сега преподава в Университета на Пенсилвания, е установила, че в две много добре известни инвестиционни банки (които не назова) служителите работят средно по 120 часа седмично (т. е. по 17 часа на ден всеки ден). Така, както пише Мичел, те не само "пренебрегват семейството и здравето", но и работят дълги часове, дори когато шефовете им не ги принуждават и при условие че знаят, че 16-ият и 17-ият работен час няма да ги направи по-продуктивни.

Мичел стигнала до заключението, че хората, които работят здраво, "бъхтят" дълги часове не заради "възнаграждения, наказания или по задължение", а "защото не могат да си представят нещата другояче, дори когато няма смисъл да правят така".

Изглежда глупаво да работиш дълги часове просто самоцелно. Причината, поради която хората може би се преработват не заради "възнаграждение, наказание или по задължение", е, че това носи голям социален престиж. Заетостта предполага здрава работа, което предполага добър характер, сериозно образование и заможност сега или в бъдеще. Фразата "Не мога, зает съм" изпраща сигнал, че не само сте сериозен, но и важен човек.

В много страни, по-специално в Съединените щати, освен това е разпространено убеждението, че работата по презумпция е благородно занимание. Мнозина се чувстват екзистенциално загубени без водещата функция на работата в своя живот, дори когато тази работа не е пропорционално печеливша, нито здравословна във физически и психически план.

Всички вероятно ще се съгласят с Аристотел, че "ние работим, за да имаме свободно време, от което зависи щастието". Мотивацията за служителите да работят здраво е морковът на отмората след пенсиониране. Причинно-следствената връзка обаче често се обръща, тъй като ние нагаждаме нашия живот към работата, а не обратното. Широко разпространеното убеждение, че щастието и удовлетвореността от живота могат да бъдат намерени изключително чрез упорит труд, по същество е повече мениджърски мит, създаден да мотивира работниците, отколкото философска истина. В своето есе от 1932 г.

"Във възхвала на безделието" британският философ Бъртранд Ръсел коригира тази идея, като пише: "Голяма вреда бе нанесена в съвременния свят от вярата в добродетелността на труда". По-скоро "пътят към щастието и просперитета минава през едно организирано намаляване на работата". Иначе казано щастието в крайна сметка е откривано не в дългите вечери, прекарани в работа, а в намирането на начин да се работи по-малко. Дори това да означава да се купуват по-малко неща намаляването на перспективите за постигане на професионален успех в живота в името на свободното време вече не говори за морални недостатъци. Икономистите пишат от доста дълго време за това колко просто би било да намалим работните си дни, с повишаването на ефективността на технологиите. Теорията на Адам Смит за карфиците гласи, че ако на работниците по принцип са им необходими 8 часа, за да изработят определян брой карфици, едно откритие, което удвои или утрои скоростта на производството, трябва да намали пропорционално количеството време, което работниците прекарват на работа. Според тази теория ние би трябвало, както допуска големият британски икономист Джон Мейнард Кейнс в своята книга

"Икономическите възможности за нашите внуци", да работим по-малко. Може би ние не можем да постигнем 15-часовата работна седмица, която той предложил, но по-малкото работни часове така или иначе ще са добре дошли. В някои професии, като правото, има смисъл човек да работи повече от необходимото, тъй като възнагражденията са изчислявани почасово, а не като обща сума. Това, разбира се, вреди на клиента, който в крайна сметка плаща за непродуктивна работа, но в краткосрочен план е изгодно за юридическите фирми. Също така, въпреки че преработването води до рязко понижаване на трудовата ефективност (което струва на американските компании между 450 и 550 милиарда долара годишно в загубена производителност) и повишава стреса и заболеваемостта, то все пак излиза по-евтино да наемеш един служител да работи 80 часа седмично, отколкото двама по 40 часа седмично.

Някои компании обаче започваха да се отклоняват от този начин на мислене, като възприеха философията "работи по-малко, работи по-добре". Мичиганската софтуерна фирма Menlo Innovations гледа с лошо око на служителите, които работят повече от 40 часа седмично, като възприема преработването не като знак за отдаденост, а като признак на неефективност. Извънредният труд дори довел до някои съкращения в компанията, твърди Бриджит Шулте, автор на книгата "Смазани: работа, любов и игра, когато никой няма време". Най-сетне, има една проста причина за преработването: културната инерция.

Американците са работили дълги часове в миналото, така че, независимо от новите технологии или скокообразното повишаване на ефективността, ние продължаваме да работим същото количество часове, дори това да няма видим ефект или да има негативни последици за производителността. Освен това всеки е здраво приклещен в своя коловоз: да бъдеш първият човек в офиса, който започва да "краде" от работното време "в името на продуктивността", без да се страхуваш от ответни мерки, ще изисква смелост и малко наивност. Много хора все още не могат да се отърсят от разбирането за фундаменталната важност на работата в сравнение с работното време: подреждането на живота, което дава, целта, която осигурява, и етиката, която изразява. Какво ще стане обаче, ако ние гледаме на свободното време не като на размотаване, а като на необходимо време за размишляване, за вдъхновяване на креативността и за спестяване на мозъчни клетки и енергия за бъдеща работа?

Въпреки че Франция има своите икономически проблеми, по-малко от 9% от служителите в страната работят "много дълги часове" (в контраст това се отнася за 11% от американците, а този дял е най-голям в Турция - цели 43%). Тя освен това Франция е една от страните в света, където балансът между работата и личния живот е най-добър. Прекомерното работене е, в най-добрия случай, безсмислено, а в най-лошия - действително вредно. То диктува нашето физическо и психическо здраве, времето, което прекарваме със семейството, и често се корени в собственото ни желание да придадем благороден характер на работата, да се чувстваме продуктивни (дори да не сме такива) и да сме в състояние да кажем на другите хора: "Зает съм", като признак на социален престиж.

Построяването на съвременен Париж е изисквало сериозен труд. Барон Осман е бил мразен от голям брой парижани заради своята визия за един по-ефективен Париж и неговият 17-годишен план бил обект на силна съпротива през цялото време, както разказва Патрис дьо Монкан в своята книга "Париж на Осман". Той обаче не си взел нито една продължителна почивка по време на целия проект, тъй като Наполеон Трети непрекъснато го карал да приключи колкото се може по-бързо. В началото на 70-те години на 19-и век барон Осман завършил Площада на Операта и се подготвял да започне строителството на самата Национална опера. След като обаче Наполеон Трети назначил Емил Оливие, яростен критик на Осман, за премиер, императорът попаднал под влиянието на противниците на барона и го освободил от длъжност. Осман изпаднал в затруднено положение, прекарал известно време в чужбина и останал извън общественото внимание до края на 70-те години на 19-и век, когато се завърнал в Париж и влязъл отново в политиката. Година преди неговото завръщане, Операта била довършена.

Коментари
09:17ч. 12 Август 2014 #2
brandmaster
4 дни по 10 часа е по-добре от 5 дни по 8 часа. Същата свършена работа, но имаш и 3 дни за почивка :)
08:37ч. 12 Август 2014 #1
tatyana1
Значи ако не работиш изобщо, работиш най- добре! А пари? Никой не работи на 2 места за удоволствие, освен като "консултант" в България, което всеки знае че е официалната форма за вземане на подкуп или комисионна
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
ОН КЛИНИК – ВАРНА - 4 ноември 2024 - лечение на псориазис
Вторник, 29 Октомври 2024 13:18
Псориазисът е хронично автоимунно заболяване, което кара кожните клетки да растат твърде бързо. Това води до натрупване на кожни клетки на повърхността на кожата, видими по тялото неестетични червени петна....
Финансовото министерство: Бюджетен дефицит е 2,829 млрд. лева към края на септември
Четвъртък, 31 Октомври 2024 18:56
Над 2,829 млрд. лева е дефицитът (на касова основа) в държавната хазна към края на деветмесечието, става ясно от данните на Министерството на финансите. Приходите в хазната надхвърлят 52 млрд. лева,...
Джевдет Чакъров: ДПС ще има свой нов председател и той няма да се казва Делян Пеевски
Четвъртък, 31 Октомври 2024 18:52
ДПС ще има свой нов председател и той няма да се казва Делян Пеевски - това посочва в позиция до медиите Джевдет Чакъров от коалицията около Ахмед Доган Алианс за права и свободи. Тя идва в отговор на...
От 1 ноември възстановяват маршрута на автобусна линия №12 по бул. “Христо Смирненски”
Четвъртък, 31 Октомври 2024 18:27
Считано от 1 ноември (петък) се възстановява двупосочно обслужването от линия №12 на автобусните спирки, които са по бул. „Христо Смирненски“, съобщиха от общинската фирма “Градски транспорт”. Маршрутът...
Григор Димитров закрива днешната програма на мастърса в Париж
Четвъртък, 31 Октомври 2024 18:04
Григор Димитров ще излезе тази вечер на централния корт на тенис турнира от категорията Мастърс в Париж. Двубоят е последен в днешната програма и ще започне не преди 21:30 часа българско време. Съперник...
С пълно единодушие Общинският съвет даде съгласие за увеличаване капитала на „Спортен комплекс Варна“
Четвъртък, 31 Октомври 2024 17:51
С 42 гласа „за“, 0 „против“ и 0 „въздържал се“ Общински съвет даде съгласие за увеличаване капитала на дружеството на „Спортен комплекс Варна“ АД на предстоящото Общо събрание, предаде репортер на Moreto.net....
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Четвъртък, 31 Октомври 2024 17:20
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 1 ноември, без ток във Варна и областта ще са: - от 9:00 до 16:30 - гр. Варна – карето, заключено...
ООН: Охридското езеро е застрашено от замърсяване
Четвъртък, 31 Октомври 2024 17:06
Охридското езеро, което се намира между Северна Македония и Албания и е обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО, е застрашено от замърсяване, прекомерен улов на риба и строителство, посочват...
На Архангелова задушница военните моряци във Варна ще почетат загиналите за свободата на България
Четвъртък, 31 Октомври 2024 16:30
Всяка година на Архангелова задушница, наричана още Мъжка, Българската армия провежда военни ритуали, а свещенослужители отслужват панихиди в памет на загиналите във войните български войни. На 2 ноември...
Вълна от птичи грип в Европа
Четвъртък, 31 Октомври 2024 16:17
Птичият грип се разпространява бързо сред домашните птици в Европейския съюз този сезон, съобщава "Ройтерс". Това поражда опасения от повторение на предишни кризи, довели до смъртта на десетки милиони...
Общинският съвет на Варна одобри постфактум кандидатстването за ремонт на конната база в кв. "Виница"
Четвъртък, 31 Октомври 2024 16:03
Община Варна кандидатства с проектно предложение за основен ремонт на конната база в кв. „Виница“. Това стана ясно на днешното заседание на местния парламент, на което беше дадена зелена светлина за кандидатстване. Решението...
Общински съвет ограничи правомощията на кмета на Варна
Четвъртък, 31 Октомври 2024 15:48
С 31 гласа „за“, 9 „против“ и 4 „въздържал се“ Общински съвет взе решение да бъдат ограничени правомощията на кмета по отношение на компенсираните промени, които могат да бъдат правени в бюджета с негова...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.5 + 0.6
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook