България също така получава 2,3 млрд. евро за развитие на селските райони и 88 млн. евро за рибарство и морско дело.
Инвестициите на ЕС ще помогнат в борбата с безработицата и ще допринесат за повишаване на конкурентоспособността и икономическия растеж чрез подпомагане на иновации, обучение и образование в градове и селски райони. С тяхна помощ ще се стимулират предприемачеството, борбата със социалното изключване и ще се подкрепи развитието на екологосъобразна и ресурсно ефективна икономика, допълват от Европейската комисия.
В своя коментар по повод споразумението комисарят на ЕС по въпросите на регионалната политика Йоханес Хаан заявява: „Днес приехме важен, стратегически инвестиционен план, който извежда България на пътя към заетост и растеж за следващите 10 години. Споразумението за партньорство отразява решимостта на Европейската комисия и България за най-ефективно използване на финансирането от ЕС, за да могат българите да усетят ползата от тези инвестиции под формата на повишено качество на живот. Съгласно новата политика на сближаване нашите инвестиции трябва да бъдат стратегически: насочени към реалната икономика, устойчивия растеж и хората. Но не скоростта, а качеството е основната цел, затова през следващите месеци ще се посветим изцяло на преговори за постигане на оптимални резултати от инвестициите от европейските структурни и инвестиционни фондове в периода 2014 – 2020 г. Необходимо е всички страни да поемат ангажимент, за да се гарантира създаването на качествени програми“.
По думите на комисар Хаан тази инвестиционна стратегия се базира на значителните усилия, които България вече полага, за да помогне за постигането на целта на ЕС за дългосрочно и устойчиво развитие във всички негови по-слабо развити региони.
Това споразумение за партньорство, което обхваща всички структурни и инвестиционни фондове в България, ще даде стратегическа насока на бъдещи програми, които ще доведат до създаване на работни места, ще превърнат българските малки и средни предприятия в модели за растеж, а също така ще подпомогнат екологосъобразния растеж в българските градове, смята Хаан. Според него споразумението би следвало също да насърчи допълнително вече полаганите от България усилия да навакса изоставането си от други европейски страни.
Комисарят в областта на заетостта, социалните въпроси и социалното приобщаване Ласло Андор също поздравява България за сключването на споразумението за партньорство. В периода 2014 – 2020 г. на разположение на страната ще бъдат около 1,5 млрд. евро от Европейския социален фонд — това е увеличение с 20% спрямо предишния период, отчита той. "Много се радвам, че България реши 30% от средствата по структурните фондове да бъдат за Европейския социален фонд (ЕСФ). В миналото България използва активно ЕСФ – 1 на всеки 7 българи се възползва директно от този фонд. ЕСФ ще остане основен инструмент за финансиране на борбата с младежката безработица, за подкрепа на най-нуждаещите се хора на трудовия пазар, за постигане на по-голямо съответствие между професионалното образование и обучение и нуждите на трудовия пазар, за мерки в отговор на бедността и социалното изключване на ромското малцинство и за повишаване на ефективността и качеството на публичната администрация и съдебната система“, казва Андор.
Дачиан Чолош, комисар по въпросите на селското стопанство и развитието на селските райони, напомня, че европейските структурни и инвестиционни фондове са важен източник на публични инвестиции в България. "Уверен съм, че днес ние сключихме споразумение за партньорство, което показва как България ще изразходва разумно и ефективно тези средства през следващите години, стремейки се към оптимално съотношение между цена и качество и отговаряйки на неотложните приоритети", казва Чолош. България е до голяма степен земеделска страна, като селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост имат голям дял в нейния БВП, напомня Чолош. По думите му финансирането от ЕС за развитие на селските райони ще допринесе за повишаване на конкурентоспособността на българското селско стопанство, включително чрез преструктуриране на земеделието и помощ за по-балансирани и екологосъобразни земеделски практики. Инвестициите в селските райони ще помогнат за опазване на богатите селски ландшафти на България. Те ще са насочени към растеж и работни места, съживяване на икономиката и намаляване на обезлюдяването на тези области, казва още еврокомисарят.
„Европейският фонд за морско дело и рибарство ще допринесе за изпълнение на целите на Общата политика в областта на рибарството за устойчиво развитие в България и цяла Европа. Средствата от него ще бъдат инвестирани в намаляване на въздействието на риболовните дейности върху морската среда, в подкрепа на малките предприятия в сферата на аквакултурата и преработването и ще допринесат за развитието на местната икономика в зависимите от рибарството райони в България“, казва от своя страна еврокомисарят по рибарството Мария Даманаки.