Нощните плажни приключения по сценария „вечеря-дискотека-море“ вземат много повече жертви в чужбина, отколкото у нас. Когато обаче работното време на спасителите свърши и те си тръгнат от постовете, няма кой да следи за състоянието на плувците. Ако няма и подготвени плувци, които доброволно да се спуснат да помагат, на практика няма кой да извади неразумните, които влизат в морето или в басейна „да се охладят“ от вечерните забавления по брега.
Крачка в запълването на тази празнина е обучението, което специалистите от БЧК – Варна, са провели със служители на три направления в МВР – полицаи, пожарникари и гранични полицаи. Получената квалификация не ги задължава да спасяват давещи се, но им дава необходимите знания за това какво е нужно да направят в такава ситуация, както и увереност, че могат да се справят, коментират водните спасители.
За да се постигне по-голяма сигурност по плажовете и в басейните, във Водноспасителната служба към БЧК разчитат изключително на превенцията, която е най-евтиният и най-добрият начин да се предотвратят инциденти, особено ако плувците започнат да усвояват правилата още от деца. За съжаление тя не може да стане достатъчно масова без подкрепата на държавата. Макар че отделни учебни заведения се обръщат към спасителите и ги канят за провеждане на лекции и занятия, засега система за обучение на учениците няма. Финансирането на издаването и разпространението на брошури както за деца, така и за възрастни също е за сметка на бюджета на БЧК.
Общината ще се влачи с откриването на басейните цяло лято
Официалното разкриване на басейните в курортите на територията на община Варна ще продължи общо взето цяло лято. Макар че съоръженията трябва да са минали тази процедура още в началото на сезона, това се оказва свръхсилите на единствената междуведомствена комисия, която се занимава с контрола на местата за къпане. Тя трябва да огледа и одобри ползването на общо 270 басейна и 34 плажа, обясниха представителите на Водноспасителната служба към БЧК – Варна, които също имат представител в комисията. Тази година заявките от хотелите за разкриване на басейните са постъпили сравнително рано. По неясни причини обаче от общината са обявили, че имат ресурс да осигурят само една комисия за оглед, при положение че миналата година те са били две.
Водните спасители на БЧК обаче са оптимисти за състоянието на плажовете и басейните, защото по тяхно наблюдение съзнателното отношение на стопаните им към въпросите за сигурността започва да нараства. Опазването на живота и здравето на летовниците все повече влиза във фокуса на туристическия бизнес, концесионерите и арендаторите. Това е положителна промяна в сравнение с по-ранни години, когато стремежът към бърза печалба доведе до доста опасни компромиси.
Професията спасител става търсена
Представата, че спасителят на плажа е само здрав мъжага с тен, който може да плува добре, вече е остаряла и твърде погрешна. Все повече грижата за хората, които влизат в морето, се свежда до психология и способност за комуникация, коментира Вили Цеков, председател на Сдружението на специалистите по водно спасяване. По негови думи професията на спасителя все още не може да се нарече престижна, но към нея има все повече респект, който се проявява дори и в по-доброто заплащане.
За съжаление все още по плажовете и край басейните има истински ветерани от старата школа, които невинаги имат правилното отношение към туристите. При тях често е проблем липсата на комуникативни способности, както и това, че не знаят чужди езици. Новото поколение, което идва от училище, има такива познания и това донякъде успокоява специалистите.
През тази година ВСС е обучила до този момент 150 спасители и е издала талони за работа на 551 души. Въпросните талони са документи, които потвърждават правоспособността на спасителите. Благодарение на усилията на БЧК у нас вече има начин да се набавя необходимото оборудване. Всеки спасител вече е снабден с екип, който да привлича вниманието на плажуващите към него, но отделен въпрос е дали всеки от тях го ползва, коментират специалистите.
Водното спасяване към БЧК празнува 50 години
Вчера беше положено началото на Седмицата на водното спасяване, която тази година е под знака на юбилей – 50 години, в които тази отговорна дейност е поверена на Българския червен кръст. За този период са обучени над 3800 спасители, внушително количество старши спасители и инструктори. В сферата на спортните надпревари до титлата на световни шампиони са стигнали трима български мъже и една жена. В следващите дни по варненските плажове и курортите предстои поредица от демонстрации. Кулминацията им ще бъде на 17 юли в Златни пясъци, където в късните часове на следобеда ще се проведе и градско първенство по водно спасяване, където се очаква сериозна надпревара между спасители от много части на Българското Черноморие.