На заседанието Италианското председателство ще представи своята работна програма в областта на земеделието. Сред приоритетите на Председателството е работата по делегираните актове, свързани с реформата на Общата селскостопанска политика; преразглеждането на схемите „Училищен плод” и „Училищно мляко” и реформата в сектор „Биологично земеделие”.
Предвижда се министрите да проведат политически дебат по предложението за регламент относно биологичното производство и етикетирането на биологичните продукти. България приветства усилията на Европейската комисия за отстраняване на пречките за развитието на биологичното производство, което ще доведе до устойчиво развитие на сектора и създаване на допълнителни стимули за задържане на земеделските стопани и привличане на нови, прилагащи принципите на биологично земеделие. За страната ни е много важно да не се премахва дерогацията по отношение на смесените стопанства и въвеждането в производство на конвенционално произведен посевен и посадъчен материал и животни. С оглед на премахването на задължителната декларация за неналичие на ГМО в предложението за регламент, считаме че е необходимо да се въведат механизми, които да гарантират отсъствието на ГМО в биологични храни и продукти.
На заседанието също така отново ще се търси съгласие за приемане на проекта на заключения на Съвета относно бъдещето на млечния сектор. България подкрепя усилията на Председателството за изготвяне на балансирани заключения, но смята, че текстът предлага облекчаване на условията само за производителите в държавите, превишаващи квотите, което не отговаря на правилото за „меко кацане” през 2015 г. за всички участници в квотната система.
В областта на рибарството Комисията ще представи съобщение до Съвета относно консултация за възможностите за риболов през 2015 г. България счита, че при определянето на риболовните възможности за 2015 г., особено за региона на Черно море, е изключително важно да бъде отчетена ситуацията в международен аспект от гледна точка на третите страни, участващи в уловите на споделените запаси. Не можем да се съгласим с представената информация за прекомерен улов за запаса от калкан. По-прецизната формулировка, според позицията ни, е, че при калкана държавите-членки на ЕС експлоатират запаса устойчиво, докато при третите страни той е обект на прекомерен улов.