Част от съветниците възроптаха срещу опита да им бъде наложено точно колко и как да бъдат дарени средствата, които желаят да предоставят. Чуха се аргументи, че някои от депутатите може да има желание да дари дори по-голяма сума.
Петър Липчев заяви, че всеки сам трябва да прецени на кого и как да дари пари. В подкрепа на тезата се изказа и Христо Атанасов. В този смисъл наличието на обща сметка е излишно.
Когато даряваме не трябва да се бие камбаната, че това се случва. Ясно е, че всеки ще помогне финансово. Но това не би трябвало да се превръща в ПР кампания, чиято цел е отразяване в медиите. Даряването е личен акт и не трябва да има задължение относно начина, по който да се случи, заяви Марина Карапетян.
Пламен Георгиев определи като цинизъм някой да излезе и да предложи даряването от всички на една заплата. Цинизмът е в това, че ако някой вдигне ръка против предложението, той ще бъде оплют и разпънат на кръст от медиите. Съветникът допълни, че дарение ще има, но то е индивидуален акт и не бива да се упражнява подобен психологически терор.
В крайна сметка съветниците гласуваха единодушно декларация, с която изразяват готовност да направят дарение, но те сами ще преценят размера на сумата и в коя сметка да я внесат.
На днешното заседание местните депутати гласуваха още да бъде отпусната еднократна социална помощ в размер на 300 лева на домакинство след изготвяне на списък на пострадалите при бедствието. Средствата ще дойдат от годишната социална програма на общината.
Съветниците решиха още общинските ДКЦ-та да поемат разходите по прегледите на пострадали от бедствието, като това да важи от деня на трагедията до едномесечен срок.
Разходите за погребенията на жертвите да бъдат поети от общинското дружество „Обреди“, гласуваха още съветниците.
Местните депутати решиха и да бъдат поети разходите на увредени моторни превозни средства за издаване на удостоверение от „Пожарна безопасност“ за установяване на щетите, което да послужи за бракуването на автомобилите. Разходите да бъдат от общински бюджет.