Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Новият ОУП на Варна очертава южното направление като приоритетно за развитие на обитаването

Понеделник, 3 Декември 2012 14:02
/ Stroitelstvo.info   
С публикуването в Държавен вестник на заповедта, подписана от министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова от 3 септември т.г., новият Общ устройствен план (ОУП) на община Варна влезе в сила. В продължение на повече от пет години екип на ТПО - Варна и НЦТР - София, съставен от близо сто специалисти и сътрудници в непосредствено сътрудничество с общинската администрация работиха по създаването на новия ОУП на град и община Варна. Стратегическата цел на този план е да служи като управленски инструмент в устройствената политика на местната власт, както за създаване на оптимална пространствена и функционална структура за развитие, изграждане и комплексно устройство на града и общината, така и за превръщането на Варна в регионален център, успешно интегриран в националното, балканско и европейско пространство.

При съвременните условия на бързо развитие на историческия процес гъвкавостта на плана е от особена важност, за да може да реагира на колебанията на пазара. Това изисква осигуряване на резерви в три основни направления – териториално, функционално и структурно.

Основните средства на ОУП, чрез които той може да служи като инструмент за управление на града, са предложените функционално зониране и режими за устройство на територията. Те придават регулативен характер на настоящия план за разлика от предишните, които бяха директивни, тъй като зад тях стоеше държавата с всичките си материални ресурси. В този смисъл настоящия ОУП очертава своеобразни "правила на играта" между общината и инвеститорите, като показва къде какво може или не може да се строи, но крайното решение за влагане на определени инвестиции остава на техните собственици. "Това, което искаме да осигурим с плана, е да дадем на общината инструмент за управление на устройството на града, за да запази той своите великолепни природни дадености и богато културно наследство. Новото строителство да се интегрира с тях по възможно най-добрия начин", коментира проф. Иван Никифоров, ръководител на екипа.



Общият устройствен план на Варна е изработен въз основа на Концепцията за териториално развитие на Варна (конкурсна фаза 2005 г.), коятопредвижда нарастване на градската територия на юг, север и североизток за обитаване и отдих и на запад главно за производствени цели.

Функционално зониране на територията и устройствени режими

Новият ОУП запазва традиционното зониране на градската територия по преобладаващи функции. Функционалното зониране обхваща територията на селищата, селищните образувания, вилните зони и курортните комплекси и включени части от горския и земеделския фонд в урбанизираната територия на общината при следните предварителни условия:

- включването на терени от горски фонд в урбанизираната територия на общината е предимствено за различни видове градски паркове и рекреационни гори

- включените терени от земеделски фонд в урбанизирана територия на общината за жилищни и рекреационни нужди са за комплексно проектиране и изграждане със задължително изискване за осигуряване на минимум 25% общодостъпни зелени площи

- усвояване на земеделски терени за комуникационно-транспортна, логистична и техническа инфраструктура и за нови високотехнологични производства с изискване за осигуряване на минимум 15% общодостъпни зелени площи.

Специфично за Варна е интеграцията на обитаване и отдих. В този смисъл в зоните за обитаване са включени вилни зони и селищни образувания със значителен относителен дял на постоянно обитаване. ОУП предлага:

- разширение на зоната за обитаване на североизток върху територии, предвидени за отдих и туризъм, които реално вече се използуват за постоянно обитаване

- разширение на север и северозапад с включване в зоната за обитаване на териториите на десет селищни образувания

- разширение на югоизток, което включва северен и южен Боровец, Ракитника, както и нови земеделски терени, разположени между тях

- разширение на юг и югозапад с включване в зоната за обитаване на всички селищни образувания в землищата на Звездица и Константиново, както и нови земеделски терени, разположени между тези образувания

- ново предложение е проектираното нискоетажно жилищно застрояване върху терените, разположени между Тополи и Казашко. Върху тази изключително благоприятна територия с подходящ наклон на юг и югоизток, с великолепна гледка към езерото и северните склонове на Авренското плато ще могат да обитават в бъдеще около 6000 жители на града. Освен усвояване на нови терени планът предвижда преструктуриране и обновяване на съществуващите жилищни комплекси, ревитализация на "необлагодетелствените квартали", реконструкция на северозападната част от компактния град, както и на някогашните вилни зони чрез нова регулация и изграждане на инженерна и социална инфраструктура.

Централната зона запазва своето историческо разположение, като се разширява на

- юг върху терените на товарна жп гара и на част от товарното пристанище, които се изнасят на запад

- на югозападвърху по-голямата част от терените на южната промишлена зона, разположена на острова

Проектът предвижда изграждане на три вторични градски центрове с цел да разтоварят централната зона в комуникационно отношение и да обслужват прилежащите им жилищни терени. Те са разположенина юг в района на Боровец,на запад в прилежащите терени на булевардите "В. Варненчик", "Република" и "Ян Хунияди" и на североизток в района на Виница.Тези терени и сега са обект на инвестиционен интерес и локализация на обслужващи дейности от общоградски мащаб.ОУП предвижда и изграждане на локални центрове (ІІІ ниво), пешеходно достъпни и предназначени да обслужват прилежащото им население главно с текущо необходими стоки и услуги. Освен посочените структурни центрове (главен, вторични и локални) в проекта се предлага изграждане на специализирани центрове за наука и образование, за здравеопазване, за спорт и развлечения и т.н.

Производствени зони

Производствената зона основно се разширява на запад по северния бряг на езерото и към с. Тополи в територия, много добре свързана с бъдещата товарна ж п гара, новото контейнерно пристанище, летището и магистралите "Хемус" и "Черно море". Там се предвижда разполагането на интермодален транспортен терминал на Варна, значими нови производствени мощности, високотехнологични производства (бизнес паркове и бизнес центрове). Те вероятно ще бъдат обект на първоетапна реализация в интегрирания план за възстановяване и развитие на града.

В съществуващата западна промишлена зона текат процеси на преструктуриране на терените от производствени в търговски, складови и др. Част от тях, разположени по бул. "Вл. Варненчик", предоставят площи за формиране на западния районен център на града.

Южната производствена зона се преструктурира частично в централна, като се запазва корабостроителницата и някои други производства, свързани с нея.

Зелената система

В новия ОУП запазва съществуващите площи в компактния град. Разширение на зелената система се предвижда в приградските територии. Към зелената система се включват и изискваните минимални 25% общодостъпни зелени площи в новите терени за обитаване и съответно 15% в новите терени за производство.

Курортната зона

запазва своето водещо положение в териториалната структура на града и общината, като в значителна степен се интегрира с обитаването.Тя е развита предимно по морското крайбрежие:

- на североизток, включвайки курортите и свързаните с тях вилни зони

- на юг – с курорта Прибой и рекреационите гори и терени на Черноморец и Паша дере

- на запад - терените, разположени по южния бряг на Варненското езеро

Спорт и рекреация

Курортната зона е непосредствено свързана с терените за спорт и атракции. Запазва се предложеният в ОГП-80 градски спортен комплекс, разположен на южния бряг на езерото, като се разширява и обогатява. Проектирани са още много спортни комплекси, ситуирани по бреговете на морския залив и езерото.

Предложени са исторически парк "Джанавара", парк "Сезони", излетен парк "Гюндуза и лесопарк "Черноморец", разположени върху едноименните горски местности, както и атракционен парк и зоопарк, ситуирани в гората над вилна зона Орехчето.

Комуникационно–транспортна инфраструктура

Основен принцип при проектиране на комуникационно-транспортната инфраструктура е максимално изнасяне на автомобилното движение от централната зона на града към неговата периферия. Това се отнася също за жп и водния транспорт. Комуникационно-транспортния план (КТП) следва описаното функционално зониране на територията на общината, като се запазва главната улична мрежа в компактния град със следните промени:

- сваляне класа на голяма част от второкласните и третокласните главни улици, разположени в централната градска зона

- изнасяне на транзитното и част от вътрешноградското автомобилно движение север-юг, запад-юг и запад-север по трасе, което тръгва от юг по път І -9, пресича езерото с нов мост в района на Казашко, тангира летището от запад, прави връзка с магистрала "Хемус", продължава на североизток по трасе на съществуващ обиколен път, достига района на селата Куманово и Кичево и се насочва на север към Дуранкулак.

Това трасе дава възможност за напълно освобождаване на вътрешноградското движение от транзита, за подобряване на връзките между северната и южните части на града, за изнасяне на част от вътрешноградското движение на запад и за подобряване на входовете и изходите от града.

Предвиден е нов подход от североизток до с. Кичево и връзката му с главната улица, проведена над Виница, които дават възможност за директна връзка към курортните комплекси на север, без да се пресича централната зона на града.

Предвиждат се и съществени подобрения на комуникационната и транспортната инфраструктура на северната част на града:

- нова панорамна улица от нисък клас, прокарана по южната граница на "Северната зелена вежда". Тя ограничава строителната експанзия на север върху зелените площи и обслужва прилежащите жилищни райони.

- нова улица от ІV клас, проведена по съществуващ земеделски път на Франгенското плато. Тя свързва с. Каменар с вилна зона Телевизионна кула и новите жилищни терени, проектирани южно от нея, преминава над съществуващия път към с. Кичево, тангира вилна зона Добрева чешма, пресича новия вход-изход от обходния път и продължава на североизток до вилна зона Перчемлията и от там към с. Осеново.

Най-същественото подобрение на комуникационно-транспортната инфраструктура за южния град е предложеното продължение на пътя, свързващ Боровец с магистрала "Черно море" на югозапад до с. Константиново и с обход от юг към Белослав. Това освобождава южния бряг на езерото от транзитно движение.

Новият ОУП запазва, доразвива и конкретизира предложението на ОГП–80 за изнасяне на товарна жп гара от централната зона на града на запад до с. Тополи. Предвижда се изнасяне и на товарното пристанище на запад, строителство на нов контейнерен терминал в района на "Топлата вода" и на зърнен терминал при пристанище Леспорт.

Тези предложения ще освободят централната градска част от претоварване с транспорт и замърсявания и ще предоставят нови терени за разширение на търговско-деловите и рекреационни функции на центъра на града.

Развитието на юг и приобщаването на южните територии към стария град се осъществява с проектирането на нов мост над езерото при кв. "Казашко". Предлага се изграждане и на трета комуникационна връзка с подвижен мост между новия делови център на Варна, острова и Аспарухово.

За подобряване на обслужването на града и общината с обществен автомобилен транспорт се предлагат три нови автогари – до летището, в кв. Аспарухово и над кв. Виница.

Проектира се в перспектива изграждане на скоростен обществен електротранспорт, който ще свързва курортните комплекси Камчия и Албена, като преминава през града по трасе, запазено за т.нар. Електричка още от ОГП-80 г.

Планът предвижда възстановяване и обогатяване на крайбрежния воден, морски и езерен транспорт, развита мрежа от вело- и пешеходно движение, свързана с природните и атропогенни дадености на града.

Културно–историческо наследство

Проблемите на НКЦ (Недвижими културни ценности) са разработени, след като са изследвани подробно ресурсите на компактния град и общината и е съставена концепция за опазване и развитие. Проектирана е развита система от охранителни режими и планове за опазване на културното наследство, което е застрашено от инвестиционния бум, особено в резервата "Одесос" и старата компактна територия на града.

Специален интерес представляват проучванията на изключително важните за ОУП на Варна проблеми на крайбрежието и акваторията. Разработени са схеми за устройство на крайбрежната територия при условията на ЗУЧК и "Натура-2000"и превантивна защита на територии в геоложки риск.

Общата площ на община Варна към 2008 г. е 23853.68 ха. От нея 35.4%, или 8436.43 ха по опорния план, са урбанизирани.

В ПП на ОУП урбанизираната територия на общината нараства на 12 648 ха, или с 56.12%. Основната част от новата урбанизирана територия е за сметка на намаляване на земеделския фонд на общината (с 3516 ха или 56.71%) и по малко (1126 ха, или 15.7%) на горския фонд, който се трансформира в градски паркове.


Stroitelstvo.info


Коментари
22:11ч. 3 Декември 2012 #5
novaV
И пак нищо не се споменава за не достигащите сгради за училища- и то там, където ще се разширява територията.
19:06ч. 3 Декември 2012 #4
Rock&Rosie
Смел проект, но не смея и да си представя даже колко ще струва създаването на такъв мегаполис и кой ще го плати.
18:32ч. 3 Декември 2012 #3
Dernev
Трябва още веднъж много внимателно да преосмислите въпроса с бъдещото място на производствени зони.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
Великденски намаления за предстоящи събития на билетен център Българан
Четвъртък, 25 Април 2024 08:16
Празнична промо кампания "Смях за всички" ще се проведе във Варна от 24 април до 30 април, включително от 11.30 до 18.00 часа на билетен център "Българан" (Ул. Братя Шкорпил 33). В указания период всеки...
От Милано: Български поздрав пращат “Виртуозите на Ла Скала” преди концерта във Варна на 29 април
Събота, 27 Април 2024 18:34
Ден преди да тръгнат към Варна, инструменталистите от елитния камерен състав на един от великите оркестри на Европа - оркестъра на Миланската Скала, изпратиха видео поздрав към българската публика. Концертът,...
„Флотилия на свободата“ с помощ за Газа блокирана в Турция
Събота, 27 Април 2024 18:10
„Флотилия на свободата“, предназначена да достави помощ в Газа, беше блокирана в събота в Турция, след като й беше отказано да използва два от нейните кораби, за което организаторите обвиняват израелския...
Да почистим Варна заедно днес
Събота, 27 Април 2024 07:49
С призива „Да почистим Варна заедно днес! За по-красив град утре!“ Община Варна приканва всички граждани, заедно със семействата си и представители на бизнеса да се включат активно в грижата за чистотата...
Стотици варненци се включиха в кампанията за почистването на града
Събота, 27 Април 2024 17:32
Стотици варненци във всички райони на града и петте села в общината последваха призива "Мисли глобално, действай локално!". Те се включиха в кампанията за почистване, инициирана от Община Варна. В нея...
Боряна Калейн спечели бронзов медал в многобоя на Световната купа в Ташкент
Събота, 27 Април 2024 16:42
Боряна Калейн спечели бронзов медал в многобоя при жените, а Никол Тодорова зае 13-а позиция на Световната купа по художествена гимнастика в Ташкент (Узбекистан). Калейн игра стабилно и в двата състезателни...
Най-лошата винена реколта от 62 години в Европа
Събота, 27 Април 2024 16:16
Нов доклад показва къде в Европа производството на вино е намаляло най-много. Световното производство на вино достигна исторически минимум през 2023 г. и климатичните промени може да са виновни, разкрива...
Защо Милано е готов да забрани пицата и сладоледа след полунощ?
Събота, 27 Април 2024 15:47
Италианският град Милано предлага нов закон за забрана на сладоледа след полунощ в опит да защити "спокойствието и здравето" на жителите. Законодателният документ е подаден от местната власт на града....
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.6 + 0.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook