Председателят на фондацията Димитър Димитров съобщи, че на втори тур преминават общо 41 участници, 20 младша и 21 старша възраст, като в младша възраст това са 7 младежи и 13 девойки, а в старша възраст – 9 жени и 12 мъже.
Добра новина за българските балетомани е, че всички българи продължават в следващия етап на конкурса - Натали Братанова - младша възраст, Кристина Чочанова и Цветан Станков – старша възраст. Най-многобройна след ситото на първия тур е групата на японците – 10 души – трима младша и седем – старша възраст, следвани от корейците – 8 – трима младша и петима старша възраст, САЩ – 4 - двама младша и двама старша възраст. Палитрата от държави от Европа, Азия и Америка се запазва – от нея отпадат само Гърци и Сърбия.
Председателят на международното жури проф. Петър Луканов отбеляза, че средното ниво на конкруса е доста добро и всички състезатели са на много близки нива – без резки градиници между много силни и много слаби участници. „Бариерата беше 18 точки – посочи той, - всички с 1 изключение са с оценка над 19, т.е. получили са добри оценки от журито на конкруса.”
„Видяхме различни редакции на класическото наследство и в това няма нищо лошо – каза членът на международното жури Елдар Алиев, - ние ги гледаме с голямо внимание и сме отворени към всичко, стига то да се придържа към традициите на класическия балет. Дори и по времето на Петипа са настъпвали промени – припомни той. – Ала понякога има случаи, в които балетистите обявяват, че ще изпълнят Копелия, но това, което танцуват, не е Копелия. В този конкурс такива примери няма.”
Холандският гост Бенджамин Феликсдал, дългогодишен преподавател в Балетната академия в рамките на конкурса, отправи ценни препоръки към организаторите и журито на конкурса, които биха допринесли да издигането на неговия престиж в новата епоха, в която той навлиза след загубата на доц. Емил Димитров.
Проф. Луканов отбеляза, че журито обръща внимание не само на техниката, а търси и стил, и характер във всяко изпълнение. Той увери журналистите, че почти всички участници са вложили душа в своите изпълнения. Посочи и стабилността на конкурса, който постоянно се развива, като това развитие е в еволюция. „Това е най-трудният конкурс в света – каза проф. Луканов, - и мнозина предпочитат да се явят някъде другаде, където с 1-2 вариации могат да изкарат целия конкурс, докато тук трябва да имат 6 вариации и 2 съвременни произведения. Но всички участници знаят, че получат ли признание във Варна, ще получат признание и от световния балет.”
Соня Димитрова, член на управитения съвет на фондацията, говори за съпътстващите събития на варненския конкурс, който увлича в турбуленцията си прояви на други видове изкуства. Сред тях са фотоизложбата „Един човек, един живот за един конкурс” на фотографа Стоян Лефеджиев в Летния театър, посветена на доц. Емил Димитров и изложбата живопис „Лебедово езеро” на художника Светлин Ненов в галерия „Ева” на ул. Македония 25. В паралелната програма е включена и изложба на наградените творби от Петия национален конкурс за деца и юноши „Изкуството против дрогата” – Варна 2012, която е експонирана в Мол Варна. В Летния театър предстои откриването и на документална изложба, посветена на Анастас Петров – създател на българския балет, организирана от община Добрич и музея „Йордан Йовков” в Добрич.
Гост на пресконференцията беше Симеон Варчев - директор на Двореца на културата и спорта - домакин на конкурса в живописния Летен театър, който отбеляза световното значение на конкурса и задоволството си, че под ръководството на сина на доц. Емил Димитров – Димитър Димитров, фондацията продължава неговите традиции.
Вторият тур ХХV Международен балетен конкурс - Варна ще продължи до 24 юли включително, почивният ден след него ще е 25 юни, когато журито ще обяви класираните за трети тур на пресконференция във Фестивалния и конгресен център.
Балетният форум във Варна се провежда под патронажа на г-жа Маргарита Попова - вицепрезидент на Република България. Събитието преминава под почетния патронаж на UNESCO. Организатор е Фондация ”Международен балетен конкурс - Варна” , а съорганизатори - Министерството на културата, Община Варна и Постоянният танцов комитет на ITI и CID към UNESCO.
ХХV Международен балетен конкурс - Варна се реализира благодарение на генералното спонсорство на Societe Generale Експресбанк и с любезното съдействие на „Citroën” АД, „Албена” АД, Корейската балетна асоциация, Силвия Ко. - Япония, Френския институт в България, Йоко Моришита – Япония, Дворец на културата и спорта - ЕАД, Варна, Фестивален и конгресен център - Варна, Интерхотел „Черно море” - Варна, Фонд „Нина Кираджиева”, проф. Атанас Кареев, Quality Art Foundation.